امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۹:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45021
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 185
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از یورونیوز، موناکو با مساحت 2 کیلومتر مربع و 36 هزار نفر جمعیت، پرتراکم‌ترین کشور جهان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از یورونیوز، موناکو با مساحت 2 کیلومتر مربع و 36 هزار نفر جمعیت، پرتراکم‌ترین کشور جهان است.

این کشور ثروتمند و پویا هر ساله ثروتمندان بیشتری را به خود جذب می‌کند.

مسئولان این شاهزاده نشین به این نتیجه رسیده‌اند که برای پذیرایی از افراد جدید، بدون جابجایی شهروندان، باید خلاق بود، و اگر جا نیست، ایده‌های نوآورانه هست.

«ماری_پیر راماگلیا» که مسئول بودجه، تجهیزات، محیط و شهرسازی دولت موناکو است در این باره گفت: مهمترین چالش برای موناکو، بزرگ شدن است. چون بر اساس یک مطالعه، هر 10سال یک بار ما نیاز به 350 هزار متر مربع داریم. بنابراین سیاست شهرسازی ما، گسترش در دریا و بازسازی شهر با ساختمان‌های مرتفع‌تر است.

«پرنس رنیه»، حاکم قبلی «موناکو»، در سال 1965 میلادی اولین طرح گسترش در دریا در تاریخ موناکو و جهان یعنی منطقه فونتویی را ایجاد کرد. در نتیجه هفت میلیون متر مکعب خاکریزی به مدت هشت سال، به قلمروی موناکو 22 هکتار یعنی به اندازه پانزده زمین فوتبال افزوده شد.

«رنه بوشه» مهندس گفت: محدودیت‌های بسیاری در موناکو وجود دارد. چون برای به انجام رساندن کارهای ساخت و ساز در زیر سطح زمین و در داخل دریا، باید از کادر معمول خارج شد. تاکنون هیچ کشوری در جهان عملیات ساختمان‌سازی مشابهی که ما باید در موناکو به انجام برسانیم، انجام نداده است.

این مهندس مشاور در کل عملیات گسترش قلمرو در دریا شرکت کرده است.

«رنه بوشه» درمورد موج شکنی که از بندر هرکول محافظت می‌کند، گفت: در مقابل موج شکن‌های قدیمی، عمق آب 45 تا 55 متر است. برای ما امکان‌پذیر نبود یک دیوار آبی معمولی بسازیم. ما مدت زیادی را برای طراحی دیواری که برای محیط زیست آبی بدون ضرر باشد، صرف کردیم.

موج شکنی که جلوی انرژی موج را آنجایی که انرژی هست یعنی در بخش بالایی آب بگیرد.

نتیجه، یک دیوار بتونی نیمه معلق بود که در جبل الطارق ساخته و از طریق دریا در سال 2002 میلادی به موناکو فرستاده شد. برای فهمیدن اینکه این دیوار چگونه به زمین متصل شده است، باید به طبقه منفی چهار پارکینگ رفت.

رنه بوشه گفت: یک در فلزی بسیار حجیم، موج شکن را به زمین وصل می‌کند و هنگام طوفان‌های شدید، فشارهای وارد بر موج شکن را به زمین منتقل می‌کند.

و ماجرا همچنان ادامه دارد: موناکو یک پروژه جدید گسترش در دریا را به مزایده گذاشته است.

موناکو یک شهر افقی است و به همین دلیل برای آسایش عموم حدود 40 پله برقی و آسانسور عمومی در جای جای شهر ساخته شده است.

اهالی موناکو از نقطه نظر معماری عادت دارند بگویند که کشور فرانسه در همسایگی آنها، از آنجایی شروع می‌شود که دیگر ساختمان نیست.

برج لوکس «اودئون» رکورد جدیدی با 170 متر ارتفاع ثبت می‌کند. «آلکساندر ژیرالدی» مهندس اهل موناکو آن‌را طراحی کرده است. آپارتمان‌های این برج تابستان سال آینده تحویل داده خواهند شد.

وی افزود: از نظر معماری، این برج نقطه عطفی برای موناکو است، زیرا به ساختمان‌های مرتفعی برمی‌گردیم که به مدت 20 سال کنار گذاشته شده بودند. ولی این بار با معماری مدرن.

قیمت هر متر مربع در این ساختمان 49 طبقه‌ای، 40 هزار تا 90 هزار یورو است. آپارتمان طبقه آخر که استخر و چشم‌اندازی بی نظیر دارد، گران‌ترین آپارتمان جهان اعلام شده است.

مشکلات فنی از آغاز ساخت این ساختمان در سال 2009 میلادی، دلیل قیمت بسیار بالای آن است.

آلکساندر ژیرالدی گفت: ما عملا کمی کوه را شکافتیم و یک دیوار حامل با 70 متر ارتفاع در آن ساختیم. و این برای ساختمانی که توسط دولت ساخته نشده است، یک رکورد محسوب می‌شود. بدیهی است که اینجا زمین آزادی وجود ندارد. ما واقعا در هر عملیات ساختمان سازی، در حال تخریب و بازسازی هستیم.

این بازسازی مداوم باعث به پیش کشیده شدن مسئله حفاظت از میراث می شود. اگرچه این ساختمان‌های جدید به معیارهای محیطی احترام می‌گذارد، اهالی موناکو با دلتنگی به موضوع قربانی شدن معماری قدیمی می‌نگرند.

ناتالی روشیه_جیوردانو، رییس موزه ملی موناکو به مدت 2 سال عکس‌های ساختمان‌های قدیمی موناکو را جمع‌آوری کرده است.

وی گفت: ما می‌دانیم که به دلیل کمبود زمین برای ساختمان سازی، نمی‌توانیم ساختمان‌های قدیمی را تا ابد حفظ کنیم.

بنابراین باید از فضای موجود استفاده کنیم. شاید باید به این نیز اندیشید که نباید زیاده‌روی کرد. اگر ساختمان‌های مرتفع زیادی بسازیم، دیگر نمی‌توانیم کوهها را ببینیم. یکی از دلایل زیبایی این شهر قرار گرفتن آن در میان کوه و دریا است.

«پرنس آلبرت» حاکم کنونی، متعهد شده است تا طرح‌های ساخت برج‌ها را یک به یک مطالعه کند تا در همان حالی که برای مشکل فضا راه حلی ارائه می‌شود، ویژگی‌های خاص این شاهزاده نشین از دست نرود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها