امروز : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 24
۱۳:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44943
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۲
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، تحلیلگران قزاقستان نگران درگیری‌های سوریه هستند و معتقدند که این وضعیت ممکن است امنیت داخلی آسیای ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، تحلیلگران قزاقستان نگران درگیری‌های سوریه هستند و معتقدند که این وضعیت ممکن است امنیت داخلی آسیای مرکزی و بویژه قزاقستان را تحت تأثیر قرار دهد.

به گزارش پایگاه خبری «اسلام اس-ان- گ»، «تیمور کازیراف» معاون مرکز تحقیقات و پژوهش‌های سیاسی قزاقستان نظر مقامات این کشور را به این مسأله جلب کرده و عنوان می‌کند مراقب جوانانی که با شبه‌نظامیان در سوریه همکاری می‌کنند، باشید زیرا عواقب این همکاری جبران‌ناپذیر است.

این مسئله درحالی است که اخیرا روند نگران‌کننده الحاق جوانان قزاق به درگیری‌های سوریه وجود دارد و این اتفاقی است که در مرزهای افغان- پاکستان نیز افتاد و اکنون به روند پیوستن به جنگ در سوریه تبدیل شده است.

بنابر اطلاع رسانه‌ها، این جوانان از داخل کشور تأمین مالی می‌شوند و نتیجه منفی این روند این است که وقتی این جوانان با افکار رادیکالی به وطن باز می‌گردند، با آموزه‌های نظامی و فکری که در سوریه داشتند، به تقویت رادیکالیسم در این کشور خواهند پرداخت.

«آیدوس ساریم» کارشناس مسائل سیاسی قزاقستان نیز با تأیید این مطلب، افزود: مبارزه طولانی در سوریه باعث نفوذ درگیری به کشورهای قفقاز و آسیای مرکزی و بویژه قزاقستان خواهد شد.

ساریم معتقد است که در رابطه با رویدادهای اخیر جهان و بویژه موقعیت خاورمیانه، قزاقستان باید جبهه بی‌طرفی را انتخاب کرده و بیشتر به فکر امنیت داخلی کشور باشد.

«رسول جمعه علی» یکی دیگر از کارشناسان سیاسی قزاق نیز تأکید کرد که قزاقستان هیچگونه نفوذی در کشورهای خاورمیانه ندارد.

وی می‌افزاید ما فقط می‌توانیم شرایطی را فراهم کنیم که این درگیری هر چه زودتر پایان یابد، در غیر این صورت مزدوران و افراط‌گرایان در کشور ما و منطقه نفوذ خواهند کرد.

وی معتقد است: شکی نیست که تکفیری‌ها هر روز فکر و کار جدیدی را ارائه می‌دهند و مهمترین هدف آنان شمال قفقاز است زیرا این فرضیه را باید جدی گرفت که این شورش و نفوذ در منطقه آسیای مرکزی نیز حتما اتفاق خواهد افتاد و منطقه را محاصره خواهد کرد.

وی با اشاره به مطالبی که در کنگره آمریکا مورد بررسی قرار گرفته بود، تأکید کرد که درگیری‌های سوریه همکاری قزاقستان را تهدید می‌کند که این موضوع باید جدی تلقی شود.

این مسئله درحالی است که در حال حاضر با پول قزاقستان پروژه تاریخی –فرهنگی «ابونصر فارابی» در حال بازسازی است و با بمباران دمشق پایتخت سوریه این بنا نیز نابود خو اهد شد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها