امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۳:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45123
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۱
تعداد بازدید: 45
خیلی‌ها او را از یاران حلقه یک احمدی‌نژاد می‌دانند. با اینکه 41 سال بیشتر ندارد اما در دوره 8 ساله احمدی نژاد ریاست سازمان بهزیستی و جمعیت هلال ...

خیلی‌ها او را از یاران حلقه یک احمدی‌نژاد می‌دانند. با اینکه 41 سال بیشتر ندارد اما در دوره 8 ساله احمدی نژاد ریاست سازمان بهزیستی و جمعیت هلال احمر را عهده دار بود. معتقد است که بیشتر باید پاسخگوی عملکردش باشد تا برداشت‌های این و آن و به عملکردش در هلال احمر نمره الف می‌دهد.

در تب و تاب انتخابات همه منتظر بودند تا در صورت تأیید صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی، ریاست ستاد انتخابی او بر عهده این مدیر جوان گذاشته شود. ادعایی که خودش اکنون تکذیب می‌کند.

اکنون آخرین مصاحبه‌اش در دوران ریاست جمعیت هلال احمر را در طبقه دوازدهم ساختمان صلح به خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اختصاص می‌دهد.

فارس: از زمانی که عهده دار ریاست جمعیت هلال احمر شدید، چه تغییراتی در بدنه جمعیت رخ داد؟ چون ظاهراً گفته‌اید ناوگان امدادی 100درصد نوسازی شده؟

فقیه: جمعیت هلال احمر نهادی امدادرسان است. نیروهای آن باید تجهیزات لازم را در اختیار داشته باشند و از نظر تجهیزاتی جلوتر از بقیه دستگاه‌ها باشند. سه سال پیش آمبولانس‌ها ما پاترول‌هایی بودند که در جنگ از آنها استفاده می‌شد. روسای شعب می‌گفتند خجالت می‌کشیم از اینها استفاده کنیم مدام خراب می‌شود باید آنها را هُل بدهیم تا راه بیفتد. حالا شما حساب کنید با این ماشین‌ها چگونه می‌شود خدمت مطلوب و سریع به مردم ارائه کرد. در همین راستا تصمیم به استانداردسازی ناوگان امدادی گرفتیم و اینکه چه چیزهایی و چقدر کم داریم؟

فارس: محدودیت بودجه نداشتید؟

فقیه: همزمان بحث بودجه را پیش بردیم. چون بودجه نداشتیم. در سال 89 وقتی جمعیت را تحویل گرفتم. بودجه بسته شده بود و چیزی حدود 360 میلیارد تومان بود ولی در بین سال‌های اخیر بودجه به مرور ۳ برابر شد.

این امر هم به راحتی محقق نشد. سالها منابع درآمدی جمعیت هلال احمر از جمله حقوق گمرکی مسکوت مانده بود که تا سال 83 برقرار بود. بعد از قانون تجمیع عوارش لغو شد که آن را احیا کردیم. همچنین یک درصد از فروش بلیت هواپیما و قطار را هم که باید به جمعیت اختصاص یابد ولی اختصاص نمی‌یافت را هم احیا کردیم.

سومین کار تعیین ردیف‌های مستقل بودجه برای سازمان جوانان، مرکز پزشکی حج و زیارت و یک ردیف برای موسسه آموزش عالی هلال در کنار جمعیت ایجاد کردیم.

فارس: این کارها چه مزیتی برای شما داشت؟

فقیه: برخی کارهای ما را تضمین می‌کرد، ما پول را در مواقع اضطرار به سازمان امداد نجات اختصاص می‌دهیم و معمولاً 70 درصد بودجه صرف امداد و نجات می‌شود. با وجود ردیف بودجه هر اتفاقی بیفتد مانند سیل و زلزله رخ دهد سازمان‌هایی که ردیف مستقل دارند آسیب نمی‌بینند.

همزمان نوسازی ناوگان امداد و نجات را در دستور کار قرار دادیم. آن قدر کمبود‌ها زیاد بود که ۱۰۰درصد ناوگان امدادی از قبیل آمبولانس، تجهیزات انبارها، لیفتراک را در هفت مرحله نوسازی کردیم. 4 فروند بالگرد وارد کردیم که در شرایط تحریم اتفاق بزرگی بود چون یا به ما تجهیزات نمی‌فروختند یا پول را نمی‌توانستیم انتقال دهیم.

البته یک مرحله تجهیزات مانند آمبولانس و خودروی نجات  پشت درهای گمرک است. الان وانت تک کابین را به خودروی نجات تیپ دو تبدیل می‌کنیم. ولی از شرکت سازنده خارجی درخواست کردیم و 43 دستگاه خودروی جدید با توجه به جغرافیای کشورمان طراحی و ساخته شده که از نظر ایمنی در سطح بالاتری است.
 


 

فارس: چه برنامه‌‌ای برای کیفی کردن نیروی انسانی در جمعیت هلال احمر اجرا کردید؟

فقیه:اگر نیروی انسانی ماهر و آموزش‌دیده نداشته باشیم فایده‌ای ندارد. امدادگران را درجه‌بندی کردیم. زمانی بین امدادگری که تجربه زلزله داشت و 5 دوره آموزش دیده بود و یک امدادگر که هیچ تجربه‌ای نداشت هیچ تشخیصی وجود نداشت. این کار انگیزه‌ ایجاد می‌کند که امدادگران در جهت ارتقای خود تلاش کنند.

دوره‌های بازآموزی و ایجاد تیم‌های ایثار که تکاورهای جمعیت هستند  از کارهای خوبی بود که اتفاق افتاد. این تیم‌ها تمام آموزش‌های امداد در کوهستان، سیلاب و آوار را انجام می‌دهند و در حقیقت تیم‌های واکنش سریع ما هستند که در حوادث سخت مانند کوهستان بسیار موفق عمل کردند.در تمام استان‌های کشور الان تیم های 33 نفره واکنش سریع وجود دارد.

فارس: تربیت امدادگران زن در دوره شما اتفاق افتاد. دلیل این کار چه بود آیا جنبه تبلیغی داشت یا نظر کارشناسی خاصی پشت این کار بود؟

فقیه: نیمی از حادثه‌دیدگان زن هستند و مسائل اجتماعی، روانی بهداشتی پس از حوادث غیرمترقبه در زن‌ها خیلی بیشتر است. به حضور امدادگر زن نیاز داشتیم. برای همین تیم های توانا تشکیل دادیم که هم در مرحله نجات، هم در مراحل امداد و نجات به کمک زنان آسیب‌دیده از حادثه بیایند. اولین محک زنان امدادگر در زلزله آذربایجان بود. در بوشهر ورود کردند که باز جواب داد. کار نمایشی نبوده است.

این کار در دنیا تأثیر داشت و در مجامع بین‌المللی فیلم‌ها را که نشان دادیم برای همه جای تعجب داشت که نه تنها در ایران در سطح جهان کم‌نظیر است.

فارس: یکی از وظایف هلال احمر ایجاد مراکز درمانی خارج از کشور است؟ بر اساس چه سیاستی این مراکز در کشورها ایجاد می شود؟

فقیه: تأسیس این مراکز در زمینه‌های مختلف بوده است و بر اساس نیاز هر کشور وارد عمل می شویم. باید فضا در اختیار بدهند و اجازه ورود دارو و نیروی انسانی به ما بدهند. برخی کشورها قوانینی دارند که اجازه ورود پزشک غیر از خودشان را نمی‌دهند. یا کشورهای اروپایی آن قدر پیشرفته‌اند که نیاز به کمک ما ندارند.

مثلاً در باکو یک ماه مرکز ما را بستند و با پیگیری‌های زیادی که انجام دادیم دوباره مجوز صادر شد. یا جزو معدود کشورهای هستیم که هنوز در کشور آذربایجان فعالیت می‌کنیم.

فارس: آیا تأسیس این مراکز در بسترسازی فرهنگی و سیاسی برای ایران مفید بوده؟

فقیه: قطعا همین طور است! خیلی‌ها به مراکز هلال احمر ما در مراکز خارج از کشور مراجعه می‌کنند و دارو می‌گیرند. معتقدند داروهای ایرانی شفا می‌دهد و این همان دیپلماسی بشردوستانه‌ای است که این روزها خیلی روی بورس است.

فارس: همیشه یک اتفاقی مثل سیل، زلزله و امثالهم در ایران یا خارج کشور افتاده و بعد جمعیت هلال احمر وارد عمل شده یا مثلاً اخیراً بروز 87 مورد وبا در شرق کشور که عمدتاً از مهاجران افغان به سیستان منتقل شده اعلام شده. آیا جمعیت نمی‌تواند به صورت یک مانور پیشگیرانه حداقل در کشورهای همسایه وارد عمل شود؟

فقیه: ما در افغانستان ۳ مرکز درمانی داریم، ولی جمعیت آن قدر زیاد است که نمی‌تواند همه‌گیر باشد ولی در تایباد مرکزی را داریم که افغانی‌ها هنگام ورود به آنجا مراجعه می‌کنند. یکسری آموزش‌ها را می‌بینند، قرنطینه می‌شوند و بعد وارد می‌شوند. روزانه تعداد بسیار زیادی مراجعه می‌کنند اما باید یک بسترسازی صورت بگیرد که هماهنگی بین دستگاهی را می‌طلبد.

یادم هست وقتی سیل پاکستان آمد به وزارت بهداشت اعلام کردیم، حاضریم یک سری اردوگاه بزنیم تا مهاجران در داخل کشور پخش نشوند و در این اردوگاه‌ها اسکان داده شوند تا مشکل سیل در پاکستان برطرف شود که تاحدی هم این کار انجام شد.

فارس: در چند ماه اخیر بحث تحقیق و تفحص از جمعیت هلال احمر در مجلس مطرح شد! عنوان شده بود که در خریدهای کلانی که در جمعیت انجام شده ابهام وجود دارد. چرا 14 میلیون تومان غذا امحا شده، ‌در مورد داروهایی که وارد شده و امحا شده ابهاماتی مطرح شد. اما در نهایت موضوع منتفی شد و در صحن علنی رأی نیاورد. اصل ماجرا چه بود؟

فقیه: ما عملکردمان شفاف بود. همه موارد را به کمیسیون بهداشت توضیح دادیم و مسائلی که در تحقیق و تفحص مطرح شده بود پشتوانه مشهودی نداشت و بر اساس حرف‌ها و گفته‌هایی بود که ممکن بود که یک چیزی را کسی بگوید.

فارس: یک نماینده مجلس که بر اساس گفته این و آن درخواست تفحص امضا نمی‌کند؟ داستان 14 میلیارد تومان مواد غذایی که از بین رفته بود چه بود؟
 


 

فقیه: اصلاً چنین چیزی نبوده. حدود یک میلیارد تومان امحا شده بود که نمونه قرارداد ارائه دادم. در قرارداد ذکر شده هر کدام از بسته‌ها دچار مشکلی باشند تا این تاریخ مشخص باید جابه‌جا شوند که این مواد غذایی را دادیم و جایش بسته جدیدی گرفتیم.

در عین حال گفتیم شما باید هلال احمر را برای حساسیت بالایش تشویق کنید که بسته ای که یک ذره مورد داشته را از رده خارج کرده‌ایم و برای اینکه بیت‌المال هم حرام نشود در قرارداد لحاظ شده بود.

فارس: یعنی دارویی که شما خریده باشید و در انبار مانده و توزیع نشده باشد و پس از مدتی آن را امحا کنید وجود نداشته؟ یعنی هلال احمر هیچ دور ریزی نداشته؟

فقیه: امحای دارو استانداردی دارد. یکی از نمایندگان که خودش پزشک مختصص هم هست پرسید امحای شما چند درصد است؟ وقتی رقم را اعلام کردم گفتند از درصد استاندارد جهانی پائین‌تر است.

اولاً امحای داروی تاریخ مصرف گذشته مربوط به دوره قبل از حضور من بوده و من قاعدتاً نباید جواب بدهم. بالاخره یک سری دارو در شرکت‌های پخش می‌ماند و داروهایی هم که امحا شده بود با مجوز وزارت بهداشت و نماینده دادستانی بود. روند امحا کاملاً قانونی بود و عدد و رقم‌ها اصلاً عدد و رقمی نبود که اعلام شده بود.

فارس: آقای فقیه ما که هیچ وقت به انبارهای دارویی هلال احمر راه پیدا نمی‌کنیم؟ ولی با واسطه و از کارمندان رده چندم خود بدنه هلال احمر شنیده شده که مثلاً در یک زمانی یک بار واکسن آنفلوانزا وارد کشور شده بعد این واکسن‌ها درست در بازار توریع نشده و تاریخ مصرف آنها گذشته بعد به دستور مدیر مربوطه با بلدوزر این واکسن‌ها را امحا کرده‌اند! شما وجود یک چنین مشکل و سیستمی را رد می‌کنید؟

فقیه: اینکه دارو با بلدوزر امحا شود وجود ندارد.

فارس: یا اینکه به نام دارو اعتبار اسنادی باز کنند ولی چیز دیگری وارد شود؟

فقیه: یک شرکتی، دارویی به نام گلوکزامین به طور امانی به ما داده بودند.آن شرکت خودش نتوانسته بود بفروشد از ما خواسته بود کمک کنید که امحا شد.

در سیستم اداری اینکه با بولدوزر از روی چیزی رد شوند وجود ندارد. البته نمی‌گویم امحا نبوده، امحا دقیقا با یک پروسه‌ای انجام شده، چه دارویی، چه تاریخی با چه دوزی و تاریخ انقضا مجوز صادر می‌شود و این که همین طور مدیر من بگوید فله‌ای دارویی را امحا کنید اصلاً امکانپذیر نیست.

فارس: طی یکی دو روز اخیر یکی از مدیران دارویی سازمان تدارکات تغییر کرد؟ گفته می‌شود به دلیل همین مشکلات دارویی بوده؟ شما به عنوان رئیس جمعیت هلال احمر فکر می‌کنید زیرمجموعه شما از مباحثی که مطرح می‌شود مبراست؟

فقیه: من ادعا نمی‌کنم که ما مبرا هستیم. هر کسی ادعا کند بدانید دروغ گفته است. چون ممکن است سهواً خطایی رخ داده باشد. ما باید سیستم را پایش و نظارت کنیم. رو به بهبود برویم و اگر مدیری خطا کرده با او برخورد کنیم.

فارس: جریان اینکه گفته می‌شد یک سری افراد مسئله‌دار به مراکز درمانی خارج از کشور اعزام کرده‌اید، چیست؟

فقیه: اصلاً چنین چیزی نیست. ما حتی ورودی‌های جمعیت را از امدادگران گرفته‌ایم. معتقدیم فردی که خاک اینجا را خورده باید وارد جمعیت شود. ما در همین راستا افراد را انتخاب کرده‌ایم و برایشان دوره برگزار کردیم و از بین آنها تأیید شدند.

در ضمن ما که در جای خاصی مثل اروپا و آمریکا و فرانسه مرکز نداریم. ما در کنگو مرکز داریم که اگر یک هفته دوام آوردید جایزه دارید یا در سومالی که نا امن‌ترین شهر جهان موگادیشو است مرکز داریم که راحت افراد را می‌کشند بدون اینکه اتفاقی بیفتد و اصلاً پلیسی وجود ندارد.

برای بعضی مراکز التماس می‌کنیم تا نیرو برود. مثلاً مرکز ما در بولیوی طوری است که همه بیمار می‌شوند چون اصلاً اکسیژن وجود ندارد. یا مرکز لبنان که همیشه انفجار و جنگ است.

فارس: ما همیشه عنوان می‌کنیم جمعیت هلال احمر نباید جایگاه سیاسی داشته باشد؟ چقدر فکر می‌کنید در جمعیت هلال احمر نگاه سیاسی داشتید؟

فقیه: صفر درصد

فارس: همه به راحتی جشن استادیوم آزادی را به یاد دارند که بیشتر صندلی‌های آن با نیروهای هلال احمر پر شده بود. برگزارکننده سازمان میراث فرهنگی بود. نقش هلال احمر و شما در این جشن چه بود؟

فقیه: این چه ربطی به سیاست دارد. ما یکی از گروه‌های ستاد تسهیلات نوروزی هستیم که قرار بود از نیروهای ما هم تقدیر شود که به فراخور نیروها، گروه‌های مختلف نیروهایشان را اعزام کنند. ما هم حضور داشتیم.

فارس: به جز هلال احمر 15 دستگاه دیگر در تسهیلات نوروزی فعالیت داشتند ولی چیزی که مشاهده شد حضور پرشور نیروهای هلال احمر روی صندولی‌های استادیوم آزادی بود؟

فقیه: نه نیروهای راهداری و اورژانس هم بودند.

فارس: دقیقاً جشن استادیوم آزادی نزدیک به زمانی اتفاق افتاد که قرار بود کاندیداهای ریاست جمهوری مشخص شوند و روسای ستاد انتخاباتی مشخص شوند و این برداشت می‌شد که جمعیت هلال احمر به نفع فرد خاصی فعالیت می‌کند؟

فقیه: اتفاقاً این گله جمعیت هلال احمر است که جمعیت را با چنین مسائلی گره می‌زنند و برخی رسانه‌ها متأسفانه قبل از اینکه ته و توی موضوعی مشخص شود بلافاصله انگ سیاسی به موضوع می‌زنند. در این جشن آیا کاندیدای سیاسی حضور پیدا کرد؟ حرف خاصی زده شد؟

فارس: آخر دقیقاً بعد از آن اعلام شد که قرار است شما ریاست ستاد انتخابات مشایی را عهده‌دار باشید؟ و این برداشت می‌شد که پیش درآمدی بود برای حضور پررنگ‌تر جمعیت هلال احمر در کنار وی در صورت تایید صلاحیت؟

فقیه: من پاسخگوی عملکردم هستم نه برداشت‌ها. ما در یک جشنی شرکت کردیم که تقدیر از خادمان نوروزی بود و رئیس جمهور در آن شرکت کرده و هیچ کاندیدایی در این جشن شرکت نکرده بود.

فارس: یعنی هر سال برای تقدیر از خادمان نوروزی چنین برنامه‌ای داشتیم و آن قدر نیروی هلال احمر اعزام می‌شد؟

فقیه: سری‌های قبل یک تعدادی می‌آمدند و در سالن اجلاس برگزار می‌شد. البته من هم به شیوه این گونه برگزاری جشن انتقاد دارم. میراث فرهنگی خیلی کوتاهی کرد. برگزاری و اجرا خیلی ضعیف بود.

فارس: اینکه اگر آقای مشایی تایید می‌شد شما رئیس ستاد انتخابات او می شدید که برداشت نیست! چیزی بود که وجود داشت شما آن را رد می‌‌کنید؟

فقیه: نه! چه کسی گفته. من نباید راجع به برداشت‌ها پاسخگو باشم، اصلاً قرار نبوده من رئیس ستاد انتخابات آقای مشایی باشم. همان ابتدا هم اعلام کردم اگر آقای مشایی تایید شود هر کمکی از دستم بر بیاید برای ایشان انجام می‌دهم.

فارس: برخی شما را جزو سیاستگذاران جریان انحرافی قلمداد کردند! نظر خودتان راجع به این مسئله چیست؟

فقیه: اولاً که کل نظریه جریان انحرافی را توهمات عده‌ای خیالباف می‌دانم که واقعاً به مملکتمان با این توهمات ضربه زدند. این کل موضوع! به نظرم از طرفی هم چون من به دکتر احمدی‌نژاد نزدیک بودم و می‌گفتند شما حلقه یک هستید این حرف ها پیش آمد در صورتی که اصلاً حلقه‌ای وجود نداشت.

فارس: فکر نمی‌کنید مطرح کردن یکسری مسائلی که خیلی باب نبود مانند «شعار زنده باد بهار» مطرح کردن «مکتب ایرانی» باعث شد که این ذهنیت شکل بگیرد؟

فقیه: حرف از امام زمان(عج) زدن انحراف است؟ چندین بار دکتر امجد اعلام کردند که منظور من از بهار امام زمان (عج) است. آدم زنده که وکیل و وصی نمی‌خواهد. خود دکتر احمدی‌نژاد هم گفتند منظور من از «زنده باد بهار» امام زمان است. اگر حرف از امام زمان زدن انحراف است من این انحراف را خیلی دوست دارم. چون همه دوست داریم در خط مقدم سرباز امام زمان(عج) باشیم.

فارس: یک بحثی در مورد پرونده اختلاس بهزیستی و پایان خدمت شما وجود دارد. اینکه رئیس دادگاه نظامی خراسان رضوی یک نامه زده که خدمت شما مشکل دار است و مشمول مرور زمان شده؟ یا پرونده بهزیستی که حتی حکم هم صادر شده ولی شما درخواست استمهال کرده‌اید؟

فقیه: نه خیر، بنده درخواست استمهال نکرده‌ام. این حکم لغو شده و دیوان عالی کشور آن را لغو کرده و من درخواست استمهالی نکردم. من 8 سال است که در سطوح بالای مدیریتی کار می‌کنم و سیستم‌های ما تعارف ندارند اگر مشکلی بود و خلاف اتفاق افتاده بود باید رسیدگی می‌شد.

فارس: خودتان تمام این موارد را رد می‌کنید؟

فقیه: بنده 8 سال است دارم کار مدیریتی می‌کنم اگر چنین تخلفاتی بود می‌توانستم در این پست‌ها باشم من در سیستم اداری کار می‌کنم و حقوق می‌گیرم.

فارس: اگر شما همچنان رئیس جمعیت هلال احمر می‌ماندید چه کار بر زمین مانده‌ای را انجام می‌دادید؟

فقیه: هلال احمر به جای خوبی رسیده و با حمایت دولت و مجلس به جایگاه خوبی رسیده‌ایم. حمایتی که دولت در این چند ساله از هلال احمر داشت در تاریخ این جمعیت وجود ندارد، اما تا نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم. ولی نظرم بعضی مسائل قانونی و خلاءهای قانونی دستگاه‌ها را دچار مشکل می‌کند.

به عنوان مثال اگر اتفاقی در یک جاده بیفتد و خوب جمع شود همه می‌گویند ما اول رسیدیم ما چنین کردیم و چنان. اگر آن کار بد انجام شود گردن هم می‌اندازند و این باید حل شود و یک دستگاه متولی باشد.

مدیریت بحران باید در مواقع اضطرار حرف اول را بزند و حتی به من هلال احمر هم دستور دهد. وجود دستگاه‌های موازی که از هم حرف‌شنوی ندارند و مدیریت بحران در کشور ما جایگاه واقعی خود را ندارد که یک معضل است.

فارس: جایگاه بعدی که آقای فقیه مایل است فعالیت کند کجاست؟

فقیه: جایی به من پیشنهاد نشده و مایلم ادامه تحصیل دهم.

فارس: به عملکردتان چه نمره‌ای می‌دهید؟
 
فقیه: نمره الف.
گفت‌وگو از فاطمه بیات
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها