امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۰:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44920
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 190
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رحمت امینی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری که امروز یکشنبه 17 شهریور در سالن سلمان هراتی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رحمت امینی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری که امروز یکشنبه 17 شهریور در سالن سلمان هراتی حوزه هنری و در جمع اصحاب رسانه سخن می‌گفت با بیان این که فعالیت همایش‌های منطقه‌ای بیست‌و‌دومین جشنواره تئاتر سوره ماه از امروز آغاز می‌شود، عنوان کرد: همایش‌های منطقه‌ای تئاتر سوره ماه برای انتخاب آثار برگزار می‌شود و تفاوتش با همایش‌های تئاتر فجر این است که در 4 استان میزبان آثار دیگر استان‌ها بازبینی می‌شود و در خلال نشست‌های تخصصی هر منطقه نیز عیب و ایراد آثار گرفته می‌شود و از دل هر منطقه 2 نمایش برای اجرا در بیست‌و‌دومین جشنواره سراسری تئاتر سوره ماه انتخاب می‌شود.

وی گفت: 6 اثر راه یافته به بیست‌و‌دومین جشنواره تئاتر سوره ماه از بخش فعالان تئاتر نیز انتخاب و معرفی شده‌اند و آثار منتخب بخش استعدادهای جوان نیز پس از بازبینی مجدد 12 اثر انتخاب می‌شوند و تلاش داریم امسال نیز همچون سال گذشته هیچ اثر ضعیفی به جشنواره نیاید و تنها آثار با کیفیت بالا اجرا شوند.

امینی با تاکید بر این که تمام آثار راه یافته به جشنواره ماه سال 91 طی یک سال به اجرای عمومی در حوزه هنری در آمده‌اند، گفت: با تمام گروه‌ها تصویه شده است و در حال حاضر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری هیچ بدهی به گروه‌های نمایشی ندارد.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری همچنین با اشاره به اجراهای عمومی حوزه هنری گفت: نمایش «وقتی زمین دروغ می‌گوید» به کارگردانی سعید تشکری از استان خراسان رضوی از امروز در تماشاخانه مهر حوزه هنری به اجرای عمومی در می‌آید. همچنین نمایش «من که دا نیستم» به نویسندگی مهرداد رایانی مخصوص و کارگردانی حسین پارسایی در هفته اول مهر ماه در حوزه هنری به نمایش در می‌آید. نمایش‌های «وداع» و «دهانی پر از کلام» نیز در روزهای آینده در تالارهای نمایشی حوزه هنری به نمایش در می‌آید.

وی ادامه داد: این آثار همزمان و در آستانه هفته دفاع مقدس در حوزه هنری به نمایش در می‌آیند و این موضوع نشان دهنده اهداف حوزه هنری برای پرداختن به چنین سوژه‌هایی است. تلاش کرده‌ایم نمایش‌هایی که در هفته دفاع مقدس به روی صحنه می‌روند واجد کیفیت لازم باشند و صرفا برچسب مناسبتی بودن را به آنها نزنیم.

او همچنین با اشاره به مشکلات تئاتر کشور اظهار کرد: چند مساله در تئاتر کشور وجود دارد، مانند بودجه بسیار ناچیز، عدم توسعه سالن‌های تئاتر و همچنین بی‌توجهی به معیشت اهالی تئاتر که این مشکلات همچنان نیز مطرح است. طی 3 دهه تعداد دانشجویان و فعالان تئاتر و علاقه‌مندان تئاتر رشد داشته است اما این ضعف‌ها همچنان وجود دارند.

وی درباره علل معضلات تئاتر، گفت: متاسفانه تئاتر در نهادهای اساسی و کلی و عمده کشور مورد توجه نیست، نه در مجلس و نه در دولت تئاتر به عنوان هنری که ضرورتش در جامعه حس شود مورد توجه قرار نمی‌گیرد و البته بخشی از معضلات تئاتر نیز خود هنرمندان این عرصه بر می‌گردد که ارتباط خود را با مخاطبان و علاقه‌مندان بهبود نمی‌بخشند.

امینی تئاتر کاربردی را از عواملی دانست که به برون رفت از مشکلات تئاتر کشور کمک می‌کند و تصریح کرد: این هنر در گام‌های آغازین خود به سر می‌برد و البته در دنیا هم در دو دهه اخیر مورد توجه قرار گرفته است. به نظر می‌رسد اگر تئاتر کاربردی در کنار شکل مرسوم تئاتر بتواند جایگاه خود را در بین نهادهای مردمی باز کند مزیت‌های زیادی دارد. تئاتر کاربردی در نهادهای آموزشی، کارگری و ... می‌تواند تاثیر خود را نشان دهد و در دنیا در خصوص موارد این چنینی استفاده می‌شود و به عنوان ابزاری برای رفع مشکلات درون گروهی و فرهنگ‌سازی استفاده می‌شود. همچنین اگر خانواده‌هایی بدانند که تئاتر کاربردی و هنرهای نمایشی در بهبود وضعیت زندگی تاثیر دارد می‌توانند مخاطبان تئاتر مرسوم شوند.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به توجه حوزه هنری به تئاتر کاربردی گفت: نخستین همایش  تئاتر کاربردی ویژه متخصصان و علاقه‌مندان به تئاتر است تا بیایند و با گونه‌های مختلف تئاتر کاربردی آشنا شوند. در این همایش از استادان خارجی نیز دعوت شده تا طی کارگاه‌هایی تجربیات خود را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهند. این همایش همچنین در راستای اهداف مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری مبنی بر بردن تئاتر درون اقشار مختلف مردم کشور برگزار می‌شود.

وی با اشاره به این که شهروندان و مردم کشورمان دچار تئاتر هراسی هستند، عنوان کرد: قشر عمده‌ایی از مردم کشورمان از این که به سالن‌های تئاتر بروند وحشت و هراس دارند چرا که نمی‌دانند چه چیزی اجرا می‌شود و با تئاتر کاربردی می‌توان این ذهنیت را از بین برد. در جشنواره تئاتر شمسه نیز هدف همین بود که تئاتر را به محله‌های شهر ببریم و در بین خانواده‌ها اجرا شود و در حال حاضر نیز مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری قصد دارد «دفتر تئاتر بچه‌های مسجد» را که در سال‌های گذشته فعالیت می‌کرد بازگشایی کند تا علاقه‌مندان به راحتی بتوانند عضو شوند و در عرصه تئاتر فعالیت کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها