امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۱۴:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45162
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۰
تعداد بازدید: 103
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، سد تالوار در سال 83 با سفر مقام معظم رهبری به همدان تصویب رسید که با برنامه‌ریزی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، سد تالوار در سال 83 با سفر مقام معظم رهبری به همدان تصویب رسید که با برنامه‌ریزی صورت گرفته باید در سال 89 به بهره‌برداری می‌رسید اما تاکنون این اتفاق رخ نداده است.

با توجه به اینکه امروز در شهر همدان با کمبود آب مواجه هستیم و استان همدان سی و یکمین استان کم‌آب کشور است، آبرسانی از این سد بسیار ضروری به نظر می‌رسد، چراکه 11 شهر و 54 روستای همدان از آب آن سیراب می‌شوند.

طرح احداث و تکمیل سد تالوار برای تأمین آب شرب استان همدان از سال‌ها پیش مردم همدان را چشم‌انتظار گذاشته است و تاکنون این پروژه به بهره‌برداری نرسیده است، اما در اواخر عمر دولت دهم خط انتقال این سد به همدان در طرح مهر ماندگار گنجانده شد تا انتظار مردم از مدت زمان کمتری برخوردار شود.

طرح انتقال آب از سد تالوار به همدان از سال 86 آغاز شده که در افق این طرح در سال 1404 به طور کامل آب مورد نیاز همدان به خط لوله اصلی متصل خواهد شد.

طول مسیر لوله‌گذاری انتقال آب از سد تا همدان 140 کیلومتر است که برای این طرح اعتباری بالغ بر 500 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که تاکنون بیش از 104 میلیارد تومان در این بخش هزینه شده است.

طرح احداث سد تالوار در مرز بین استان‌های کردستان، زنجان و همدان شکل گرفته که هدف از احداث آن در همدان نیز این بود که مسئولان استان در برنامه‌‍ریزی‌های بلندمدت خود به این نتیجه رسیدند که تأمین آب شرب همدان از منابع داخلی این استان کافی نیست و باید به فکر منبع دیگری برای تأمین آب استان بود.

اما گویا انتظار شهروندان همدانی برای بهره‌مندی از آب این سد پایان ندارد و با توجه به گفته مدیرعامل آب منطقه‌ای همدان باید چشم به دو سال آینده بدوزند.

استان همدان در سال 92 با برخورداری از بارش کم و خشکسالی که مواجه شد، آبرسانی از سد تالوار را بسیار حس کرد و همین باعث شد همه نگاه‌ها به سمت آب این سد معطوف شود.

در همین راستا و با مهر ماندگار شدن این پروژه استاندار همدان در اردیبهشت ماه سال جاری بازدیدی از روند آبرسانی خط لوله آب از سد تالوار داشت که مروری به آنچه در این بازدید گفته شده، می‌کنیم.

* انتقال آب از سد تالوار به همدان 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز است/خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اردیبهشت 92

علی‌محمد آزاد در حاشیه بازدید از پروژه انتقال آب از سد تالوار بیان داشت: در استان تمام تلاش خود را به کار می‌بریم که تا پایان دولت و نهایتاً تا تابستان لوله‌گذاری خط انتقال آب به همدان برسد اما برای اینکه آب را به همدان، 10 شهر و 30 روستا برسانیم طرح اضطراری را برای آبرسانی از این سد به همدان تعریف کردیم.

وی افزود: با توجه به اینکه سد تالوار در سال جاری آبگیری نمی‌شود طرح اضطراری را با دو شیفت کاری تعریف کردیم که لوله‌گذاری آن در حال انجام است و این طرح اضطراری هزینه چندانی را به پروژه تحمیل نخواهد کرد.

استاندار همدان در ادامه به اعتبارات مورد نیاز پروژه انتقال آب از سد تالوار به همدان اشاره کرد و یادآور شد: از ابتدای اجرای طرح تاکنون حدود 104 میلیارد تومان در این پروژه هزینه شده و برای اتمام پروژه در افق 1404، 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی تصریح کرد:  پروژه انتقال آب از سد تالوار به همدان تا دو سال دیگر به بهره‌برداری می‌رسد و طرح تا دو سال دیگر که آماده بهره‌برداری می‌شود به 200 تا 250 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

آزاد اضافه کرد: در این پروژه تا پایان سال 90 بالغ بر 70 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و در سال 91 اعتباری بالغ بر 112 میلیارد تومان از محل‌های‌ تهاتر، فروش اوراق قرضه و سهام دولتی هزینه شده است.

* در ظاهر خبری از کار در سد تالوار نیست

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی نیز در چند روز اخیر با انتقاد از روند آبرسانی از سد تالوار به همدان، وضعیت آب استان را بحرانی دانست و گفت: آبرسانی از سد تالوار امری حیاتی است که هنوز ناتمام مانده است.

امیر خجسته با انتقاد از برخی مدیران بومی همدان خاطرنشان کرد: برخی از مدیران بومی مدعی هستند که در سد تالوار کارها در حال انجام است اما در ظاهر خبری از کار نیست.

وی با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی آبرسانی از سد تالوار به همدان 21 درصد است، افزود: دلیل پیشرفت نامطلوب این سد، عدم پیگیری است در حالی که موضوع اصلی آب است و با بحران آب مواجهیم.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس اضافه کرد: آب این سد باید به 11 شهر و 48 روستا تزریق شود که اگر پیگیری نکنیم، وضعیت بغرنجی را در پیش خواهیم داشت.

وی ابراز داشت: اگر در این زمینه دیر بجنبیم مجمع نمایندگان استان‌های زنجان، لرستان و کردستان آب را خواهند برد.

اما هر چه جلوتر رفتیم کمبود آب در شهرها و روستاها به شکل بحران ظاهر شد و همین خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس را بر آن داشت تا چند و چون این سد و آبرسانی از تالوار را از مدیرعامل آب منطقه‌ای استان که مجری این طرح است، جویا شود.

* اتمام طرح سد تالوار با تخصیص بودجه‌ای به اندازه بودجه هفت سال استان را نیاز دارد

صفرعلی کمندانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه عدم تأمین اعتبار مشکل این طرح است، بیان داشت: این طرح مشکل اعتباری دارد به طوری که برای اتمام آن نیازمند تزریق اعتبار 700 میلیارد تومانی است.

وی خاطرنشان کرد: همه به چرایی اتمام دیرهنگام سد تالوار انتقاد می‌کنند در حالی که این طرح با عدم تأمین اعتبار به تعویق افتاده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان همدان با اشاره به اینکه بیشتر عملیات سد و تصفیه‌خانه آن باقی مانده است، یادآور شد: امیدواریم تا دو سال آینده همه این عملیات به پایان برسد.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه با آبگیری کردن سد چگونه دو سال دیگر آب به همدان می‌رسد، اذعان داشت: این سد به طور نمادین آبگیری شده، چراکه اصلاً پشت سد آب نیست و تنها مراسم آبگیری از سد انجام شده است.

کمندانی با بیان اینکه اعتبار امسال استان 130 میلیارد تومان اعتبار است، گفت: این در حالی است که این سد نیازمند تزریق 700 میلیارد تومان اعتبار است که به نوعی بودجه هفت سال استان را می‌طلبد.

وی، پیشرفت این طرح را 38 درصد عنوان کرد و اظهار داشت: این طرح برای اتمام به دو سال زمان نیاز دارد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان همدان با تأکید به اینکه 700 میلیارد تومان پول کمی نیست، خاطرنشان کرد: با شرایط کنونی کشور که تحریم‌ها هر روز شدیدتر می‌شود قادر به تأمین همه این اعتبار نیستیم.

وی در پایان در خصوص نحوه بهره‌برداری سایر استان‌ها از آب سد تالوار نیز تصریح کرد: هر کدام از استان‌ها پروژه مخصوص خود را دارند به طوری که زنجان سد خود را می‌سازد، کردستان خط انتقال خود را دارد و ما هم در همدان به دنبال خط انتقال آب هستیم.
============
گزارش از فریده حسینی‌فرزام
============
انتهای پیام/89003/ذ40
برچسب ها:
آخرین اخبار