امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۰:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45063
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۲
تعداد بازدید: 173
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «آزادی و عدالت»، «حمزه زوبع» یکی از رهبران حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «آزادی و عدالت»، «حمزه زوبع» یکی از رهبران حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی گروه اخوان المسلمین تأکید کرد که اخوان المسلمین اعتراف کرده اند که در دوران حکومت خود مرتکب اشتباهاتی شده اند.

وی ضمن تأکید بر اینکه اشتباهات اخوان با ارتش قابل قیاس نیست و ارتش دست به کشتار مردم زده است، برای خروج از بحران راهکارهایی را ارائه داده است.

وی در مقاله ای که در سایت رسمی حزب آزادی و عدالت منتشر شده است، نوشت: حکومت در مصر غنیمت نیست بلکه حافظ وطن است و هدف نهایی و نهایت آرزوی همگان است بنابراین باید همه به صورتی فکر کنند که گردهم جمع کند نه اینکه به دنبال به دست آوردن دستاوردهای سیاسی در ازای اصول و ارزش های عالی باشیم که همه به ما پایبندیم.

همه باید به اشتباهی که مرتکب شده‌اند اعتراف کنند و ما که در دوران حکومت خود اشتباه کرده بودیم به اشتباه خود اعتراف کردیم و کسانی که در کودتا مرتکب اشتباه شدند نیز نباید با گناه کردن مغرور شوند.

وی افزود: ادامه همین روش به معنای شکست برای همگان است که تنها پیروز در این میان دشمن و تاجران جنگ خواهد بود.

زوبع تأکید کرد که کنار گذاشتن اخوان المسلمین از صحنه سیاسی و تلاش برای مجرمانه خواندن فعالیت های آنها به عنوان یک حزب سیاسی اگر غیر ممکن نباشد بسیار دشوار خواهد بود و برای تعامل با دیدگاه و عقیده افراد نباید از قدرت سرکوب و نابودی  جمعی استفاده کرد بلکه باید از قدرت حجت و استدالال و رقابت و نقد استفاده کرد.

وی تأکید کرد که ارتش مصر نقشی اساسی و تأثیرگذار بر زندگی عمومی و سیاسی مردم دارد و بدون شک اگر تنها نقش حرفه ای خود را بر عهده بگیرد تأثیر بیشتری خواهد گذاشت و اگر دیدگاه و نظری دارد می‌تواند نظرش را مانند دیگران اعلام کند نه اینکه نظرش به فصل الخطاب تبدیل شود.

این کارشناس مصری افزود: نهاد امنیتی و نهاد سیاسی کشور از آن همه ملت است و نمی‌تواند در انحصار یک گروه خاص باشد و یا از گروه خاصی حمایت کند و باید از هرگونه نزاع و رقابت سیاسی دوری کند.

وی تأکید کرد که حق رقابت سیاسی باید به صورت بدون قید و شرط برای همه مردم فراهم شده باشد و رقابت سیاسی به تنهایی باید از طریق آراء مردم داوری شود زیرا مردم هستند که مشروعیت می‌دهند و آن را پس میگیرند و باید به خواست و اراده ملت احترام گذاشت.

زوبع افزود: باید تأمل کرد زیرا کشور در آتش می‌سوزد در حالی که برخی معتقدند که تحولات اخیر کشور جنگ علیه گروهی خاص است که با پیروزی به پایان خواهد رسید در حالی که حقایق موجود این مسئله را رد می‌کند و اگر هم صورت بگیرد تاوان سنگینی باید بابت آن پرداخت شود و کسانی که دست به این اقدام زده‌اند مورد مواخذه قرار خواهند گرفت.

وی تأکید کرد که فروکش کردن آتش موجود مستلزم آن است که مسئولان کشوری از عملیات های امنیتی و رسانه‌ای دست بردارد و به بازداشت مرسی و دیگر بازداشتی ها پایان دهند.

وی خواستار تشکیل کمیته بررسی شد که می‌تواند از نیروهای بین المللی و تجربه های بین المللی آنها استفاده کند و همچنین خواستار برپایی نشست آشتی ملی که با حضور همه گروه‌ها سیاسی و اجتماعی برگزار شود.

در این یادداشت آمده است: همه جریان‌ها و گروه‌ها باید به صورت کامل بر اساس قانون اساسی و با شفاف سازی به فعالیت‌های خود ادامه دهند و فرماندهی ارتش مصر اعلام کند که به هیچ وجه در انتخابات ریاست جمهوری مشارکت نخواهد داشت و بعد از تشکیل پارلمان و انتخاب رئیس جمهور تنها به مسئولیت های خود پاییند خواهند بود.

وی تأکید کرد که همه گروه‌ها و جریان های سیاسی باید با خشونت مقابله کنند و از استفاده از آن برای رسیدن به دستاوردهای سیاسی خودداری کنند و اعلام کنند که اجازه دخالت خارجی در امور کشور را به هیچ کشوری نخواهند داد.

نیروهای ارتش و امنیتی باید از کشته شدن تعدادی از شهروندان مصری و زخمی شدن آنها عذرخواهی کند و با تشکیل و اجرای دستورات کمیته بررسی حوادث موافقت کند و از انتخاب آن اعتراض نکند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها