امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۰۷:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45127
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۲
تعداد بازدید: 95
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، شماری از نمایندگان پارلمان عراق بر این باورند که کشورشان در صورت تجاوز ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، شماری از نمایندگان پارلمان عراق بر این باورند که کشورشان در صورت تجاوز آمریکا به سوریه، نه تنها از لحاظ امنیتی بلکه از لحاظ اقتصادی نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

این نمایندگان دلیل این امر را مبادلات تجاری وسیع میان سوریه و عراق و توقف آن در صورت وخامت اوضاع در مناطق غربی عراق و بسته شدن راه‌های منتهی به سوریه از سوی گروه‌های مسلح می‌دانند.

در این ارتباط «حسن الساری»، نماینده فراکسیون «ائتلاف ملی عراق» در این‌باره می‌گوید: حمله احتمالی آمریکا به سوریه تاثیرات بسیاری بر عراق و منطقه خواهد داشت و این فرصت را به تروریست‌های عضو سازمان القاعده خواهد داد که حضور خود در مناطق میان عراق و سوریه افزایش دهند.

الساری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد تاکید کرد: تجاوز احتمالی آمریکا به سوریه بر امنیت و صلح تمام منطقه تاثیر خواهد گذاشت، اما عراق از لحاظ امنیتی و اقتصادی آسیب‌های بسیاری خواهد دید.

«فالح الساری»، یکی دیگر از نمایندگان پارلمان عراق نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت که تاثیر تجاوز احتمالی نظامی آمریکا علیه سوریه بر عراق و منطقه در مقیاسی بزرگ و به صورت مستقیم خواهد بود.

فالح الساری افزود: عراق پیشتر آنچه سوریه هم اکنون در خصوص تجاوز احتمالی آمریکا و مبارزه با گروه‌های تروریستی مسلح با آن رو به رو شده، را تجربه کرده است.

وی در این خصوص از دولت عراق خواستار تامین امنیت کافی مرزهای این کشور شد، گفت: هرگونه تجاوز احتمالی آمریکا به سوریه، گروه‌های تروریستی مسلح را تشویق خواهد کرد که روی به عراق بیاورند.

الساری در ادامه با اشاره به فرصت‌های اقتصادی بزرگ میان عراق و سوریه و گفت: هرگونه تجاوز نظامی آمریکا به سوریه توقف مبادلات تجاری بین دو کشور را به دنبال خواهد داشت.

از سوی دیگر، «حسن جهاد»، عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق و نماینده فراکسیون «ائتلاف کردستان» نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خواستار حل بحران سوریه از راه‌های مسالمت آمیز و سیاسی مانند طرح پیشنهادی «نوری المالکی»، نخست وزیر کشورش شد.

حسن جهاد تاکید کرد که در صورت پذیرش و اجرای طرح نوری المالکی در خصوص بحران سوریه بدون تردید خونریزی و خشونت‌ها در این کشور کاهش خواهد یافت. 

وی همچنین اذعان کرد که در صورت تجاوز احتمالی آمریکا به سوریه، عراق بدون تردید از این تجاوز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و به همین منظور مسئولان عراق از هم اکنون برای کاهش خطرات ناشی از این تجاوز نیروهای عراقی بسیاری را در مناطق هم‌مرز با سوریه مستقر کرده است.

امروزه منطقه با نگرانی و دقت بسیار تغییر و تحولات جاری در بحران سوریه زیر نظر دارد، به طوریکه همه کشورهای همجوار سوریه به تقویت مرزهای خود با سوریه پرداخته‌اند تا از سرایت و گسترش خشونت‌ها به داخل کشورهایشان ممانعت کنند.

کشورهای همجوار سوریه به خصوص عراق نگران نفوذ گروه‌های تروریستی مسلح به داخل کشورشان هستند. اما عراق در صورت حمله آمریکا به سوریه بیشترین زیان‌ها و آسیب‌ها را خواهد دید، چراکه گروه‌های تروریستی مسلح پس از تحمل شکست‌های بسیار و سنگین از ارتش سوریه، با حمله آمریکا جانی دوباره می‌یابند و فعالیت آنها در کشورهای منطقه از سوریه و عراق افزایش و توسعه چشمگیری خواهد یافت.

نگرانی عراق به دلیل وجود گروه‌های تروریستی مسلح در خاک این کشور است که روزانه اقدام به کشتار افراد بی‌گناه با خودروی‌های بمبگذاری شده می‌کنند و مهمترین حامی گروه تروریستی «جبهه النصره» در سوریه به شمار می‌آیند و این احتمال گسترش دامنه فعالیت‌های این گروه و دیگر گروه‌های تروریستی مشابه آن در سوریه و عراق را به دنبال خواهد داشت.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها