امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۳:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45214
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علاءالدین بروجردی در گفت‌وگو با شبکه خبری العالم، در تشریح دیده ها و شنیده های خود در سفر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علاءالدین بروجردی در گفت‌وگو با شبکه خبری العالم، در تشریح دیده ها و شنیده های خود در سفر اخیر هیأت پارلمانی کشورمان به دمشق و دیدار با مقامات سوری اظهار داشت: بشار اسد رئیس جمهور سوریه روحیه خیلی خوبی دارد و ما از این همه اطمینان خاطر ایشان از ارتش سوریه - به خصوص توانمندی های موشکی- برداشت مثبتی پیدا کردیم. در فضای جامعه سوریه هم زندگی عادی برقرار بود و ما در شهر برای دیدار های متعدد به نقاط مختلف شهر رفتیم و روحیه مردم هم بسیار خوب بود و تهدیدات امریکا را به سخره گرفته اند. آنها از یک طرف به غیرقانونی بودن اقدام آمریکا آگاهند و از طرف دیگر جنایات وحشیانه تکفیری ها را دیده اند و آن را هم باید به پای غرب و امریکا نوشت. اما همه اینها باعث گرایش بیشتر مردم به سمت دولت شده است.

بروجردی که یکشنبه شب میهمان برنامه "من طهران" شبکه العالم بود، در خصوص واکنش سوریه به حمله احتمالی آمریکا گفت: سوریه حمله را حتمی می دانند و برداشت ما از مجموعه مذاکرات این بود که سوری ها در عکس العمل بسیار جدی هستند و طبیعتا نقطه مقابل آنها رژیم صهیونیستی است و از این رو اتفاقات بعدی با توجه به دخالت احتمالی دوستان سوریه به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست.

ناوهای روسیه آرایش جنگی گرفته اند

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه با اشاره به مواضع روسیه در قبال بحران سوریه گفت: روس ها عملا پایگاههای خود را در منطقه از دست دادند و تنها نقطه ای که این کشور در خاورمیانه دارد، سوریه است از این رو روس ها اشتباهات گذشته را تکرار نمی کنند و اجازه نمی دهند هم پیمان خودشان در منطقه در اختیار امریکایی ها قرار بگیرد. این پیش بینی من از عکس العمل روسیه است که متفاوت با حمله غرب به لیبی خواهد بود.

وی تصریح کرد: ناوهای روسی آرایش جنگی به خود گرفته اند تا برای دفاع از منافع تعریف شده خود در خاورمیانه دست به اقدام بزنند، از این رو باز هم تاکید می کنم که عواقب حمله امریکا به سوریه غیر قابل پیش بینی است. اگر امریکا به سوریه حمله کند و پوتین وارد عمل شود و سوری ها هم این حمله را با عکس العمل نشان دادن به رژیم صهیونیستی پاسخ دهند اینها ممکن است منجر به عملی شدن تهدید نمایندگان کنگره امریکا و استیضاح اوباما توسط آنان شود.

بروجردی با یادآوری ماجراجویی های رژیم صهیونیستی در منطقه، افزود: نتایج 4 جنگ مقاومت علیه رژیم صهیونیستی از سال 2010 نشان داد که گنبد آهنین صهیونیست ها ناکارآمد است و نتوانست در برابر موشک های مقاومت ایستادگی کند. موشک های سوریه هم قابل مقایسه با موشک های مقاومت نیست. سوریه یک کشور قدرتمند نظامی است و دارای موشک های پیشرفته روسی و سیستم پدافند قوی است. بنا بر این عکس العمل سوریه عادی نخواهد بود.

آمریکا پاسخ سختی دریافت خواهد کرد

بروجردی در بیان واکنش ایران به حمله احتمالی به سوریه گفت: مواضع ایران نسبت به مقاومت، حزب الله و بقیه گروههای مقاومت، همچنین سوریه به عنوان محور پشتیبان مقاومت، برای تمام دنیا مشخص است، لذا ایران در برابر حمله غیرقانونی، غیرمنطقی و چالش آفرین به سوریه دست بسته نخواهد بود، از هم‌پیمانان خود در منطقه حمایت می کنیم و بی‌تفاوت نیستیم، اما طراحی نحوه عکس العمل با نظامیان است.

آمریکاییان در افغانستان و عراق حضور دارند، افکار عمومی منطقه نسبت به این حرکت آمریکا حساس است، اقدام مردم عراق در قبال سازمان تروریستی منافقین دولتی نبود با این حال عظیم بود، آمریکا ممکن است از مردم منطقه جواب سختی دریافت کند، لذا کنگره و دولت آمریکا باید این موضوع را در نظر بگیرند، لذا غیر قابل کنترل بوده و ممکن به شد به منافع آمریکا ضربه بزند. بحران سوریه با بحران عراق و افغانستان کاملا متفاوت است.

بستن تنگه هرمز از گزینه‌های روی میز است        

برئجردی در پاسخ به پرسشی پیرامون بستن تنگه هرمز به روی شناورها توسط ایران گفت: ما علاقمند به بسته شدن تنگه هرمز نیستیم، ولی در شرایط بحران تمام گزینه ها می تواند روی میز قرار داشته باشد، در صورت اشتباه محاسبه توسط آمریکا ابعاد آن روشن نخواهد بود.

واکنش حزب الله قابل پیش‌بینی نیست

علاء الدین بروجردی با اشاره به کارنامه حزب الله لبنان در پاسخ به تجاوزات رژیم صهیونیستی، افزود: حزب الله دارای ویژگی های خاص و تشکیلات نظامی و سیاسی پیچیده ای است، لذا نمی توان عکس العمل آن را در قبال بحران سوریه پیش بینی نمود، این جنبش بر اساس واقعیتهای موجود اقدام می کند، کارنامه جنبش حزب الله برای قضاوت، کافیست. توانمندی و تاثیرگذاری آن در تحولات منطقه برای تحلیلگران آشکار است. حزب الله با دقت تحولات را رصد می کند، باید در عمل منتظر پاسخ حزب الله بود.

وی ابراز امیدواری کرد که "مشاوران اوباما اطلاعات درستی در اختیارش قرار دهند تا تصمیم اشتباهی اتخاذ نکند" و افزود: رئیس جمهور آمریکا باید در نظر بگیرد که موقیعت سوریه با عراق و افغانستان متفاوت است، از جمله هم مرزی با سرزمینهای اشغالی و احتمال عکس العمل حزب الله و آسیب پذیری رژیم صهیونیستی، و احتمال مورد هدف قرار گرفتن نقاط حساس؛ چرا که شلیک موشک راحت و آسان است.

دستیابی تروریست ها به فن آوری ساخت تسلیحات شیمیایی

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران در ادامه با اشاره به بازدیدش از مجروحان شیمیائی در بیمارستان دمشق، گفت: مطمئنا همپیمانان آمریکا در منطقه (تروریست های سوری) از گاز شیمیایی سارین در تسلیحات دست ساز استفاده کرده اند. قرار گرفتن فناوری ساخت سلاح شیمیائی برای تروریست ها به معنی تهدید آمریکا، اروپا و تمام بشریت است، چون می توانند در خانه تیمی در اروپا یا هر جای دیگر سلاح شیمیائی بسازند.

وی تصریح کرد: امیدواریم آمریکا با حمله به سوریه، "دچار اشتباه اصلی نشود ... چون تبعات جنگ قابل پیش‌بینی نیست". بروجردی افزود: اگر مراکز حساس رژیم صهیونیستی مانند کارخانه مواد شیمیائی مورد اصابت قرار بگیرد، هزاران نفر جان خود را از دست می دهند و سرزمین های اشغالی دیگر جای سکونت نخواهد بود.

مسئولیت تاریخی کنگره آمریکا

بروجردی در بخش دیگری از سخنان خود، از کنگره آمریکا خواست "به مسئولیت تاریخی خود عمل کند و تحت فشار دولت قرار نگیرد" و ابراز امیدواری کرد پرونده سوریه به عنوان یکی از مهمترین پرونده های منطقه با تدبیر، درایت و منطق بسته شود.

وی  در مورد سفر حسین امیر عبداللهیان معاون وزیر خارجه به روسیه برای بررسی بحران سوریه گفت: ما بارها با مسئولان عالی رتبه روسیه درباره بحران سوریه مشاوره کرده ایم و این مشاوره ها همچنان ادامه دارد ... سفر معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به روسیه حلقه ای از سلسله مشاوره های تهران و مسکو است.

روسیه، عاملی بازدانده در مقابل زیاده‌خواهی آمریکا

وی روسیه را عامل بازدارنده در مقابل زیاده خواهی و بحران آفرینی آمریکائی ها دانست و درباره احتمال وقوع جنگ گفت: مخالفت چینی ها با حمله به سوریه از گذشته جدی تر شده است. منافع اقتصادی چند صد میلیاردی آمریکا با چین و قرار گرفتن چین در جبهه مقابل آمریکا، باید تغییراتی را در تصمیم گیری های اوباما و هیئت های حاکم آمریکا ایجاد کند. آلمان و ایتالیا به عنوان هم پیمانان نزدیک آمریکا همچنین درصد قابل توجهی از افکار عمومی آمریکا، سرزمین های اشغالی و اروپا مخالف حمله به سوریه هستند.

آمریکایی‌ها به دنبال اعاده حیثیت

بروجردی در مورد مذاکرات جفری فلتمن معاون بان کی مون دبیر کل سازمان ملل با مقامات ایرانی در تهران، گفت: ابعاد خطرناک حمله آمریکا به سوریه برای فلتمن که یک شخصیت آمریکائی است، تشریح شد. من معتقدم که آمریکائی ها به دنبال یک نوع بازسازی حیثیتی برای خود هستند. آمریکا بیش از 2 سال است اعلام می کند بشار اسد باید برود، اما بشار محکم ایستاده است. آمریکا پول های میلیاردی عربستان و قطر را هزینه می کند و سلاح های مختلفی برای تروریست ها در سوریه می فرستد و تروریست های زیادی به سوریه اعزام می کند.

وی افزود: آمریکا بیش از 10 پایگاه آموزشی و عملیاتی در اردن دایر کرده است و از خاک ترکیه نیز استفاده می کند. همه این امور نشان می دهد که آمریکا از همه ظرفیت های خود در منطقه استفاده کرده، اما بشار اسد قوی تر از گذشته ایستاده است و گروه های تروریستی در حال تحمل شکست های بیشتری هستند. اشتباه آمریکا در اینجاست که تصور می کند ترمیم وجهه اش با حمله نظامی به سوریه امکان پذیر است، در حالی که تنها با حمایت از برقراری صلح در سوریه می تواند حیثیت از دست رفته اش را بازیابد.

آمادگی نظامی ایران در آستانه حمله به سوریه

بروجردی در پاسخ به سوالی درباره آمادگی نظامی ایران برای مقابله با تجاوز احتمالی به سوریه، گفت: نظامیان برای هر گزینه ای، احتمالاتی را پیش بینی می کنند و نقشه عملیاتی را در اختیار دارند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها