امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۰:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45176
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۳
تعداد بازدید: 70
«علی واحدی» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان و عضو موسس بنیاد علمی فرهنگی کوثر در گفتگو با فارس، مهمترین دلیل حمله آمریکا به سوریه را افزایش ضریب امنیت ...

«علی واحدی» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان و عضو موسس بنیاد علمی فرهنگی کوثر در گفتگو با فارس، مهمترین دلیل حمله آمریکا به سوریه را افزایش ضریب امنیت رژیم صهیونیستی دانسته و اظهار داشت نفوذی که صهیونیست‌ها بر حاکمیت آمریکا دارند و حمایت سیاسی، اقتصادی و نظامی که از سوی صهیونیست‌ها از کادر رهبری و حاکمیت آمریکا انجام می‌شود؛ استقلال این کشور را به نوعی سلب کرده و علیرغم مخالفت‌ها و فشارهای مجامع بین‌المللی و حتی مردم آمریکا، اصرار بر گزینه حمله نظامی در مورد سوریه وجود دارد.

وی افزود: این در حالی است که پس از بیداری اسلامی و ترس از گسترش آن در خاورمیانه و دیگر نقاط جهان، آمریکا و صهیونیسم احساس خطر کرده‌ و برای جلوگیری از گسترش نهضت مقاومت و بیداری اسلامی، استکبار دست به کار شده و در این زمینه  اسرائیل بیش از همه فکر می‌کند در معرض خطر است بنابراین یکی از مسائل جدی و اولیه برای آمریکا موضوع امنیت اسرائیل در خاورمیانه است.

واحدی ادامه داد: اسرائیل برای اینکه مقاومت را مورد هدف قرار دهد و معادلات را به نحوی به نفع خود رقم بزند اسرار بر جنگ سوریه دارد اما معادلات در سوریه تاکنون به نفع ارتش، مردم سوریه و مقاومت بوده است.

کارشناس افغان در مورد چرایی اینکه سوریه کشوری عربی-اسلامی است اما برخی حکام عرب از حمله آمریکا حمایت می‌کنند، گفت: در کشورهای عربی منطقه 2 نوع حکومت وجود دارد؛ نخست حکومت‌های مردمی و اسلامی که پس از  بیداری اسلامی بوجود آمده مانند تونس، لیبی که قبلا سران وابسته به آمریکا داشته‌اند و در برابر رژیم صهیونیستی نیز هیچ واکنشی نشان نمی‌دادند و حتی در حفظ امنیت اسرائیل می‌کوشیدند و دیگری حکومت‌هایی که مزدور آمریکا است مانند عربستان سعودی.

این در حالی است که مردم عربستان بر خلاف حکومت خود طرفدار آزادی قدس و مخالف سیاست‌های آمریکا و اسرائیل هستند، اما دولت عربستان برای حفظ حاکمیت خود از اسرائیل حمایت می‌کند.

وی افزود: در نتیجه تمام فعالیت‌های آمریکا در کشورهای اسلامی به منظور تداوم اشغالگری رژیم صیونیستی در فلسطین است و برای بقای این رژیم دست به هرکاری می‌زند.

واحدی در ادامه با اشاره به عدم موفقیت آمریکا در جنگ افغانستان و عراق بیان کرد: اگر آمریکا پس از افغانستان و عراق با حمله نظامی به سوریه وارد مرحله دیگری از ماجراجویی‌های جنگ طلبانه خود شود، این کشور نه تنها موفقیتی به دست نمی‌آورد بلکه سبب کشتار بیشتر غیر نظامیان بیگناه و تضعیف جایگاه خود نیز می‌گردد.

همچنین در این حالت جنگ نیز گسترش و مقاومت و مخالفت بر ضد سیاست‌های آمریکا در کشورهای اسلامی به شکل گسترده و همگانی صورت خواهد گرفت و در عین حال تلفات نظامیان آمریکا نیز بسیار بالا خواهد بود.

کارشناس افغان در ادامه با اشاره به اسلام ستیزی آمریکا در خاورمیانه از موضع دولت ترکیه در همراهی با آمریکا انتقاد کرد و افزود: معتقدم ترکیه در برابر سوریه دچار اشتباه بزرگی شده و این در حالی است که سوریه کشوری اسلامی و نقطه عطفی برای حمایت نیروهای مقاومت در برابر تهاجم رژیم اشغالگر اسرائیل بوده است بنابراین از ترکیه توقع می‌رود تا تغییر موضع خود را صراحتا اعلام کند. زیرا ماجراجویی جنگ طلبانه آمریکا در خاورمیانه، به ضرر تمام کشورها است و آمریکا می‌خواهد آتش جنگ را در منطقه شعله ورتر نماید و اسلام ستیزی را نیز  ترویج کند.

واحدی در ادامه اظهارداشت: آمریکا با سیاست‌هایی که در پیش گرفته، مقامات عربی را وادار می‌کند که سرمایه مردم کشورهای اسلامی را به دامن غرب بخصوص اسرائیل و آمریکا سرازیر کنند.

خاورمیانه مرکز انرژی برای کشورهای اروپایی و غربی است بنابراین برای اینکه آمریکا بتواند از این منابع استفاده کند اقدامات خطرناکی را در پیش گرفته است، یکی از سیاست‌های آمریکا در منطقه ایجاد اختلاف در بین کشورهای اسلامی است تا به اهداف بلند خود در خاورمیانه دست یابد.

کارشناس مسائل سیاسی هجوم تروریست‌ها به سوریه را زنگ خطری برای منطقه دانسته و تاکید کرد که تروریست‌های سوریه با حمایت برخی از کشورهای عربی و دولت‌های وابسته به آمریکا و اسرائیل استخدام و به نبرد در سوریه فرستاده شده و در آینده ممکن است منطقه را به آشوب بکشند.

وی خاطر نشان کرد: استفاده از سلاح شیمیایی بهانه آمریکاست و تروریست‌ها در سوریه با پشتیبانی غرب و آمریکا جنایت انجام می‌دهند. چگونه است که حدود 100هزار نفر از مردم بیگناه سوریه توسط تروریست‌ها کشته شده‌اند حتی قلب انسان‌ها را به دندان می‌گیرند آمریکا سکوت می‌کند.

واحدی تاکید کرد: اگر وضع به همین منوال ادامه یابد وجود تروریست‌ها در آینده نظم و امنیت بین‌المللی بویژه کشورهای منطقه را دچار بحران می‌کند و حتی آمریکا نیز نمی‌تواند این قدرت حیوانی را مهار نماید.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها