امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۰۹:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4527
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۵۵
تعداد بازدید: 220
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در آستانه فرارسیدن سالروز شهادت شهید مطهری، نهمین همایش بین‌المللی حکمت ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در آستانه فرارسیدن سالروز شهادت شهید مطهری، نهمین همایش بین‌المللی حکمت مطهر با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، عزت‌الله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما، محمدرضا جعفری جلوه قائم‌مقام بنیاد علمی فرهنگی علامه مطهری، با حضور شخصیت‌های علمی و فرهنگی بین‌المللی در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

ضرغامی در ابتدای سخنان خود گفت: یکی از ویژگی‌های بارز و جدی شهید مطهری که در حوزه متفکران، نظریه‌پردازان و نخبگان کمتر دیده می‌شود، شجاعت مثال‌زدنی شهید مطهری است.  شجاعت در طرح مسائل مختلف، بدون نگرانی نسبت به هزینه‌هایی که بر او وارد می‌شد بدون نگرانی جریان‌ها و گروه‌هایی که سردمدار نگاه انحرافی بودند و شهید مطهری بدون هیچ خوفی مستقیماً به سوی آنها می‌رفت، مسائل را با صراحت، طرح می‌کرد و نقدی عالمانه و شجاعانه داشت.

وی با بیان اینکه بسیاری از افراد در میدان نبرد و جنگ، اشخاص شجاعی هستند، اظهار داشت: اما اگر همین افراد در عرصه‌هایی که شهید مطهری بود ورود پیدا می‌کردند دچار محافظه‌کاری می‌شدند؛ ترس از دشنام‌ها، تهمت‌ها و مصادره‌های نامطلوبی که از نظریات آنها می‌شود باعث می‌شود تا بسیاری از انسان‌ها شجاعت ورود به این مباحث را نداشته باشند. در حالی که شهید مطهری عکس این افراد بود بدین معنا هر جا که انحراف می‌دید وارد می‌شد به مسائل معمولی که دیگران می‌پرداختند وارد نمی‌شد بلکه عموماً در جاهایی ورود پیدا می‌کرد که باید با عده‌ای درگیر می‌شد و به روشنگری می‌پرداخت، امروز افراد سخیف و کم‌مایه که تریبون‌های متنوعی به دست دارند و از این رو بسیاری از نخبگان از ورود به این عرصه‌ها وحشت دارند.

رئیس سازمان صدا و سیما تصریح کرد: شاید اگر امروز شهید مطهری زنده بود در خیلی از حوزه‌هایی که انحرافات فکری وجود داشت، حرف‌های جدید و استثنایی برای جامعه امروز داشت. 

وی علاوه بر ویژگی شجاعت، می‌توان اخلاق‌مداری و برخورداری از سعه صدر برای شنیدن صداهای مختلف را از دیگر ویژگی‌های بارز شهید مطهر برشمرد که به طور عالمانه به این موضوع می‌پرداخت، عنوان کرد: متأسفانه بداخلاقی، بلای جان اندیشمندان و نخبگان است. شهید مطهری همکاری جدی با حسینیه ارشاد داشت؛ مشخص بود شخصیت‌هایی که در حسینیه ارشاد فعالیت داشتند چگونه‌اند اما شهید مطهری با آنها تعامل داشت و در واقع با اخلاق خوب و شجاعت هر چه بیشتر توانست انحرافات را تبیین کند.

وی اظهار داشت: شهید مطهری به گونه‌ای عمل می‌کرد که روشنگری‌های ارزشی او، بلای جان حاشیه‌ها نشود و این از ویژگی‌های ارزنده شهید مطهری به شمار می‌رود.

ضرغامی با اشاره به قلم روان شهید مطهری تصریح کرد: بعضاً تصور می‌شود که اگر کسی از کلمات پیچیده استفاده کند و نوشته‌هایش را در پرده ابهامات و کنایات قرار دهد، از فن بیشتری برخوردار است اما شهید مطهری با قلم و بیانی روان، شجاعت و ساده‌گویی بر بسیاری از متفکران برتری دارد.

رئیس سازمان صدا و سیما با تأکید بر اینکه نگاه شهید مطهری کمک می‌کند که پرچم آزاداندیشی بیش از گذشته در جامعه برافراشته شود، گفت: شهید مطهری در سال‌هایی که غرب‌زدگی در میان روشنفکران و جوامع نخبگانی ما بیداد می‌کرد، توانست عقاید صحیح اسلامی را به صورت عقل‌پسند ایراد کند.

وی با اشاره به کتاب «انسان و ایمان» اظهار داشت: شهید مطهری در این کتاب به مقایسه دو مبحث ایمان و علم می‌پردازد در واقع شهید مطهری در این کتاب حق علم را ادا کرده است و کسی نتوانسته همانند شهید مطهری این طور حق علم و ایمان را ادا کند.

ضرغامی ادامه داد: اسلام با همه وجود اعتقاد به آزاداندیشی دارد بنابراین ملازمت عقل و فطرت نیز مؤید همین معنا است و در واقع شهید مطهری موانع آزاداندیشی را برای ما احصاء می‌کند و اگر بخواهیم این دسته‌بندی را در جامعه امروزی مد نظر داشته باشیم می‌تواند در آسیب‌شناسی آزاداندیشی ما را یاری رساند.

وی گفت: تأکید شهید مطهری بر حکمای اسلامی با الهام از قرآن و روایات است که در واقع یک سدّ مستحکمی است که می‌تواند مقابل همه انحرافات قرار گیرد.

در پایان این مراسم، حجت‌الاسلام غلامحسین مدتو، اندیشمند هندی، مریم‌الخناجی مبلغ دانمارکی درباره و «ایل گارد پین» استاد جامعه‌شناسی دانشگاه آلمان با موضوعاتی همچون: نقش زن مسلمان در اندیشه‌های شهید مطهری و نقش آفرینی زن مسلمان در جامعه اسلامی و شناخت شخصیت شهید مطهری به ایراد سخنرانی پرداختند و در پایان نیز تندیس همایش همراه با لوح تقدیر به آنها اهدا شد.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار