امروز : شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 28
۰۰:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45033
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۳
تعداد بازدید: 142
محمدباقر آقامیری رئیس هیئت مدیره انجمن هنرمندان نگارگر در گفت وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره انتظاراتی که هنرمندان نگارگر از معاونت هنری در ...

محمدباقر آقامیری رئیس هیئت مدیره انجمن هنرمندان نگارگر در گفت وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره انتظاراتی که هنرمندان نگارگر از معاونت هنری در دولت یازدهم دارند گفت: باید از این شعر حافظ شیرازی یاد کنم که به بزرگترین مشکل هنرمندان نگارگر اشاره دارد : «هنر نمی‌خرد ایام و غیر از اینم نیست/ کجا روم به تجارت بدین کساد متاع».

وی با اشاره به تعداد بسیار زیاد هنرمندان و علاقه‌مندان به نگارگری گفت:‌ هنرمندان بسیاری در شاخه‌های مختلف نگارگری از طراحی فرش گرفته تا تذهیب، گل و مرغ و ...کار می‌کنند و این علاقه‌مندی در میان جوانان شهرها و روستاهای مختلف کشور نیز دیده می‌شود اما متأسفانه هیچ حمایتی از این هنر و هنرمندان و علاقه‌مندان آن نمی‌شود.

او با اشاره به این که همه مسئولان وزارت ارشاد در طول سال‌های مختلف افراد دلسوز و محترمی بوده‌اند گفت: همه این مسئولان که در رأس مسئولیت وزارت ارشاد و معاونت هنری قرار می‌گیرند افراد خوب و محترمی هستند که دوست دارند کار کنند اما متأسفانه اغلب افرادی در اطراف آن‌ها هستند که اجازه این فعالیت‌ها را نمی‌دهند و تلاش می‌کنند تا حقایق دیده نشود و به همین دلیل باعث می‌شوند تا حقوق مادی و معنوی بسیاری از هنرمندان پیشکسوت، توانمند و خلاق در شاخه‌های مختلف هنرهای تجسمی نادیده گرفته شود و انگیزه کار و حرکت را از این هنرمندان می گیرند ولی دعا می‌کنیم که مسئولان جدید در معاونت هنری و همچنین وزارت ارشاد برخلاف گذشته‌ها عمل کنند و هنرمندان واقعی را پیدا کنند و از آن‌ها حمایت کنند.

آقامیری با بیان این که شورای سیاست‌گذاری دوسالانه نگارگری را مشخص کرده و در انتظار جلسه این شوراست گفت: برگزاری جشنواره‌ها و دوسالانه‌ها برای هنرمندان ایجاد انگیزه می‌کند و شور و شوق به همراه دارد اما نمی‌دانم چرا این قدر روند آن کند است و برخی مدیران در این زمینه بی مسئولیت رفتار می‌کنند.

وی تأکید کرد: هنرمندان نگارگر بسیار مظلوم واقع شده‌اند و در این سال ها سر به زیر کارشان را کرده‌اند و هیچ گونه زیاده‌خواهی نداشته‌اند که امیدوارم در مدیریت جدید معاونت هنری با تفکر و دید جدید بتوانند خدماتی را به جامعه هنری ارائه کنند.

رئیس هیئت مدیران انجمن هنرمندان نگارگر در ادامه درباره سرنوشت انجمن نگارگران هم گفت: سالهاست که وزارت ارشاد قرار است مکانی را در اختیار انجمن هنرمندان نگارگر قرار دهد، بودجه و تنخواه گردانی را برای آن اختصاص دهد ولی تاکنون هیچ خبری از این اتفاقات نیست و من آتلیه شخصی خود را دفتر انجمن قرار داده‌ام و سعی کرده‌ام در حد توانم به امور هنرمندان نگارگر رسیدگی کنم.

او اعضای رسمی این انجمن را بالغ بر 400 هنرمند و اعضای غیر رسمی آن را بیش از هزاران هنرمند عنوان کرد و گفت: در روستاهای بسیاری در سراسر کشور هنرمندان جوانی در زمینه هنر نگارگری مشغول فعالیتند از آذربایجان غربی گرفته تا استان مرکزی و کردستان و ...هستند هنرمندانی که حتی در روستاها با عشق به نگارگری کار می‌کنند. شاگردانی را از خراسان و مناطق دورافتاده دارم که زحمت سفر به تهران را به دوش می‌کشند تا از کلاس‌های نگارگری استفاده کنند. با این همه عشق و علاقه به این هنر اصیل ایرانی چرا با بی‌توجهی به این هنرمندان در حق آنها اجحاف صورت می‌گیرد.

این نگارگر پیشکسوت در بخش دیگری از سخنانش درباره برگزاری جشنواره‌های نگارگری در دیگر کشورها هم توضیح داد: الجزایر نمایشگاه بزرگی را در زمینه تذهیب و مینیاتور برگزار می‌کند و امارات که تنها 60 سال از موجودیت آن می‌گذرد،‌‌بهترین و زیباترین آثار تذهیب معاصر ایران را در خود جمع کرده است و هر سال با برگزاری یک نمایشگاه بزرگ، این آثار ارزشمند ایرانی را که چند صد میلیون تومان قیمت دارد،‌ ارزان به دست می‌آورد و به عنوان آثار برتر این نمایشگاه نزد خود نگه می دارد. در حالی که در ایران حتی این امکان هم فراهم نیست و وزارت ارشاد برای برگزاری دوسالانه نگارگری و جشنواره هنرهای تجسمی فجر همیشه وعده خریداری آثار را می‌دهد و هیچ گاه این وعده را عملی نمی کند.

آقامیری ادامه داد: این نه تنها خلف وعده مسئولان است بلکه جوایز آثار برتر این دوسالانه و جشنواره نیز در حد و اندازه یک اثر هنری نیست و مبلغ 2 میلیون تومان به اثر برتری اعطاء می‌شود که ماهها زمان صرف خلق آن شده است بنابراین در چنین شرایطی است که نگارگران ما سرخورده می‌شوند و ترجیح می‌دهند در نمایشگاه‌های نگارگری دیگر کشورها شرکت کنند.

آقامیری با اشاره به استقبال خارجی‌ها از آثار نگارگری ایرانیان گفت: من نمایشگاه‌های بسیاری را در آمریکا،‌کانادا،‌اروپا و حتی کشورهای آفریقایی برگزار کرده‌ام و مردم این کشورها نسبت به این آثار ایرانی بسیار علاقه نشان می‌دهند و این آثار برایشان جالب و جذاب است اما در کشور خودمان قدر این آثار را نمی دانیم.

او همچنین گفت: در میان همه این بی‌توجهی‌ها، استادان و هنرمندان پیشکسوت نگارگر ما نیز از یاد می‌روند و گاه دیده می‌شود که در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های اندکی که برگزار می‌شود نیز جوانانی به عنوان دبیر انتخاب می‌شوند که نه تجربه زیادی در این هنر دارند و نه چندان کار زیادی در این عرصه انجام داده‌اند و به همین دلیل نمی‌تواند هنرمندان چندانی را هم برای شرکت در نمایشگاه‌های نگارگری جذب خود کند.

او از آموزش این هنر در دانشگاه‌ها هم گلایه کرد و گفت‌: به آن اندازه که به هنر نقاشی غربی در دانشگاه‌های ما ارزش می‌دهند، به هنرهای اصیل ایرانی خودمان مثل نگارگری توجهی نمی‌شود در حالی که علاوه بر آموزش هنرهای غربی باید به هنرهای اصیل خودمان هم توجه کنیم و در جهت رشد و ارتقاء و اشاعه این هنرها نیز حرکت کنیم.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار