امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۰۲:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4520
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۵۵
تعداد بازدید: 112
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- علی الله سلیمی: در نمایشگاه کتاب امسال با توجه به گرانی کاغذ که باعث بالا رفتن قیمت کتاب ها شده است، ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- علی الله سلیمی: در نمایشگاه کتاب امسال با توجه به گرانی کاغذ که باعث بالا رفتن قیمت کتاب ها شده است، عرضه کتاب های الکترونیکی با قیمت مناسب و پایین تر از آثار چاپی بسیاری از خریداران را به تهیه این نوع آثار ترغیب و آنها را سر ذوق آورده است.

سرانجام بعد از مدت ها کار و فعالیت های جانبی و مقدماتی که برای آماده سازی محل برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) صرف شد، یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی کشور؛ بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب هم سرانجام از راه رسید و از امروز فعالیت غرفه های مختلف برای عرضه کتاب های متنوع در موضوعات گوناگون شروع شده است.

به بیان دیگر، از امروز درهای بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بر روی مشتاقان کتاب و کتابخوانی گشوده شده و فرصت دوباره و ارزشمندی را برای توجه به فرهنگ مطالعه، فراهم آورده است تا شهروندان یک بار دیگر یکی از فرهنگی‌ترین روزهای سال را تجربه کنند؛ روزهایی پر از کتاب، شلوغی و ترافیک که تا 21 اردیبهشت ماه مصلای تهران را به پرجمعیت‌ترین گوشه شهر تبدیل می‌کند.

التبه امسال با توجه به گرانی کاغذ که باعث بالا رفتن قیمت کتاب ها هم شده است، شرایط خرید شاید برای برخی ها متفاوت تر از سال های قبل باشد، یعنی با توجه با هزینه ای که برای این کار، خرید کتاب کنار گذاشته اند باید دنبال راه مناسبی برای تهیه کتاب های مورد علاقه شان باشند.

برای این کار ناشران هم دست به کار شده اند تا شرایطی را فراهم کنند که علاقه مندان به کتاب بتوانند با بودجه ای که در اختیار دارند کتاب های مورد نظر خود را تهیه کنند. یکی از راه کارهای موجود در این زمینه، تولید کتاب های الکترونیکی است که امسال در نمایشگاه کتاب تهران توجه ویژه ای از سوی برخی از ناشران به این مسئله شده است.

التبه کتاب های الکترونیکی در کشور ما هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده که امید می رود به زودی به آن دست بیابد. این در حالی است که تولید و توزیع کتاب های الکترونیک از جمله صوتی در دنیای امروز بخشی از صنعت نشر را تشکیل می دهد که متاسفانه در کشور ما از این ظرفیت بالقوه تا به حال استفاده بهینه ای نشده و تنها در موارد خاص، برخی از شرکت های انتشاراتی در این زمینه حرکت های کوچکی را تجربه کرده اند.
 
در صورت تحقق این امر و فراگیر شدن موضوع کتاب های الکترونیکی به ویژه کتاب های صوتی، اتفاق های قشنگی در انتظار هر یک از ما به عنوان شهروندانی که در آستانه هزاره سوم قرار داریم است که امید می رود همزمان با اقصی نقاط جهان در کشور ما هم این مسئله نهادینه شود. در آن صورت حتی تصورش هم شیرین است که در هنگام رانندگی یا انتظار کشیدن در ایستگاه های اتوبوس و مترو، کسی با صدای دلنشین کتاب مورد علاقه ات را برایت بخواند و تو فقط گوش بدهی و در لا به لای فصل های مختلف، موسیقی ملایمی را بشنوی که تو را ببرد به فضای متنی که برایت خوانده شد و این وضعیت به دلخواه خودت قطع شود یا ادامه یابد و حتی در کمترین زمان ممکن و با حرکتی کوچک دست، متن کتاب دیگری جایگزین متن فعلی شود و این روند به هر میزان که خودت تمایل داری ادامه یابد یا قطع شود.

اکنون چنین وضعیتی در بسیاری از کشورهای جهان از حد یک رویای شیرین فراتر رفته و تقریباً اکثر کتاب های مورد علاقه کتابخوان های آن جامعه به صورت کتاب های صوتی موجود است و هر کسی که بخواهد می تواند با پرداخت مبلغی معینی کتاب صوتی مورد نظر خود را تهیه در شرایط مختلف از آن استفاده کند. این که چنین شرایطی در بازار نشر کشور ما به طور گسترده و فراگیر حاکم نیست، به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از آنها، نبود قوانین مصوب کامل در زمینه حق مالکیت آدم های مرتبط با این موضوع است.

به عنوان مثال، برای تولید یک کتاب صوتی، به غیر از متن کتاب که متعلق به نویسنده آن است، به افراد دیگری در بخش های کلامی(گوینده و کسی که متن را می خواند)، موسیقی(در 2 صورت آرشیوی یا تولیدی بودن نیاز به عقد قراردادهای جداگانه ای است) و افرادی دیگری که در شکل گیری نهایی اثر نقش دارند، نیاز است.

در شرایط فعلی شواهد نشان می دهد کمتر ناشری در کشور ما حاضر می شود حق مالکیت چند نفر از یک اثر(کتاب صوتی) را به رسمیت بشناسد و حقوق کامل این افراد را چه به صورت یکجا در ابتدای انتشار(خرید حق مالکیت به صورت یکجا و برای همیشه) و چه به صورت موردی و بعد از هر با تجدید انتشار بپردازد. اکثر ناشران در کشور ما ترجیح می دهند برای انتشار یک کتاب(کاغذی یا صوتی) با یک نفر طرف حساب باشند که ترجیحا نویسنده کتاب در اولویت است، اما برای تولید یک کتاب صوتی، هر چند نقش نویسنده آن پر رنگ تر است، اما با کسان دیگری هم که در مراحل مختلف آماده سازی یک کتاب صوتی نقش داشته اند، باید قراردادهای جداگانه ای منعقد شود که همین مسئله باعث دوری بسیاری از مراکز انتشاراتی از تولید کتاب های صوتی در کشورمان شده است.
 
البته در شرایط کنونی بازار نشر در کشورمان تا حدودی به ناشران هم باید حق داد، چون قیمت تولید کتاب چنان بالا رفته که حتی فکر پرداخت هزینه های جانبی برای تولید یک کتاب هم می تواند باعث دلسردی و در نهایت انصراف ناشر از تولید یک کتاب جدید شود. بنابر این، برای شروع یک حرکت اساسی در این زمینه، می توان از ناشران بزرگ بخش خصوصی و همچنین ناشران دولتی انتظار داشت با توجه به سرمایه، بودجه و امکاناتی که در اختیار دارند به تولید کتاب های متنوع صوتی، با لحاظ کردن و محترم شمردن حق مالکیت همه افرادی که در تولید یک کتاب صوتی نقش دارند، اقدام کنند تا با تولید و عرضه این نوع آثار در بازار کتاب، فضای عمومی را برای فراگیر شدن این موضوع در جامعه فراهم و شاخه جدیدی را در بازار نشر کشورمان ایجاد کنند؛ پیش از این به صورت حرفه ای در این زمینه کار نشده و تنها برخی ناشران به به صورت موردی اقدام کرده اند.
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها