امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۴:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44898
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، حجت‌الاسلام علی محمدی در نشست خبری کنگره بین‌المللی امامزادگان که در محل سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برگزار شد، ضمن ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، حجت‌الاسلام علی محمدی در نشست خبری کنگره بین‌المللی امامزادگان که در محل سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و نام شهدای 17 شهریور و توفیق ادامه راه شهدا و امام راحل (ره) و همچنین با تبریک فرا رسیدن  میلاد با سعادت حضرت معصومه (س) و امام‌رضا(ع) اظهارداشت: موضوع اصلی تجلیل از امامزادگان، مطرح کردن یاد و نام و شأن آنهاست.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور هدف از برگزاری کنگره بزرگداشت امامزادگان را ترویج و گسترش فضائل و مناقب اهل‌بیت (ع) در راستای تقویت بنیه‌های دینی مذهبی آحاد جامعه، تبدیل آستان مقدس امامزادگان به قطب فرهنگی، ارتقاء معرفت نسبت به شأن و منزلت امامزادگان در راستای تقویت بصیرت ولایی در سطح جامعه و همچنین آشنایی با سیره و تاریخ امامزادگان عظیم ‌الشان بعنوان فرزندان آن بزرگواران عنوان کرد.

تجلیل از امامزادگان موضوعی چند بعدی است

وی ادامه داد: تجلیل از امامزادگان موضوعی چند بعدی است و باید به ابعاد مختلف این قضیه بپردازیم.

وی تبلیغ و ترویج معارف و فرهنگ اهل‌بیت(ع) بعد اول تجلیل از امامزادگان عنوان کرد و گفت: تقوا، عبادت و بندگی، برخورداری از مکارم اخلاق، گذشت، اهتمام به امور خیر، خدمت به مردم، دوری از اشرافی‌گری، دوری از تکبر و غرور، دفاع از حق و دین اسلام، مبارزه با ظلم و ستم، تسلیم نشدن در برابر ظالمین در صورت توجه به ابعاد گرامیداشت امامزادگان حاصل می‌شود.

حجت‌الاسلام محمدی اضافه کرد: براساس آیات الهی، انسان‌ها باید نه ظلم کنند و نه زیر بار ظلم بروند؛ امامزادگان بر همین اساس است که هجرت کرده‌اند.

وی اظهارداشت: مطرح کردن معارف و فرهنگ اهل‌بیت(ع) سبب می‌شود بنیه مذهبی و دینی جامعه تقویت شود و اخلاق و رفتارهای جامعه، اسلامی شود.

رئیس سازمان اوقاف اجابت دعوت پیامبر(ص) را بعد دوم تجلیل از امامزادگان عنوان کرد و افزود: پیامبر اکرم(ص) طبق آیات الهی اجر و مزد رسالت خود را اجر و مزد مادی نخواست«به مردم بگو اجر و مزد رسالت، مودت و اظهار محبت به بستگان من است».

اظهار مودت به اهل بیت(ع) موجب سعادت جامعه می‌شود

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه کشور اضافه کرد: بعد سوم تجلیل از امامزادگان، در اظهار مودت به اهل‌بیت‌(ع) است که نتیجه آن به جامعه بر می‌گردد چرا که اظهار مودت به پیامبر (ص) و ائمه و اهل‌بیت (ع) موجب سعادت و خوشبختی جامعه می‌شود.

وی ادامه داد: بعد چهارم افتخار ملی را در بر می‌گیرد، ملت ایران در مقابل ظلم بنی‌امیه و بنی‌عباس به این عزیزان پناه دادند و با آغوش باز آنان را پذیرفتند و در مواردی نیز از این بزرگواران حمایت کردند.

به گفته وی این افتخار بزرگیست که ایرانیان از دیرباز نسبت به اولیا خدا ارادت داشتند.

حجت‌الاسلام محمدی ابراز داشت: تعداد قابل توجهی از امامزادگان به ایران آمدند و این نشان از مودت مردم ایران نسبت به ائمه (ع) است، این افتخار ملی باید مطرح شود و به آن پرداخته شود.

وی بعد پنجم تجلیل از امامزادگان را اینگونه عنوان کرد: هر ملتی و هر حکومتی شعائری دارد و شعائر ایران پاسداشت از امامزادگان است.

وی ادامه داد: الگوسازی جامعه بخصوص برای نسل حاضر بعد ششم تجلیل از امامزادگان است که براساس آن پیامبر (ص) فرمودند«در میان شما قرآن وعترت را امانت می‌گذارم»، پیامبر(ص) این دو را به عنوان الگو مطرح کرده است.

رئیس سازمان اوقاف ادامه داد: امامزادگان از خاندان پیامبر(ص) هستند و این الگو موجب می‌شود جوانان به سراغ الگوهای تقلبی نروند چراکه الگو پیامبر، ائمه و اولاد ائمه (ع) هستند.

حجت‌الاسلام محمدی مقابله با تفکر غلط وهابیت تکفیری را بعد هفتم تجلیل از امامزادگان عنوان کرد و یادآور شد: پرداختن به این موضوع و تجلیل از امامزادگان نوعی مطرح کردن قران و ائمه (ع) است.

ضرورت پرداختن به گردشگری مذهبی

حجت‌السلام محمدی تجلیل از امامزادگان را در بعد هشتم، معرفی مرجع و پناه برای مردم در مواقع گرفتاری معرفی کرد و گفت: کسانیکه به زیارت ائمه می‌روند آرامش روحی به دست می‌آورند که در این باره می‌توان به مسئله گردشگری مذهبی اشاره کرد.

وی با اشاره به حضور گسترده مردم طی سالهای اخیر در بقاع متبرکه کشور، بیان داشت: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تبدیل امامزادگان به قطب‌های فرهنگی و همچنین معرفی شأن و منزلت امامزادگان به مردم خوشبختانه اقداماتی طی سالهای اخیر صورت گرفته است که در نتیجه حضور مردم در مناسبت‌های مذهبی و ملی در امامزادگان و بقاع متبرکه کشور نسبت به گذشته رشد قابل توجهی داشته است.

به گفته وی البته این مهم ثمره توجه مقام معظم رهبری، خون شهدا و انقلاب اسلامی است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه به زمان برگزاری کنگره بین‌المللی بزرگداشت امامزادگان اشاره کرد و افزود: این کنگره مورخ 19 و 20 شهریورماه سال جاری در استان اصفهان برگزار می‌شود.

ارسال 600 مقاله به کنگره بین‌المللی تجلیل از امامزادگان

وی با اعلام اینکه تاکنون حدود 600 مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال شده است اظهارداشت: از این میان 436 مقاله موفق به کسب رتبه لازم شده‌اند.

ارسال 11 مقاله خارجی به کنگره

حجت الاسلام محمدی یادآور شد: در ابن میان تعداد 11 مقاله از سایر کشورها به این کنگره ارسال شده است که این کشورها شامل انگلستان، قرقیزستان، عراق، افغانستان، استرالیا، ازبکستان، ایتالیا، ترکیه و فرانسه می‌شود.

رئیس سازمان اوقاف ادامه داد: محورهای فراخوان مقالات شامل نقش سیاسی اجتماعی و فرهنگی امامزادگان و همچنین امامزادگان و توسعه هنر اسلامی می‌شود.

وی به برنامه‌های مراسم افتتاحیه نیز اشاره کرد و گفت: اجرای مراسم خطبه خوانی و زیارت مخصوصه امامزادگان (ع)، رونمایی از پورتال جامع امامزادگان، قرائت پام مراجع اعزام تقلید(آیات اعزام نوری همدانی، جوادی آملی) اهداء نشان مودت به 30 نفر از هیئت امناء، مدیران مراکز فرهنگی و خادمین برتر بقاع متبرکه و همچنین بهره‌مندی از بیانات ارزشمند آیت‌اله حسین مظاهری و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله برنامه‌های مراسم افتتاحیه است.

از زندگی ائمه(ع) تاریخ دقیق و روشنی وجود ندارد

حجت الاسلام محمدی در حاشیه این نشست در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امار دقیقی از تعداد امامزادگان از قبل از انقلاب تا کنون دارید، گفت: زندگی ائمه و پیامبر به خصوص به خاطر محدودیت در زندگی که داشتند در زمان بنی امیه و بنی عباس، تاریخ دقیق و روشنی وجود ندارد در این رابطه می‌توان به زندگی حضرت زینب (س) اشاره کرد؛ با تمام رشادتهای حضرت زینب(س) از زندگی ایشان در تاریخ اسلام مقداری بیان شده است.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با بیان اینکه در سطح کشور امامزادگانی وجود دارند که مشهور و معروف بوده ولی بسیاری از افراد به آن آشنایی ندارند بیان داشت: دشمن عصبانی بوده و می‌خواهند شبهه ایجاد کند ولی دشمنان اسلام باید بدانند که مردم نسبت به ائمه ارادت داشته و ارادتشان بیش از گذشته شده است.

دشمنان نتوانسته‌اند از قرآن و اهل بیت‌ (ع) مشابه‌سازی کنند

حجت‌الاسلام محمدی با اعلام اینکه دشمنان اسلام در مورد قرآن و اهل بیت(ع) نتوانسته ‌اند مشابه سازی‌ کنند، خاطرنشان کرد:‌ هم‌اکنون تعدادی از امامزادگان در کشور هستند که زائر خارجی آنها بیش از زائران ایرانی است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها