امروز : یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 21
۰۵:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45215
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 138
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در طرابلس، چه هنگام امنیت به لیبی باز می‌گردد؟ این سؤالی است که هر روز و به صورت مستمر ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در طرابلس، چه هنگام امنیت به لیبی باز می‌گردد؟ این سؤالی است که هر روز و به صورت مستمر در سایه ادامه عملیات‌های تروریستی علیه افسران ارتش و افزایش عملیات مسلحانه و خشونت‌آمیز و هرج و مرج حاکم بر تعدادی از شهرهای بزرگ لیبی مطرح می‌شود. این درحالی است که دولت موقت لیبی و کنگره ملی یا همان پارلمان از حل این موضوع و پایان دادن به جریان ترورها بازمانده است. 

طی روزها و هفته‌های اخیر لیبی شاهد ربوده شدن دختر «عبدالله السنوسی»، رئیس سابق دستگاه اطلاعات لیبی پس از آزادی وی از یکی از زندان‌های طرابلس، مرکز لیبی بود.

دختر السنوسی، تنها چند متر آن طرف‌تر از زندانی که در آن حبس شده بود، از سوی افراد مسلح ناشناس مورد حمله قرار گرفت. افراد مسلح در نبود به سوی همراهان دختر رئیس سابق دستگاه اطلاعات لیبی آتش گشودند و وی را ربودند.

در همین راستا و در ادامه ناامنی‌های حاکم بر لیبی، شماری از خانواده‌های قبیله «المقارحه» اقدام به تعطیل کردن نیروگاه برقی کردند که برق طرابلس، پایتخت لیبی را تامین می‌کرد تا به این طریق اعتراض خود به ربوده شدن دختر عبدالله السنونسی در شرایطی مرموز از سوی افراد مسلح ناشناس را نشان دهند و اینها همه و همه گوشه‌ای کوچک از ناامنی و هرج و مرج حاکم بر لیبی است.
 
«فیصل الصافی»: تلاش برای کودتا علیه انقلاب 17 فوریه
 
در این ارتباط «فیصل الصافی»، یکی از رهبران «حزب عدالت و سازندگی»، وابسته به جماعت اخوان المسلمین لیبی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در طرابلس تاکید کرد که ربودن دختر رئیس سابق دستگاه اطلاعات لیبی عملی بزدلانه بوده و دولت باید در راستای توقف جریان این ترورها بکوشد که لیبی مدتی است، با آن مواجه است.

الصافی افزود: هدف از این هرج و مرج‌ها و ترورهایی که در لیبی رخ می‌دهد، مانند آنچه در مصر اتفاق افتاد، کودتا علیه انقلاب 17 فوریه است، از این‌رو طرفداران نظام قذافی تلاش می‌کنند تا با ایجاد رعب و وحشت میان شهروندان لیبی، ارتش به کودتا علیه انقلاب وادار کنند. 
 
«توفیق الشهیبی»: اوضاع حاکم سرنوشت انقلاب 17 فوریه را تهدید می‌کند
 
از سوی دیگر «توفیق الشهیبی»، سخنگوی «ائتلاف نیروهای ملی» لیبی نیز در سخنانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در طرابلس تاکید کرد، آنچه در لیبی رخ می‌دهد، بسیار خطرناک است.

وی ادامه خشونت‌ها، ویرانی‌ها و ترورها را تهدید کننده سرنوشت انقلاب 17 فوریه لیبی دانست و تاکید کرد که همگان باید به اهداف انقلاب توجه کنند و برای تحقق سریع آنها بکوشند.

وی افزود: لازم است که قانون اساسی جدید کشور هرچه سریع‌تر تدوین شود، چراکه قانون اساسی به زندگی سیاسی نظم می‌بخشد و تمام کسانی که تلاش می‌کنند امنیت و استقرار کشور به خطر بیاندازند، را ناامید می‌کند.

الشهیبی در ادامه سخنانش گفت: یکی از دلایلی که موجب شد، ائتلاف یکم اوت گذشته از پارلمان و دولت جدا شود، نبود راهی برای تحقق اهداف انقلاب به خصوص در سایه نبود قانون اساسی بود که اصول اولیه و پایه‌های هرگونه فعالیت سیاسی بر اساس آن نهاده می‌شود. 

این درحالی است که در ادامه خشونت‌ها و ترورها در لیبی، سرهنگ «یوسف علی»، دادستان نظامی منطقه «الشرقیه» لیبی، به همراه برادرش با کار گذاشته شدن بمبی توسط افراد ناشناس در خودروش ترور شد.

انگشت‌های اتهام در این حادثه به سوی بازماندگان رژیم سرهنگ قذافی، دیکتاتور سابق لیبی نشانه رفت، چراکه سرهنگ یوسف علی مسئول بسیاری از پرونده‌هایی بود که دولتمردان سابق قذافی در آن دست داشته و متهم به آن بودند.

کارشناسان لیبیایی تاکید می‌کنند، این ترور به معنای زنگ خطر و هشدار برای تمام کسانی است که مسئولیت رسیدگی به چنین پرونده‌هایی را برعهده دارند.

در میان این وضعیت امنیتی آشفته، تعدادی از کارمندان بخش‌های دولتی همچون بانک‌ها و صرافی‌های در لیبی نیز دست به تحصن زده و تعداد زیادی از شرکت‌های لیبیایی به دلیل اوضاع بد امنیتی کار خود را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

در همین راستا خبرنگار فارس در قاهره اعلام کرد که تعداد زیادی از کارگران مصری که در سال‌های گذشته در لیبی مشغول به کار بودند و هم اکنون در حال سپری کردن مرخصی سالیانه خود در قاهره هستند، مرخصی خود را به دلیل اوضاع بد امنیتی حاکم بر لیبی تمدید و تعدادی نیز سفر خود به این کشور را لغو کردند و درحال جست‌وجو برای یافتن شغل در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس هستند.

آمارهای ارائه شده از سوی برخی نهادها و سازمان‌ها نشان می‌دهد که هزاران خانواده لیبیایی، به دلیل ترور صدها شخصیت و شهروندان عادی، این کشور را ترک و به دلیل نبود امنیت در لیبی به کشورهای دیگر پناهنده شده‌اند.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها