امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۹:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4532
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۵۵
تعداد بازدید: 204
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تحلیل‌گران سینمایی و اهل فن این پرسش را مطرح می‌کنند که پس از بازنشستگی او، کدام بازیگر گزینه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تحلیل‌گران سینمایی و اهل فن این پرسش را مطرح می‌کنند که پس از بازنشستگی او، کدام بازیگر گزینه بهتری برای بازی در نقش مرد آهنی است.

رابرت داونی جونیور چند روز قبل اعلام کرد در سن 50 سالگی از همکاری یا پروژه «مرد آهنی» کناره‌گیری می‌کند. این اتفاق پس از بازی او در قسمت دوم اکشن کمیک استریپی «آونجرز/ انتقام گیران» در سال 2014 رخ می‌دهد. اما کناره‌گیری داونی جونیور از مجموعه فیلم «مرد آهنی» به معنی آن نیست که کمپانی والت دیزنی و شرکت فیلم‌سازی مارول (تهیه‌کنندگان «مردآهنی») هم قصد دارند کاراکتر تونی استارک / مرد آهنی را خانه نشین کرده و قسمت‌های جدید مجموعه فیلم «مرد آهنی» را تهیه نخواهند کرد.

در عین حال ، آن‌ها پس از کناره‌گیری داونی جونیور ، به دنبال احیای این مجموعه فیلم پرفروش هم نیستند. دوستداران فیلم‌های سینمایی هنوز از یاد نبرده‌اند که کوین فیگ مدیر شرکت مارول در سال 2012 در گفت‌وگویی ، کاراکتر تونی استارک و فیلم «مرد آهنی» را با جیمز باند و ماجراجویی‌های سینمایی وی مقایسه کرد. نیک تائید کرد که شرکت مارول و کمپانی والت دیزنی هم در رابطه با «مرد آهنی» همین روش را ادامه خواهند داد و فیلم کمیک استریپی خود را به صورت یک مجموعه فیلم دنبال‌دار طولانی در می‌آورند. 

به گفته فیگ:« فکر می‌کنم جیمزباند مثال خوبی در این رابطه است. ما هم همین راه را خواهیم رفت. امیدوارم داونی جونیور برای ما نقش استارک را در تعداد زیادی فیلم بازی کند. اما هر زمان که او نخواهد و یا نتواند این نقش را بازی کرده و به همکاری با ما ادامه ندهد، ما هنوز این‌جا هستیم تا قسمت‌های جدید فیلم را تولید کنیم. اگر داونی جونیور در فیلم‌ ما نباشد، ما با یک بازیگر جدید در نقش تونی استارک،قصه را احیا نمی‌کنیم و یا ماجراها را به دورانی قبل از شروع قصه قسمت اول و نسخه اصلی نمی‌بریم.»

مسئولان شرکت فیلم‌سازی مارول با وجود اعلام خبر بازنشستگی داونی جونیور ، در تدارک تولید قسمت چهارم مجموعه فیلم «مردآهنی» هستند. سئوالی که مطرح می‌شود این است که جای رابرت داونی جونیور در قسمت جدید این مجموعه فیلم را چه کسی پر خواهد کرد. این روزها در لس آنجلس و در بین محافل هنری این پرسش دهان به دهان می‌چرخد که «این بازیگر کیست؟»

برخی از منتقدان سینمایی عقیده دارند برای این که حدس ها درباره انتخاب بازیگر جدید نقش تونی استارک دقیق‌تر و درست‌تر باشد، باید به این موضوع توجه کرد که رابرت داونی جونیور زمانی که برای ایفای نقش مرد آهنی انتخاب شد، کارنامه سینمایی او در چه موقعیتی قرار داشت و خود او در کجا قرار داشت.

این بازیگر در آن زمان تازه بر اعتیاد سخت خود غلبه کرده بود و تلاش داشت دوباره جای خود را در دل هالیوود پیدا کند. داونی جونیور پس از چند تلاش ناموفق و بازی در فیلم‌هایی که در جدول گیشه نمایش سینماها شکست تجاری خورد،با قسمت اول «مرد آهنی» در سال 2008 حکم یک بازگشت واقعی را داشت. این فیلم، دوباره او را به صورت یکی از چهره‌های مطرح و با نفوذ حرفه نمایش و سرگرمی درآورد.

آیا شرکت مارول هم برای بازیگر نقش تونی استارک جدید خود، به سراغ کسی می‌رود که نیازمند احیای مجدد است و وضعیتی شبیه رابرت داونی جونیور در سال 2007 دارد؟ شاید هم آن‌ها به دنبال یک بازیگر تازه وارد و نا آشنا هستند که هنوز نتوانسته یک فیلم بزرگ و پر سر و صدا داشته باشد؟

از آن جا که قسمت جدید «مرد آهنی» برای نمایش عمومی در سال 2015 آماده خواهد شد، خیلی سخت است که بتوان درباره تصمیم‌گیری نهایی تهیه کنندگان فیلم، یک نظر قطعی ارائه کرد. اما حدس و گمان‌ها برای بازیگری که می‌تواند جایگزین شایسته‌ای برای رابرت داونی جونیور باشد و ایفای نقش تونی استارک/مرد آهنی را به عهده بگیرد، به پنج‌نام زیر ختم می‌َود.

تیموتی اولیفانت (44 ساله)
این بازیگر نیازی به یک بازگشت دوباره موفقیت آمیر ندارد، اما واقعیت این است که او هیچ‌وقت نتوانست فیلم پر سر و صدایی را روانه پرده سینماها کند. او یک بازیگر موفق تلویزیونی است. از اوایل سال دو هزار تا به حال، اولیفانت در نقش مکمل تعدادی از فیلم‌های سینمایی بازی کرده است. در «دودور» نقش یک کلانتر سرسخت را خیلی خوب بازی کرد. چند سال بعد، همین موفقیت را در «توجیه» تکرار کرد. وی توانایی آن‌ را دارد که به نقش‌های خود رنگی از واقعیت زده و ان‌ها را برای تماشاچی ملموس و باورپذیر کند. بازی بسیار خوبی هم با چشم‌هایش می‌کند. نگاه خوبی دارد و خیلی حرف‌ها را با زبان خاموش و حالات چشم‌هایش نشان می‌دهد. همین نکات، او راتبدیل به یکی از گزینه های اصلی ایفای نقش تونی استارک می‌کند.

لیوناردو دی‌کاپریو (38 ساله)

در بین بازیگرانی که می‌توانند تونی استارک بعدی سینما باشند، لیوناردو دی‌کاپریو بهترین گزینه و مناسب‌ترین آنهاست. در مقایسه با رابرت داونی جونیور، او می‌تواند تونی استارک بهتری باشد. وی با «جانگوی از بند رسته» نشان داد می‌تواند نقش‌های خاص را به خوبی بازی کند، بدون آن که غیر قابل تحمل و دوست نداشتنی به نظر برسد. همه می‌دانند که این بازیگر نیازی به یک فیلم پر فروش ندارد، تا یک بازگشت شکوهمند دوباره را جشن بگیرد. پس محتاج آن نیست که به جمع خانواده والت دیزنی بپیوندد و یا در نقش یک ابر قهرمان ظاهر شود. بسیاری از باریگران می‌خواهند یک جوری خودشان را به کمپانی والت دیزنی وصل کنند و یا فیلمی ابرقهرمانانه بازی کنند.

دی‌کاپریو اگر بخواهد در یک فیلم کمیک استریپی بازی کند،خیلی زود به خواسته‌اش می‌رسد. اما اگر بخواهد به بازی در فیلمی از این ژانر بپردازد،نقشی بهتر از مردآهنی/تونی استارک برای او نیست. خیلی‌ها بر این باورند که انتخابت و گزینه اول کمپانی والت دیزنی برای نقش مردآهنی هم، دی‌کاپریو است. همه چیز دست به دست هم داده تا «مردآهنی» تبدیل به فیلم دی کاپریو شود.

اما از آنجا که این بازیگر این روزها بیشتر در جست و جوی فیلم‌های هنرمندانه و چالش برانگیز است (و نه کارهای تماشاچی پسند و صاحب گیشه) شاید خود او علاقه چندانی برای قبول بازی در نقش صنعت‌گر میلیاردی را نداشته باشد، که بسیاری چیزها برایش حکم یک اسباب بازی را دارند. پروژه «مرد‌ آهنی» نیازمند کسی مثل دی‌کاپریو است و او را می‌خواهد. باید دید جواب طرف مقابل به این درخواست چیست.

جان‌هام (42 ساله)
این بازیگر هم مثل تیموتی اولیفانت شهرت زیادی در تلویزیون دارد و کمتر تماشاگر فیلم‌های سینمایی، او را به عنوان یک بازیگر مطرح محصولات سینمایی به یاد می‌آورد. او با درام پر بیننده «آدم‌های دیوانه» لقب یک بازیگر محبوب تلویزیونی را گرفت، اما سینما هنوز به او نقش خوب و مناسبی نداده است. نقش مرد آهنی می‌تواند چیزی را نصیب او کند، که مدت‌هاست در انتظار آن است. جان هام چهره خاص دارد و با آن سبیل باریک قیطانی، می‌تواند چیزهای تاره‌ای را به کاراکتر تونی استارک اضافه کند. حضور وی در این نقش، کاراکتر تونی استارک را به ریشه‌های دهه شصتی‌اش نزدیک‌تر می‌کند.

در عین حال، جان ‌هام خلق و خوی یک شخصیت دهه شصت میلادی را به خوبی در جلوی دوربین سینما به نمایش می‌گذارد. منتقدان سینمایی می گویند حالت چهره جان ‌هام به صورتی است که می‌تواند بهتر از هر بازیگر دیگری، جنبه‌های پنهان شخصیتی تونی استارک را نشان دهد. منظور از جنبه‌های پنهان، آن بخش از کاراکتر تونی استارک است که قبل از تبدیل شدن او به یک ابرقهرمان، در دام الکل گرفتار بود. در ضمن، جنبه شوخ‌طبعانه استارک هم در چهره جان هام خود را به شکل بهتری به نمایش بگذارد. هام کیفیت پدرگونه‌ای هم دارد. با این حال، این بازیگر به زغم برخی چندان هم مناسب این نقش نیست.

کالین فارل(36 ساله)
 
 


 

این بازیگر قبل از این که شباهت زیادی با کاراکتر تونی استارک داشته باشد، شبیه رابرت داونی جونیور بازیگر این نقش است! این بازیگر ایرلندی تبار هم با معضلات مربوط به مواد مخدر درگیر بوده است و در هالیوود، تلاش سختی می کند تا جایگاه خودش را به دست آورده و حفظ کند. با وجود موفقیت خوب مالی چند فیلم، او هیچ وقت یک بازیگر پولساز نبوده و هنوز نتوانسته استعداد‌های هنری خود را به صورت کامل به نمایش بگذارد. فارل با وجود سعی چند‌ساله خود، نتوانسته عنوان یک ستاره درجه یک را از آن خود کند. در حال حاضر او به یک فیلم بزرگ و پر سر و صدا مثل «مرد‌آهنی» نیاز دارد، تا بتواند کارنامه سینمایی‌اش را احیا کند.

سن او هم کاملاً مناسب سن کاراکتر تونی استارک است. فارل توانایی بازیگری‌اش را در چند فیلم کمدی جنایتکارانه مستقل نشان داده است، کاراکتر تونی استارک هم می تواند به کمک بازی نیمه کمدی و نوع رفتار کالین فارل، حال و هوای تازه‌ای به فیلم‌های ابرقهرمانانه و کمیک استریپی بدهد. شاید عده‌ای بگوبند فارل به نوعی غیر قراردادی و آزاد از قیود و رسوم به نظر می‌رسد، اما واقعیت این است که انتخاب‌های شرکت فیلم‌سازی مارول هم معمولاً حال و هوایی غیرقراردادی و خلاف عرف دارند. فارل ایرلندی تبار است و این نکته‌ای است که بقیه نامزدهای ایفای نقش تونی استارک فاقد آن هستند. فارل با آن که قیافه‌ای جدی دارد، ولی هنگام بازی در نقش‌های خود، حال و هوایی کمدی به نقش‌ها و فیلم‌هایش می‌زند. تونی استارکی که کالین فارل در جلوی دوربین ارائه خواهد کرد یک تونی استارک خاص خواهد بود.

نورمن ریداس (44 ساله)
 
   
این بازیگر قبل از این که تبدیل به زامبی دوست داشتنی قاتل مجموعه پر بیننده «مردگان متحرک» شود، طرفداران زیادی در فیلم کالت «قدیس‌های باندوک» پدا کرد. تماشاگران تلویزیونی به شدت از بازی ریداس در «مردگان متحرک» استقبال کردند. بخش بسیار زیادی ازتماشاگران، طرفدار بازی و کارهای او هستند. نکته مهم در رابطه با این بازیگر این است که تماشاگران در سن‌های مختلف (از بچه‌ها تا والدین آن‌ها) طرفدار او هستند وهمین مسئله، ریداس را به صورت گزینه‌ای مهم برای بازی در نقش تونی استارک در می‌آورد. این در حالی است که ریداس هنوز نتوانسته بخش کمدی خود را به نمایش بگذارد.

اگر قرار باشد نقش مرد آهنی را بازیگری بازی کند که مقداری تفاوت در این کاراکتر به وجود بیاورد، ریداس همان بازیگر مورد نظر این نقش است. شاید لازم باشد تماشاگران با یک کاراکتر که کمی جدی‌تر است، روبرو شوند. ریداس توانایی آن را دارد که قدرت تازه ای به کاراکتر تونی استارک بدهد. مایکل روکر برادر ریداس توانسته نقشی مهم در یکی دیگر از محصولات شرکت مارول یعنی «نگهبانان کهکشان» کسب کند. آیا مسئولان مارول، روی خوش به ریداس هم نشان خواهند داد؟

تکلمه:پنج بازیگری که نام آن‌ها در بالا آورده شد، هنوز رقبای دیگری هم دارند. با آن که این پنج بازیگر نامزدهای اصلی تحلیل‌های مختلف سینمایی برای کسب نقش تونی استارک هستند، ولی گروهی از منتقدان و تحلیل‌گران نام‌های دیگری را هم مطرح می‌کنند. این نام‌ها که البته گفته می‌شود شانس کمتری برای کسب این نقش را دارند عبارتند از: جیمز فرانکو، کیانو ریوز ، پل والکر، مایکل فاسبندر، رایان گاسلینک و رابرت پاتینسن. پرسشی که رسانه‌های گروهی در رابطه با این موضوع مطرح می‌کنند این است که نظر تماشاگران چیست و آن‌ها موافق حضور کدام بازیگر در نقش تونی استارک/ مرد آهنی هستند؟

قسمت اول «مرد‌آهنی» سال 2008 به روی روی پرده سینماهای آمریکای شمالی رفت. این فیلم را جان فاورو کارگردانی کرد و 318 میلیون دلار در سینماهای آمریکای شمالی فروش کرد. فاورو قسمت دوم این اکشن کمیک استریپی را در سال 2010 ساخت. این فیلم هم با یک فروش بالای 312 میلیون دلاری در آمریکا و کانادا روبرو شد.

سومین قسمت فیلم را شین بلک کارگردانی کرده و برای سوم ماه مه سال جاری به روی پرده سینماها می‌رود. رابرت داونی جونیور بازیگر نقش مرد آهنی در این سه فیلم، تابستان سال گذشته همین نقش را در فیلم «آونجرز» دوباره بازی کرد. او در قسمت دوم این اکشن کمیک استریپی هم، این نقش را جلوی دوربین بازی خواهد کرد.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها