امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۲۱:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45013
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۱
تعداد بازدید: 87
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه هفته جاری برای سفری دو روزه ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه هفته جاری برای سفری دو روزه عازم بیشکک پایتخت قرقیزستان می‌شود تا در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان شانگهای  شرکت کند.

رییس جمهوری اسلامی ایران صبح روز پنجشنبه عازم بیشکک پایتخت قرقیزستان خواهد شد و روز جمعه به ایران باز خواهد گشت.

روحانی در این سفر، علاوه بر شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو پیمان شانگهای با اعضای این سازمان نیز دیدار خواهد کرد.

دیدار با روسای جمهور روسیه، چین، قرقیزستان، قزاقستان و افغانستان از مهم ترین برنامه های روحانی در سفر به بیشکک خواهد بود.

روحانی در این سفر با « شی جی پینگ » دیدار خواهد کرد که اولین دیدار یک مقام بلند پایه ایرانی با رئیس جمهور  تازه انتخاب شده چین است.

سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی ٬ اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده‌است. این سازمان در سال 2001 توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد.

سازمان همکاری شانگهای در حقیقت ترکیب جدید سازمان «شانگهای 5» است که در سال 1996 تأسیس شده بود، ولی نام آن پس از عضویت ازبکستان به «سازمان همکاری شانگهای» تغییر داده شد.

علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال 2004 و یک سال بعد ایران، پاکستان، و هند و افغانستان در سال 2012 به عنوان عضو ناظر به سازمان ملحق شدند.

نقش این سازمان از زمان تاسیس آن تاکنون در منطقه افزایش یافته‌است و بر خلاف سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و پیمان ورشو سابق، هنوز یک معاهده دفاعی چندجانبه به شمار نمی‌رود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار