امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۲:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44901
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ غلامعلی افروز، رئیس دانشکده روان‌‌شناسی دانشگاه تهران در همایش تکریم بنیان خانواده با رویکرد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ غلامعلی افروز، رئیس دانشکده روان‌‌شناسی دانشگاه تهران در همایش تکریم بنیان خانواده با رویکرد تکریم دختران که به همت سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد، گفت: ما چیزی به عنوان ازدواج آسان نداریم بلکه عروسی آسان مدنظر است که مهم‌ترین انتخاب بشر انتخاب همسر است که باید با دقت صورت بگیرد چرا که ازدواج دراین صورت پایدار می‌شود.

افروز ادامه داد: خانواده تنها یکی از نهادهای مهم اجتماعی نیست و هم‌سطح و هم‌عرض هیچ نهاد اجتماعی دیگر نیز نیست، خانواده یک نهاد فطری بوده و نمی‌توان آن را با نهادهای اجتماعی که با قاعده خاصی که بیشتر به لحاظ ضرورت ایجاد شده مقایسه کرد.

به گفته افروز، بهترین نهادهای اجتماعی نهادهایی هستند که برنامه‌های آنها خانواده‌ محور باشد چرا که خانواده تنها نهاد فطری و بی‌بدیل در دنیاست.

وی ادامه داد: در خانواده مادران باغبان هستند و مردها سنگربان و نگهبان و دژبان و فرزندان گل‌های این باغ محسوب می‌شوند در حالی که وظیفه مرد نگهبانی از باغبان است وظیفه زن تربیت فرزندان خانواده است.

به گفته رئیس دانشکده روان‌شناسی دانشگاه تهران، اگر برای تربیت 10 سهم قایل شویم 9 سهم برای مادران است و آنجایی که انسان در خانواده آرامش دارد زندگی او خانواده‌ محور است و همه اندیشه‌های دینی برای استحکام نظام خانواده سفارش شده چرا که خداوند خانواده را می‌آفریند.

افروز ادامه داد: اگر خانواده‌ای پویا و متعالی در جامعه داشته باشیم بسیار موفق هستیم، خداوندی که قاموس خلقت را بر زوج‌آفرینی استوار کرده و در گستره خلقت انسان همه چیز را جفت آفریده است ادامه حیات انسان‌ها را از طریق زوج‌ها بیان می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه باید دختران و پسران خانواده عروس و داماد تربیت شوند، گفت: اگر کسی در سنین ازدواج بوده و عمدا ازدواج نکند دچار عوارضی چون اضطراب، افسردگی و بدبینی خواهد شد لذا بهترین و مؤثرترین رویکرد فرزندپروری این است که باید بچه‌ها را عروس و داماد تربیت کنیم.

این روان‌شناس با تأکید بر اینکه بچه‌ها از شانزده‌هفتگی دوران جنینی می‌آموزند، اظهار کرد: ثابت شده اگر بخواهیم جنین حافظه قوی داشته باشد باید برای او قرآن بخوانیم و سخنرانی کنیم و این موضوع، موضوعی است که قابل تجربه بوده و بانوان می‌توانند آموزش‌های غیرمستقیم را از دوران جنینی شروع کنند.

افروز بیان کرد: هر قدر رابطه پدر و مادر رابطه‌ با کمالی باشد کودکان بیشتر لذت می‌برند، هر قدر پدر و مادر در جهت تحقق آرمان‌های ازدواج تلاش کنند فرزندان آن خانواده قابلیت عروس و داماد شدن دل‌آرام را بیشتر خواهند داشت، چنانچه اگر این‌گونه فرزندان‌مان را تربیت کنیم انسان‌های پویایی را به جامعه تحویل خواهیم داد.

رئیس دانشکده روان‌شناسی دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه خوشبختی مقصد نیست بلکه مسیر است، گفت: خداوند می‌گوید ازدواج کنید تا دل‌آرام باشید. هدف اصلی از ازدواج رسیدن به آرامش است و از نتایج قطعی ازدواج ارضای جنسی از طریق مشروع، درآمدن از تنهایی و تشکیل خانواده است.

وی در ادامه با بیان اینکه همسران خوب باید سه صفت داشته باشند، توضیح داد: همسران باید برای یکدیگر مثل لباس باشند چرا که لباس‌ها عیب را می‌پوشانند، به انسان مصونیت می‌دهند، از آلودگی حفظ می‌کند، با انسان تناسب دارد یعنی تنگ یا گشاد نیست و کس دیگری آن را بر تن نکرده است.

وی دومین ویژگی همسر خوب را وقف‌کردن تمام مهر و محبت خود به همسرش برشمرد و گفت: شجاعت، صداقت، صبوری، ایثار و احسان از ویژگی چنین زوج‌هایی است.

وی خاطرنشان کرد: یک همسر خوب باید به عنوان سومین ویژگی همه جاذبه‌ها، مثبت‌اندیشی‌ها، تلاش‌مداری، کلام زیبا و رفتار پرمحبت را تقدیم همسر خود کند.

وی تأکید کرد: دلیل اصلی فراوانی طلاق در جامعه عدم انتخاب دقیق همسر بوده و شعار انتخاب دقیق ازدواج پایدار باید مورد توجه قرار گیرد.

به گفته افروز، ما چیزی به عنوان ازدواج آسان نداریم بلکه عروسی آسان مدنظر است که مهم‌ترین انتخاب بشر انتخاب همسر است که باید با دقت صورت بگیرد چرا که ازدواج در این صورت پایدار و ماندگار خواهد شد.

وی به زوج‌های جوان توصیه کرد در رابطه زن و شوهری چیزی به عنوان مقابله به مثل معنایی ندارد و اگر یکی از طرفین به دیگری کم‌توجهی کرد طرف مقابل باید توجه خود را بیشتر کند، زن و شوهر باید با رحمت با هم رفتار کنند تا عشق و محبت معنا پیدا کرده و همسرستیزی و همسرگریزی از بین رود.

حضرت معصومه (س) دختری نمونه و مبین قرآن و عترت

براساس این گزارش، حجت‌الاسلام الهی‌زاده، مشاور نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه در این همایش با بیان اینکه اختلاف بین زن و مرد در حال حاضر در کشور فرهنگ شده و امنیت روانی خانواده را تهدید می‌کند، گفت: کلمه حجاب بیشتر به تفکیک اختلاف بین زن و مرد ناظر است.

وی در خصوص چرایی نام‌گذاری روز تولد حضرت معصومه به عنوان روز دختر گفت: در میان اولیای خداوند تنها بانویی که فقط دختر بودند حضرت معصومه (س) هستند چرا که حضرت فاطمه (س) هم دختر، هم مادر و هم همسر بودند و درخشش حضرت معصومه (س) به دلیل این بود که نه همسری داشتند و نه مادر بودند و اگر بخواهیم کسی را به عنوان اسوه برای دختران انتخاب کنیم ایشان در این صفت برجسته هستند.

حجت‌الاسلام الهی‌زاده افزود: اسم ایشان حضرت فاطمه و صفت‌شان معصومه بود که امام رضا (ع) این صفت را برای ایشان برگزیدند.

مشاور نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به ویژگی‌های شاخص حضرت معصومه (س) اظهار کرد: ایشان در جمع خانم‌ها از علما هستند و در کتب روایی وقتی راویان حدیث را می‌شمارند حضرت را با عنوان محدثه تعبیر می‌کنند که محدثه یعنی متخصص و در آن زمان حضرت معصومه(س) با عنوان محدثه یاد شده است.

به گفته حجت‌الاسلام الهی‌زاده، مهم‌ترین دلیل شکوه و عظمت حضرت فاطمه معصومه (س) زمانی است که امام رضا (ع) از مدینه به مرو آمده و در زمانی که علویان با عباسیان درگیر بودند و شایعاتی در مورد قطع ارتباط امام رضا (ع) با علویان مطرح شد حضرت معصومه(س) با کاروان علوی راهپیمایی را در حمایت از علویان از امام رضا (ع) آغاز کرد.

وی ادامه داد: حضرت معصومه (س) حامی ولایت امام رضا (ع) شدند و در این راه هجرت کرده و به لقاءالله پیوستند و حضرت امام رضا (ع) بر ایشان نماز خوانده و زیارت‌نامه ایشان به نقل از امام رضا (ع) است، پس کسی که خود را فدای امامت و ولایت کند خداوند به او موقعیت و عظمت می‌دهد.

مشاور نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه حضرت معصومه (س) الگویی بزرگ برای دختران است، افزود: دختران ما باید رهروی حضرت معصومه (س) و اهل عفت، معرفت و ولایت باشند.

وی ادامه داد: در قرآن کریم یک دختر نه‌تنها اسوه تمام دختران، همسران و مادران است بلکه اسوه تمام مردان و مؤمنان معرفی شده و آیه آخر سوره تحریم مریم دختر عمران را برمی‌شمارد که سه ویژگی عفت، اعتقاد و مطیع فرمان الهی بودن از شاخصه‌های بارز وی است.

حجت‌الاسلام الهی‌زاده با اشاره به اینکه حضرت مریم هم دختر و هم یک مادر است، تصریح کرد: حضرت معصومه (س) در طول عمر خود دختری نمونه و مبین قرآن و عترت بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه موضوع حجاب از 10 کلمه شکل می‌گیرد و ترتیب منطقی خاصی دارد، گفت: تقوا، عقل، حیا، ایمان، عفاف، نگاه، حفظ، پوشاندن زیبایی‌ها، حجاب و عدم خضوع در گفتار 10 کلمه لازم در مقوله حجاب است.

مشاور نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه در توضیح شاخصه‌های حجاب اظهار کرد: آیه 32 سوره احزاب در مورد تقوا با زنان سخن می‌گوید که مبین اهمیت این موضوع در زنان است. همچنین در مرحله دوم اگر بخواهیم حجاب را در جامعه پیش ببریم باید عقلانیت را در جامعه افزایش دهیم چرا که افزایش هیجانات و احساسات با حجاب رابطه معکوس دارد. همچنین بین کثرت عقل و قلت شهوت رابطه عکس وجود دارد.

به گفته حجت‌الاسلام الهی‌زاده، عاقل‌ترین افراد باحیاترین هستند و نیز در خلوت از خدا و در جمع از مردم حیا دارند.

وی در توضیح حیا اظهار داشت: یکی از نعمت‌هایی که خداوند به زنان داده، حیاست که 9 برابر مرد‌ها به زنان داده شده است و آنچه باعث عفت می‌شود همان حیاست.

وی ادامه داد: بعد از دل مسئله چشم است که خداوند ابتدا به مردان فرمود نگاه خود را کنترل کنید و زمانی غضب خدا شدت پیدا می‌کند که برای زنی که شوهر دارد نگاه‌اش را از نامحرم پر می‌کند. همچنین قرآن به زنان و مردان می‌فرماید باید خود را حفظ کنند.

مشاور نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه با تأکید بر لزوم پوشاندن زیبایی‌های زن از چشم نامحرم گفت: زن سه نوع زیبایی دارد که یکی از آنها زیبایی مربوط به جسم اوست، دوم زیبایی‌های عارضی است و جواهرات و پوشش او و سوم زیبایی‌هایی است که در عین پوشیده‌بودن آشکار باشد و نحوه راه‌رفتن چیزی جز پوشش باشد که بر همین اساس در احادیث آمده که سزاوار نیست برای زنان که هنگام خروج از منزل لباس‌های تنگ بپوشند.

وی خاطرنشان کرد: اولین زن بی‌حجاب ایران غرو‌ه‌العین بوده که زن سیدعلی‌محمد باب بود و نماد فعالیت بهاییت و بابیت در ترویج بی‌حجابی است و امروز روزی است که باید بزرگ داشته شود تا دختران منزلت خود را بدانند و در مقابل چشم‌ها خود را پوشیده نگه دارند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها