امروز : یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 21
۰۵:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45274
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 196
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، مهدی حجت درباره جلسه مشترکی که با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) داشته است اظهار داشت: در جلسه‌ای که با معاون ستاد اجرایی ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، مهدی حجت درباره جلسه مشترکی که با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) داشته است اظهار داشت: در جلسه‌ای که با معاون ستاد اجرایی فرمان امام (ره) داشتیم مقرر شد کمیته‌ مشترکی مجموعه‌ خانه‌ مهدوی در کوچه پیرنیا را بررسی کند تا در صورت امکان، این خانه احیا شود و کاربری مناسبی برای آن تعریف شود.

وی افزود: در این جلسه عنوان شد که خانه‌های تاریخی در اختیار ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به مزایده‌ عمومی گذاشته نشود و افرادی مالک بناهای تاریخی آن شوند که دغدغه‌ حفاظت از میراث فرهنگی را داشته باشند.

معاون میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه با برگزاری این جلسه خاطرم جمع شده است که نباید نگران آثار در اختیار این ستاد باشیم گفت: تعداد زیادی از آثار فرهنگی و تاریخی مثل نسخ خطی‌، کتب تاریخی و حتی وسایل نقلیه در اختیار این ستاد است و آن‌ها تلاش زیادی برای حفاظت از این آثار انجام می‌دهند.

حجت تأکید کرد: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) دغدغه‌اش برای حفاظت از آثار تاریخی کمتر از سازمان میراث فرهنگی نیست.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) دغدغه میراث فرهنگی دارد اما وقتی بناها به مزایده گذاشته می‌شود چطور می‌توان اطمینان داشت که مالک بعدی هم دغدغه میراث فرهنگی داشته باشد و بنا را تخریب نکند؟ تصریح کرد: با تغییر مالکیت بناها مشکلی نداریم که مالک فرد یا ارگان باشد نکته مهم بحث تخریب است که با تمام قوا با از بین رفتن و تخریب بناها مخالف هستیم. مسوولان ستاد فرمان امام (ره) اعلام کرده‌اند که جانب رعایت را برای کسانی که قصد خرید این آثار را دارند، فراهم می‌کنند و مراقب هستند این‌گونه آثار که از نظر فرهنگی و تاریخی ارزشمند هستند، به چه کسانی داده می‌شوند.

معاون میراث فرهنگی کشور افزود: فکر می‌کنم وقتی تفاهم عمومی و جهت‌گیری‌ها با هم یکسان باشد، حل کردن موارد کار سختی نیست. مانند مزایده‌ای که برای خانه‌ مهدوی گذاشته شد و کسی برای خریدن آن مراجعه نکرد. این نشان می‌دهد که حتی بساز و بفروش‌ها هم نباید سراغ چنین ملکی بروند، چون در یک دایره‌ بسته قرار می‌گیرند. 

قائم مقام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری افزود: این ستاد تا حدی از رفتار سازمان میراث فرهنگی در سال‌های گذشته نسبت به آثار تاریخی گله‌مند بود. به همین دلیل قرار شد یک فهرست از مجموعه بناهای تاریخی در اختیار ستاد تهیه شود و به‌دنبال آن هیأتی تعیین شود  تا در زمینه‌ کیفیت نگهداری و حفاظت از بناها، این ستاد را راهنمایی کند. پیشنهاد شد آثاری که نگهداری از آن‌ها برای ستاد فرمان امام (ره) مشکل دارد، به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، موزه‌ها و حتی مراکزی که توان نگهداری از آن‌ها را دارند، منتقل شوند تا بهره‌برداری بهتری از این بناها و آثار تاریخی شود. 

حجت تأکید کرد: اعتقاد داریم که آثار و بناهای تاریخی متعلق به تمام مردم است و به‌عنوان سند هویت فرهنگی باید حفاظت شود.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: میزان ارزش افزوده در آثار تاریخی از همه‌چیز بیشتر است، ارگانی مثل ستاد فرمان امام (ره) تعدادی از بناهای تاریخی را در اختیار دارد که باید به‌عنوان ذخیره و دارایی حقیقی تحت اختیار خود از آن‌ها حفاظت و نگهداری کند.

وی درباره خرید بناهای تاریخی توسط دولت نیز گفت: ما هزاران تپه‌ تاریخی و حدود 300هزار بنای شناخته‌شده و ناشناخته در کشور داریم که وظیفه‌ حفاظت از آن‌ها را برعهده داریم اما هیچ کشوری در دنیا تاکنون این کار را انجام نداده است که یک مجموعه‌ فرهنگی تاریخی را بخرد، این حرف درست و منطقی نیست. دولت به نمایندگی از مردم، مالک ارزش‌های فرهنگی هر بنای تاریخی است. این شیوه‌ فکر، غلط است که دولت برای حفاظت از آثار تاریخی باید همه‌ آن‌ها را در مالکیت خود درآورد. 

معاون میراث فرهنگی کشور درباره‌ خانه‌ «ظهیرالاسلام» نیز تصریح کرد: رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این‌باره با وزیر کار صحبت کرده و قرار است جلسه‌ای با مدیر عامل تأمین اجتماعی برگزار شود. پیشنهاد آن‌ها این است که این ساختمان با نظارت و مدیریت سازمان میراث فرهنگی مرمت شود. موقعیت فوق‌العاده‌ خانه‌ ظهیرالاسلام می‌تواند این بنای تاریخی را به مرکزی برای روابط عمومی یا دفتر آی‌تی سازمان تأمین اجتماعی تبدیل کند. این افتخار نیست که بخواهیم چنین ساختمان تاریخی‌ را پارکینگ طبقاتی کنیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها