امروز : جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 19
۰۸:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45286
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 95
محمداسماعیلی رضایی، معاون فرهنگی هنری باغ موزه دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، بیان داشت: این باغ در سالروز ...

محمداسماعیلی رضایی، معاون فرهنگی هنری باغ موزه دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، بیان داشت: این باغ در سالروز گرامیداشت هفته دفاع مقدس از کلیه آثار تألیفی مرتبط با فرهنگ ایثار و مقاومت که از اول خرداد ماه تا 20 شهریور سال جاری برای اولین بار چاپ و منتشر شده‌اند و ناشران خصوصی و دولتی که در این مدت بیشترین آثار مرتبط را چاپ و منتشر کرده باشند، تقدیر شایسته به عمل می‌آورد.

* ارسال 39 اثر چاپ اول سال 92 در حوزه ادبیات ایثار و مقاومت به این جشنواره

وی اضافه کرد: تاکنون 70 اثر به این جشنواره رسیده است که همه آنها مربوط به سال 92 نبود بلکه چاپ بعضی از کتب به سال‌های 89 تا 91 اختصاص داشت که همه آنها را از میان تازه‌های نشر خارج کردیم که باید گفت تاکنون حدود 39 اثر چاپ اول در این مقطع زمانی به دست ما رسیده است.

رضایی ادامه داد: در هفته گرامیداشت دفاع مقدس از 5 ناشر بخش خصوصی و دولتی که بیشترین آثار را در حوزه ایثار و مقاومت به چاپ رسانده باشند، تجلیل به عمل خواهیم آورد و در این دوره نیز تنها به بحث کمی توجه داریم که در آینده نزدیک نیز بحث کیفی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وی افزود: در نظر داریم تا در حوزه چاپ آثار مرتبط با ادبیات ایثار و مقاومت به صورت کیفی، راهکارهایی را پیدا کنیم تا کتاب‌های دفاع مقدس را که از نظر کیفی بالا است، را مورد تقدیر قرار دهیم.

* آیین‌نامه‌ حمایت از ناشران ادبیات دفاع مقدس به زودی تدوین می‌شود

معاون فرهنگی هنری باغ موزه دفاع مقدس در پاسخ به این پرسش که آیا در این راستا تدابیری برای حمایت از نویسندگان ادبیات دفاع مقدس اندیشیده شده است، گفت: در حال حاضر تنها از ناشران و نویسندگان این ادبیات تجلیل می‌کنیم چراکه حمایت نیازمند راهکار، اساسنامه و آیین‌نامه است به همین منظور به دنبال آیین‌نامه حمایت هستیم که به چه شکل می‌توانیم کتاب‌های حوزه دفاع مقدس را مورد حمایت قرار دهیم.

وی اضافه کرد: در این راستا با دوستانی که در نشر ادبیات دفاع مقدس حضور چند ساله و فعال داشته‌اند، گفت‌گوهایی صورت گرفته تا آیین‌نامه‌ حمایت از ناشران حوزه دفاع مقدس را آماده و سپس اجرایی کنیم.

* ترجمه آثار فاخر ادبیات دفاع مقدس به سایر زبان‌های رایج دنیا در آینده نزدیک

رضایی ادامه داد: ما بیشتر به دنبال حمایت از ناشران و نویسندگان ادبیات دفاع مقدس هستیم تا باغ موزه کمتر در حوزه نشر ورود پیدا کند اما در این مورد، بحث مرجع‌سازی جدا است اما در مورد کتاب‌های مستند، خاطره‌نگاری و داستان در نظر داریم تا فرصت لازم را در اختیار ناشران قرار ‌دهیم تا به تولید این موارد بپردازند و نیز آنها را مورد حمایت و تجلیل قرار دهیم.

وی افزود: تلاش داریم تا برخی از کتاب‌های فاخر ادبیات دفاع مقدس را به سایر زبان‌های رایج کشورها نظیر زبان انگلیسی و اردو ترجمه کنیم و آنها را در اختیار رایزن‌های فرهنگی ایران قرار دهیم تا این منابع در اختیار عموم مردم قرار گیرد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها