امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۴:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45071
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۰۰
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به عراق، محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی که صبح امروز در راس هیئتی به بغداد سفر کرده در ادامه دیدارهای خود ...

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به عراق، محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی که صبح امروز در راس هیئتی به بغداد سفر کرده در ادامه دیدارهای خود بعد از ظهر امروز با ابراهیم جعفری رئیس اتئلاف ملی عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی به نقش ابراهیم جعفری در ایجاد توافق و همدلی بین گروه‌های مختلف عراق اشاره کرد و گفت: ما به وحدت و تمامیت ارضی عراق احترام می‌گذاریم.

ظریف با اشاره به اوضاع کنونی در سوریه خاطرنشان کرد: یکی از اهداف سفر من به عراق هم‌فکری با مسئولان عراقی در خصوص تحولات سوریه بود و در بین همه مسئولان عراق اراده سیاسی برای مبارزه با گسترش فتنه و آتش جنگ در منطقه را مشاهده کردم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان اضافه کرد: ایران و عراق همراه و همرزم در مبارزه با افراط و جنگ در منطقه کوشش خواهند کرد.

ظریف با اشاره به اینکه ایران و عراق خود قربانیان سلاح شیمیایی هستند تصریح کرد: هیچ کس نمی‌تواند به مردم عراق وایران درس مبارزه با سلاح شیمیایی بدهد.

وی ادامه داد:‌ ما همه مثل شما سلاح شیمیایی را جرم و جنایت علیه بشریت دانسته و استفاده از آن را توسط هر کسی محکوم می‌کنیم. ولی نمی‌پذیریم گروهی که قبلا در مقابله با سلاح شیمیایی بی‌تفاوت بودند این اختیار را به خود بدهند که اعلام کنند چه کسی مسئول استفاده از سلاح شیمیایی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه اطلاعات بسیار زیادی وجود دارد که سلاح شیمیایی در اختیار گروه‌های تکفیری است این را تهدیدی علیه ایران، عراق و سایر کشورهای منطقه برشمرد و افزود: به هیچ شکل نمی‌توانیم بپذیریم به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی جنگی در منطقه درگیرد زیرا قربانی این جنگ در درجه اول مردم سوریه مردم منطقه و سایر کشورهایی هستند که امروزه با کوته‌بینی جنگ را تشویق کرده و به آن دامن می‌زنند.

ظریف بر استفاده از تمامی امکانات برای جلوگیری از جنگ تاکید کرد و افزود: ‌باید همه طرف‌های سوری را به میز مذاکره دعوت کنیم. ما تمامی کسانی که با آنها در ارتباط بودیم را تشویق کردیم تا به سمت مذاکره بروند ولی متاسفیم برخی از دولی که به دنبال جنگ هستند طرفداران خود را از مذاکره دور کردند.

رئیس دستگاه دیپلماسی بر زمینه‌های متعدد موجود در دو کشور ایران و عراق برای تقویت همکاری‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی بگذاریم، تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار فارس ابراهیم جعفری نیز در ابتدای این دیدار ضمن تبریک به ظریف برای تصدی این سمت ابراز امیدواری کرد که این سفر آغازی در جهت گسترش روابط دو جانبه باشد.

وی با اشاره به تحریم‌های اعمال شده از طرف ایران خاطرنشان کرد: در دیدار با سفرای کشورهای اعمال کننده تحریم اعلام کردیم که تحریم‌ها بر همه منطقه و از جمله عراق تاثیر می‌گذارد.

ابراهیم جعفری جمهوری اسلامی را کشوری باثبات در منطقه برشمرد و انتخابات اخیر در جمهوری اسلامی را بیانگر وجود دموکراسی و نمونه خوبی برای سایر کشورها خواند.

وی با اشاره به اوضاع کنونی در سوریه و احتمال حمله به این کشور خاطرنشان کرد: هیچ سازمان بین‌المللی نتوانسته استفاده کنندگان از سلاح شیمیایی را مشخص کند. استفاده از این سلاح‌ها محکوم است.

ظریف با بیان اینکه باید مانع از بروز جنگ در سوریه شد بر همکاری تهران و بغداد بر حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه تاکید کرد و افزود: دو کشور به خاطر جایگاه گسترده خود در منطقه می‌توانند مانع از جنگ شوند و با ابتکار عمل سیاسی طرح مشترکی را برای حل بحران سوریه ارائه دهند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها