امروز : جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 19
۰۷:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45271
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 192
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، رسول دیناروند گفت: سلامت محوری، سیاست دولت است و دولت حمایت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، رسول دیناروند گفت: سلامت محوری، سیاست دولت است و دولت حمایت خود از شرکت‌های دارویی و داروهای تولید داخل را تا زمانی انجام می‌دهد که محصولاتشان از استانداردهای لازم برخوردار و کیفیت آنها مورد تایید باشد. در صورتی که داروی بی‌کیفیتی در بازار مشاهده شود پروانه تولید آن باطل و از بازار جمع آوری می‌شود.

وی ادامه داد: در صورتی که وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و بازوهای کنترلی و نظارتی ما متوجه بی کیفیت بودن دارو شوند حتما پروانه تولید داروی مورد نظر باطل و از بازار جمع آوری می‌شوند و این مهم نیست که داروی بی کیفیت، تولید داخل است یا وارداتی.

دیناروند در خصوص شایعه‌ای مبنی بر اینکه داروها با توجه به افزایش قیمت از کیفیت و اثرگذاری کمتری برخوردار شده‌اند، خاطر نشان کرد: این برای سازمان غذا و دارو قابل پذیرش نیست که در یک دوره‌ای شاهد کاهش کیفیت داروها باشد. شرکتهای داروسازی استانداردهایی دارند که مطابق با آن داروهایشان را تولید می‌کنند البته ممکن است نمونه‌هایی از داروها وجود داشته باشند که کیفیتشان پایین باشد و پزشکان و بیماران از آن رضایت نداشته باشند اما در مجموع این برای تمام داروها صادق نیست.

وی با تاکید بر اینکه مسئولیت ما در درجه اول سلامت مردم است نه حمایت از شرکتهای داروسازی افزود: اگر تولید داخل نتواند سلامت مردم را تضمین کند ما حتما آن را از هر نقطه‌ای از دنیا تامین می‌کنیم که مردم سلامتشان به خطر نیفتد.

نمونه‌هایی از داروهای تاریخ نزدیک در بازار مشاهده شده است/نظارتها تشدید می‌شود

رئیس سازمان غذا و دارو در مورد شایعات وجود داروهای تاریخ گذشته در بازار تصریح کرد: نمونه هایی از داروهای تاریخ نزدیک را داشته‌ایم که برخی شرکتها از شرایط بحرانی کشور و از دستپاچگی مسئولان وقت سوء استفاده کرده و برای داروهایی که یک یا دو ماه از تاریخ انقضایشان مانده بود مجوز واردات گرفتند و وارد کشور کردند در حالی که این داروها دیگر امکان فروش ندارند و ما در حال جمع آوری این داروها و امحاء آن با نظارت وزارت بهداشت هستیم.

وی تاکید کرد: سعی می کنیم به چنین شرایطی نرسیم که مجبور شویم چشمانمان را بر روی این اشتباهات ببندیم اگرچه در حال حاضر نمی توانم وجود معدود داروهای تاریخ نزدیک به انقضاء را در قفسه داروخانه‌ها تکذیب کنم اما نظارت خود را جدی تر می کنیم تا چنین اتفاقی صورت نپذیرد.

شرکت‌های دارویی حق تمدید تاریخ مصرف دارو را ندارند

دیناروند همچنین در خصوص این شایعه که شرکت‌های دارویی اقدام به تمدید داروهای تاریخ نزدیک یا تاریخ گذشته کرده و در بازار عرضه کرده‌اند گفت: هیچ داروی تاریخ گذشته‌ای را اجازه نمی‌دهیم تا با بررسی مجدد تاریخش اصلاح شود و شرکتهای دارویی چنین حقی را ندارند اما این در مورد مواد اولیه می‌تواند صورت پذیرد چون مواد اولیه دارای شرایط نگهداری مشخصی است و این شرایط به گونه ای است که اگر تاریخ آن هم گذشته باشد می توان با آزمایش کنترل کیفیت ،ثابت کرد که ماده اولیه مشکلی ندارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها