امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۲:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4495
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 124
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رادیو اندیشه‌ها موسی الرضا ثروتی در مورد لایحه بودجه 92 گفت: هم دولت و هم مجلس در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رادیو اندیشه‌ها موسی الرضا ثروتی در مورد لایحه بودجه 92 گفت: هم دولت و هم مجلس در رابطه با تعیین بودجه هدفمندی یارانه‌ها دغدغه دارند.

یوسف‌نژاد نماینده اتاق بازرگانی در کمیسیون تلفیق مجلس، رحیم ممبینی معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و موسی الرضا ثروتی نماینده مجلس و عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با برنامه فرصت رادیو گفت‌وگو به بررسی اصلاحات بودجه هدفمندی یارانه در سال 92 پرداختند.

رحیم ممبینی در این مناظره رادیویی در رابطه با بند 90 لایحه بودجه بیان داشت: این بند از مهمترین بندهای لایحه بودجه است، زیرا براساس مشارکت بخش عمومی و خصوصی بر حضور پررنگ و فعال‌تر بخش خصوصی تاکید می‌کند.

وی در ادامه افزود: این بند علی رغم اینکه مورد تائید همه نمایندگان است، ولی چون قانون دائمی می خواهد باید حذف شود.

ممبینی همچنین ادامه داد: ما باید از ظرفیت بودجه سنواتی استفاده کنیم و مجلس باید به دولت مجوزهایی اعطا کند که با استفاده از این مجوزها حضور بخش خصوصی را فعال کنیم.

معاون بودجه معاونت راهبردی ریاست جمهوری در رابطه با عملکرد هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: هدفمندی یارانه ها یک قانون 5 ساله است که فاز اولش اجرا شده و کار خوب پیشرفته و در بحث تخفیفات و ترجیحات قیمتی نیز به تولید کمک کرده است.

وی همچنین در رابطه با بودجه 92 برای هدفمندی یارانه‌ها افزود: دولت قصد داشت که در فاز دوم بحث نقدینگی را برای تولید حل کند، در حال حاضر عددی که تصویب شده است 49 هزار میلیارد تومان است و از این مبلغ 42 هزار میلیارد برای اشخاص و بقیه برای دولت و تولید قرار می گیرد  که با این کار عملا اجرای هدفمندی متوقف می شود.

ممبینی در رابطه با افزایش بودجه هدفمندی یارانه ها اذعان داشت: افزایش بودجه هدفمندی به 90هزار میلیارد قطعا بسیار بهتر از مبلغی است که تصویب شده و به استمرار کار کمک می‌کند.

وی با اشاره به تاثیر اجرای قانون هدفمندی در افزایش نقدینگی بیان کرد: چون نقدیگی مجددا به بازار و تولید برگشته پس در نتیجه تاثیر زیادی نداشته است.

معاون بودجه معاونت راهبردی ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنانش در ارتباط با فرارهای مالیاتی گفت: سازمان امور مالیاتی باید به عنوان یک واحد وصول کننده بیش از پیش تقویت شود و سیستم‌های مکانیزه باید حاکم باشد، تا بتوانیم درآمدهای مالیاتی را افزایش دهیم.

*سهم مالیات باید از تولید ناخالص ملی از 7 به 15 درصد برسد

ممبینی در پایان اذعان داشت: ما معتقدیم که درصد مالیات به تولید ناخالص ملی در کشور ما با یک برنامه‌ریزی خوب تا 15 درصد قابل افزایش است، در صورتی که در حال حاضر 7 درصد است.

موسی‌الرضا ثروتی در آغاز این گفت‌وگو با اشاره به مراحل بررسی بودجه بیان کرد: در ابتدا بخش های درآمدی مورد بررسی قرار می‌گیرد، بعد از آنکه پیشنهادات کمیسیون ها به اتمام رسید، پیشنهاد نمایندگان مورد بررسی قرار می گیرد و بعد وارد بحث های هزینه‌ای می‌شویم.

عضو کمیسیون تلفیق در ادامه تصریح کرد: در مجموع از 98 بندی که دولت ارائه نموده است حدود 40 بند رای نیاورد.

عضو کمیسیون تلفیق در رابطه با میزان پرداختی در هدفمندی یارانه ها در بودجه 92 افزود: هدفمندی یارانه ها را دولت 120میلیارد تومان دیده است که 90 هزار میلیارد تومان برای بازپرداخت به مردم 15 هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی و 15 هزار میلیارد تومان هم برای بخش تولید در نظر گرفته بود.

ثروتی همچنین ادامه داد: پیشنهاد کمیسیون بودجه مبنی بر 49 هزار میلیارد تومان درآمد هدفمندی یارانه تصویب شد و یک تجدید رآی را هم نمایندگان امضا کردند ولی ضعیف است که نمایندگان بالاتر از 49 هزار میلیارد تومان رأی دهند

عضو کمیسیون تلفیق در رابطه با واقع بینانه بودن بودجه اظهار داشت: معمولا پیشنهاد بودجه بانک ها و شرکت‌های دولتی کمتر از واقعیت است یعنی هر رقمی که دولت در بودجه دیده تقریبا 2 برابر آن در واقعیت اتفاق افتاده است این یکی از مواردی است که بودجه را از شفافیت می اندازد.

ثروتی در رابطه با تغییر رقم هدفمندی یارانه ها بیان کرد:  این به این دلیل است که هم دولت هم مجلس دغدغه دارند، مجلس با توجه به گرانی ها می گوید که اگر این را بالا ببریم، تورم نیز افزایش می یابد که در این رابطه باید اعتمادسازی شود.

وی با اشاره به رقم متعادل بودجه یارانه‌ها اذعان داشت: اگر مجلس با مبلغ 85هزار میلیارد موافقت کند و دولت نیز آن را اجرا کند، نتیجه مطلوبی خواهد داشت.

این عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در رابطه با افزایش بودجه شرکت‌های دولتی و بانک‌ها نیز اظهار داشت: بعضی از بانک های خصوصی خود را کمتر تابع سیاست‌های پولی و بانکی قرار می‌دهند.

علی اصغر یوسف‌نژاد در ادامه این گفتگو در رابطه با بخش‌های درآمدی لایحه بودجه که در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است، گفت: تصمیم گیری کمیسیون تلفیق امسال یک مقدار به واقعیت نزدیکتر است و تصمیماتی که در کمیسیون مطرح می‌شود، به عنوان نقطه نظرات کمیسیون‌ها و نمایندگان اگر با قوانین کلی تضاد و تناقص داشته باشد، امکان تصویبش برای رای 3 چهارم و رای بالا کمتر است.

نماینده اتاق بازرگانی در کمیسیون تلفیق با اشاره به دستاوردهای امسال این کمیسیون اظهار کرد: با توجه به مدیریت هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق و شرایطی که در آئین نامه وجود دارد و همچنین همکاری دولت، ارقام تصویبی لایحه بودجه به واقعیت‌ نزدیک‌تر است.

*وابستگی بودجه به نفت بیشتر شده
وی همچنین در رابطه با کاهش وابستگی بودجه به نفت اذعان داشت: این وابستگی بیشتر شده و با توجه به اقتصاد مقاومتی و شرایط تحریمی و رکود تورمی که وجود دارد، یک بودجه خاصی باید بسته شود.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها