امروز : جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 19
۰۹:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45360
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۵
تعداد بازدید: 90
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تحلیل‌گران اقتصادی سینما در این منطقه می‌گویند این فیلم‌های کم فروش، اتفاقاً فیلم‌هایی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تحلیل‌گران اقتصادی سینما در این منطقه می‌گویند این فیلم‌های کم فروش، اتفاقاً فیلم‌هایی بوده‌اند که پول زیادی صرف تولید آن‌ها شده است.

این فیلم‌های پر هزینه کم فروش در سه ماه فصل تابستان با سر و صدا و جنجال زیادی اکران عمومی شدند. تهیه کنندگان این فیلم‌ها با تبلیغات بر روی گران قیمت بودن آن‌ها و ایجاد سر و صدا پیرامون آن‌ها، تلاش کردند تماشاگران را تحت تاثیر قرار داده و به داخل سالن‌های نمایش سینما بکشانند. انتظار تهیه کنندگان این فیلم‌های پر خرج، فروش‌های بالای 200 میلیون دلاری برای آن‌ها بود. اما در عمل این اتفاق رخ نداد.

با آن که در فرهنگ جدول گیشه نمایش سینماهای آمریکا یک فروش 100 میلیون دلاری به معنی فروش خوب و بالا ارزیابی می‌شود، اما واقعیت امر چنین نیست. تحلیل‌گران اقتصادی سینما می‌گویند با آن که یک فروش 100 میلیون دلاری در جدول گیشه نمایش فیلم‌ها را وارد باشگاه 100 میلیونی‌ها می‌کند، اما ورود این فیلم‌ها به این باشگاه به معنی موفق بودنشان از نظر مالی نیست. این تحلیل‌گران عقیده دارند رقم فروش فیلم‌ها را باید در مقایسه با رقم دقیق هزینه‌های تولید و بازاریابی آن‌ها مورد بحث و بررسی قرار دارد.
برای مثال اگر فیلمی که 100 میلیون دلار در جدول گیشه نمایش فروش داشته و رقم هزینه تولید آن 120 میلیون دلار باشد، می‌توان به آن فیلم لقب یک کار موفق و پرفروش را داد؟ تحلیل‌گران اقتصادی سینما به این پرسش، جواب منفی می‌دهند. آن‌ها می‌گویند این فروش 100 میلیون دلاری، 20 میلیون دلار کمتر از رقم هزینه‌های تولید آن بوده است. به این ترتیب،فیلم نه تنها نتوانسته سودی نصیب سازندگانش کند، بلکه حتی رقم هزینه‌های تولید خود را نیز تامین نکرده است. بسیاری می‌گویند این تحلیل تحلیل‌گران اقتصادی سینما کاملاً درست است.

در عین حال، نکته‌ای که اغلب اوقات از چشم‌ها پنهان می‌ماند، این است که رقم هزینه‌های تولید فیلم فقط شامل آن مبلغ پولی نمی‌شود که صرف تولید آن شده است. برای مثال، اگر فیلمی برای ساخته شدن یک رقم 130 میلیون دلاری را هزینه کرده، الزاماً رقم هزینه تولید آن همین رقم نیست. کمپانی‌های فیلم‌سازی پس از تولید فیلم‌های خود و در دوران قبل از اکران عمومی آن‌ها، مبلغی پول را صرف تبلیغات و بازاریابی این فیلم‌ها می‌کنند. معمولاً این رقم در زمان محاسبه رقم هزینه‌های تولید فیلم به حساب آورده نمی‌شود.
به گفته اهل فن و تحلیل‌گران اقتصادی سینما، این رقم متناسب با فیلم‌های مختلف فرق می‌کند. اگر فیلمی پر سر و صداتر و پرخرج‌تر باشد، رقم تبلیغات و بازاریابی آن هم بالا می‌رود. رقمی که اهل فن برای تبلیغات فیلم‌ها ارائه می‌دهند، چیزی بین 20 تا 60 میلیون دلار است. رقم‌های پایین برای فیلم‌های معمولی و رقم‌های بالا، برای فیلم‌های پر سر و صدا است.

براین اساس، اگر فیلمی مثل پاسیفیک ریم با هزینه تولید 190 میلیون دلاری تهیه شده باشد، برای تبلیغات و بازاریابی خود هم  حدود 60 میلیون دلار هزینه خواهد کرد. این رقم هیچ وقت در رفم هزینه‌های تولید فیلم آورده نمی‌شود، ولی واقعیت این است که این رقم برای آن خرج شده است.

جدول زیر نگاهی به فیلم‌های پر سر و صدای فصل تابستان دارد که با حضور بازیگران مشهور و جلوه‌های ویژه کامل ساخته شدند. هزینه‌های تولید تعدادی از آن‌ها هم بسیار زیاد و بالا بوده است. اما با وجود تمام این عوامل، این فیلم‌ها فروش بالایی در جدول گیشه نمایش سینماها نکردند و نتوانستند رقم هزینه‌های تولید خود را تامین کنند.

فیلم‌های شکست خورده جدول گیشه نمایش فصل تابستان سینمای آمریکا به شرح زیر هستند.
 
 
1- جنگ جهانی زد: این اکشن ماجراجویانه که دنیا و مردم آن را در دستان زامبی‌های آدم‌خوار قرار می‌دهد، 198 میلیون دلار در آمریکا و کانادا فروش کرد. اما این رقم (که ظاهراً رقم بالایی به نظر می‌رسد) هم نتوانست مانع از آن شود که کار تازه براد پیت لقب یک کار کم فروش را نگیرد. این فیلم از سوی اهل فن لقب یک فیلم شکست خورده را در جدول گیشه نمایش گرفت، زیرا رقم هزینه‌های تولید آن برابر با رقم فروش آن در سالن سینماهاست.در عین حال، باید رقم 65 میلیون دلاری را که صرف تبلیغات و بازاریابی آن شد هم به رقم تولید بالای آن اضافه کرد.

2- پاسییفیک ریم: هیولاهای آهنی فضایی از دل آب اقیانوس به کره زمین و مردم آن حمله کردند تا یک اکشن علمی تخیلی هیجان انگیز خلق کنند. اما تماشاگران سینما فقط 100 میلیون دلار برای دیدنش پول پرداخت کردند. این فیلم با هزینه تولید 190 میلیون دلار تهیه شده است.

3- فراموشی: تام کروز حتی وقتی لباس فضایی هم به تن کرد، نتوانست تماشاگران را جذب قصه فیلم خود کند. فروش 89 میلیون دلاری فیلم یک بار دیگر این بحث را مطرح کرد که آیا کروز هنوز مورد توجه تماشاگران سینما است و او باید نقش اصلی فیلم‌های سینمایی را بازی کند؟! برای تولید این فیلم، 130 میلیون دلار هزینه صرف شد.
4- رنجر تنها : تحلیل‌گران اقتصادی سینما از اکشن کمدی و وسترن جانی دپ به عنوان شکست خورده اصلی جدول گیشه نمایش در فصل تابستان اسم می‌برند. این فیلم در حالی به یک فروش بسیار کم 58 میلیون دلاری دست پیدا کرد که 215 میلیون دلار صرف تولید آن شده بود. دپ و گور وربینسکی کارگردان فیلم، پس از شکست فجیع تجاری آن، با نقدهای منفی زیادی در رسانه‌های گروهی روبرو شدند.
5- سقوط کاخ سفید: عدم فروش بالای اولیمپوس سقوط کرده است در فصل بهار (که 98 میلیون دلار فروش کرد) بیان کننده این نکته بود که تماشاگران علاقه‌ای به ماجراجویی‌هایی که در داخل کاخ سفید رخ می‌دهد و رئیس جمهور وقت آمریکا را به گروگان می‌گیرند، ندارند. فیلم تازه چانینگ تاتوم حتی نتوانست به اندازه فیلم ژرارد باتلر فروش کند و به یک رقم فروش 72 میلیون دلاری رضایت داد. سقوط کاخ سفید در حالی فروش پایینی کرد که رولند آمریخ کارگردان آن قبل از این فیلم‌های پر فروشی کارگردانی کرده است. هزینه تولید فیلم آخر او 150 میلیون دلار بوده است.
6- توربو: انیمیشن کامپروتری کمپانی فوکس قرن بیستم از جمله کارهای ناموفق انیمیشنی فصل تابستان بود. این فیلم 78 میلیون دلار در جدول گیشه نمایش فروش کرد، در حالی که 135 میلیون دلار هزینه تولید آن بوده است . منتقدان سینمایی به شباهت‌های زیاد ان با انیمیشن موفق و پرفروش ماشین‌ها اشاره کردند.
7-الیسیوم: مت دیمون بر این باور بود که اکشن علمی تخیلی جدید او یکی از فیلم‌های پرفروش روزهای پایانی فصل تابستان خواهد بود ،که شگفتی تازه ای در جدول گیشه نمایش خواهد آفرید. نیل بلامکامپ کارگردان آفریقایی تبار آن هم چند سال قبل منطقه 9 را با موفقیت روی پرده سینماها داشت. فروش 81 میلیون دلاری الیسیوم در حالی نصیب آن شد که 115 میلیون دلار صرف تولید آن شده بود.
8- روزی خوب برای جان سخت مردن: منتقدان سینمایی می‌گویند دوران بروس ویلس و جان سخت بازی های او به سر آمده است. اما کمپانی فوکس قرن بیستم هنوز هم اصرار دارد قسمت‌های تازه‌ای از فیلم موفق دهه هشتادی جان سخت را با بازی او در نقش یک قهرمان اکشن سرپا و بزن بهادر تولید کند. اهل فن می‌گویند امیدوارند فروش پائین 97 میلیون دلاری تازه‌ترین قسمت جان سخت مسئولان کمپانی فوکس و ویلیس را به این نتیجه برساند که قسمت تازه‌ای از آن را تولید نکنند. تهیه کنندگان فیلم برای ماجراجویی‌های جان مک کلین پلیس جان سخت نیویورکی در شهر مسکو، 92 میلیون دلار خرج کردند.
9- 2 اسلحه: زوج هنری مارک والبرگ و دنزل واشنگتن در این فیلم، نتوانست شور و هیجانی در جدول گیشه نمایش خلق کند. لحن کمدی اکشن قصه فیلم، فروشی 65 میلیون دلاری را برای آن به همراه آورد. هزینه تولید فیلم هم همین مقدار بوده است. اما بعید به نظر می‌رسد تهیه کنندگان فیلم، به سراغ تولید قسمت دوم آن بروند.

10- جک غول کش: این اکشن ماجراجویانه و فانتزی اواخر فصل بهار اکران عمومی شد، ولی حال و هوای یک فیلم تابستانی را داشت. تماشاگران فقط 65 میلیون دلار برای تماشای آن پول پرداخت کردند. اهل فن انتظار فروش بسیار بیشتری را برای ساخته جدید برایان سینگر کارگردان آن (که مردان ایکس رادر کارنامه‌اش دارد) داشتنند. جک غول کش با هزینه کلان 195 میلیون دلاری تهیه شد.

11- اسمورف‌ها 2 : قسمت دوم این کمدی اکشن زنده/ انیمیشنی نتوانست موفقیت بالای قسمت اول آن را تکرار کند. اگر قسمت اول در سال 2011 حدود 142 میلیون دلار فروش کرد. دومین قسمت آن 62 میلیون دلار فروش کرد. اگر برای تولید قسمت اول 95 میلیون دلار هزینه شد، دومین قسمت آن با هزینه‌ای 105 میلیون دلاری ساخته شد.
12- پس از زمین: قبل از اکران عمومی فیلم بسیاری از تحلیل‌گران اقتصادی سینما گفتند کار جدید ویل اسمیت شکست سختی در جدول گیشه نمایش سینماها خواهد خورد.در عمل هم همین اتفاق افتاد و تحلیل‌ها درست از آب درآمد. همکاری مشترک ویل اسمیت با پسر نوجوانش جیدن در روی پرده سینماها، یک فروش مایوس کننده 60 میلیون دلاری را به همره آورد. برای تولید این فیلم (که اسمیت یکی از تهیه کنندگانش هم بود) 130 میلیون دلار پول هزینه شد.

13-هواپیماها: یک انیمیشن کامپییوتری ناموفق دیگر فصل تابستان. با آن که کمپانی والت دیزنی تلاش کرد کاراکترهای اسباب بازی جذابی برای فیلم خود خلق کند و با وجود قصه جذاب آن ، استقبال از این کمدی ماجراجویانه خیلی پایین بود. وحشت هواپیمای اصلی قصه فیلم از پرواز و ارتفاع، فقط 59 میلیون دلار فروش را در جدول گیشه نمایش تجربه کرد. هزینه تولید فیلم هم همین مقدار بوده است.

14- هنسل و گرتل: شکارچیان جادوگر: این اکشن دلهره‌اور ماجراجویانه هم در روزهای پایانی فصل بهار به روی پرده سینماها رفت. قرار بود جرمی رنر پس از بازی در نقش مکمل فیلم‌های ماموریت غیر ممکن 4 و آونجرز/ انتقام گیران، با این فیلم تبدیل به یک قهرمان اکشن درجه یک شود. ولی فروش 59 میلیون دلاری فیلم، حکایت از آن می‌کند که یا قصه فیلم و نوع ساخت آن جذاب نبوده و یا این که تماشاگران رنر را به  عنوان بازیگر نقش اصلی یک فیلم اکشن و ماجراجویانه نمی‌پذیرند. هزینه تولید این اکشن فانتزی 50 میلیون دلار بوده و تهیه کنندگانش در تدارک تولید قسمت دوم آن هستند.
15- سرخ2 : دومین قسمت این اکشن دلهره آور و پر هنرپیشه، نتوانست موفقیت غافلگیر کننده و دور از انتظار قسمت اول آن در سال 2011 را تکرار کند. در حالی که برای تولید سرخ 2 حدود 85 میلیون دلار هزینه شد، فروش آن در سینماهای آمریکای شمالی حدود 50 میلیون دلار شد. قسمت اول با هزینه تولید پایین‌تر ، بالای 90 میلیون دلار فروش کرد و راه را برای تولید قسمت بعدی آن هموار کرد. حالا معلوم نیست پس از فروش پائین دومین قسمت، سرنوشت آن را به کجا خواهد برد و آیا قسمت سوم آن هم در دستور تولید قرار خواهد گرفت یا خیر.

16- پری جکسن: دریای هیولاها: این اکشن فانتزی و ماجراجویانه بر اساس قصه یک کتاب پر خواننده نوجوانانه و با هزینه‌ای 90 میلیون دلاری ساخته شد. اما فروش 48 میلیون دلاری آن در جدل گیشه نمایش، تهیه کنندگانش را از فکر تولید قسمت دوم آن انداخت.

17- دوره انترنی: این کمدی ماجراجویانه هم از جمله فیلم‌هایی بود که از سوی تحلیل‌گران اقتصادی سینما به عنوان یکی از کارهای ناموفق تابستان ارزیابی شد و گفته شد که فروش خوبی در جدول گیشه نمایش سینماها نخواهد کرد. فروش 44 میلیون دلاری فیلم در حالی نصیب آن شد که 58 میلیون دلار هزینه تولید آن شده بود. شاون‌لوی کارگردان فیلم قبل از این تعدادی فیلم پرفروش ساخته و دو بازیگر اصلی آن اوئن ویلس و وینس ون چند سال قبل کمدی پر فروش عروس خراب کن‌ها را روی پرده سینماها داشتند.
18- آر آی پی دی: کمدی اکشن وسترن گونه رایان رینولدز با وجود امیدهایی که به آن می‌رفت، در جدول گیشه نمایش شکست سخت تجاری خورد و 32 میلیون دلار فروش کرد. برای تولید فیلم حدود 130 میلیون دلار هزینه شد و منتقدان سینمایی گفتند قصه آن بسیار شبیه مجموعه فیلم مردان سیاه پوش و روح (فیلم موفق دهه هشتاد میلادی) است. شکست فجیع تجاری فیلم باعث شد تا تهیه کنندگانش فید تولید قسمت‌های بعدی آن را بزنند. این در حالی است که در زمان تولید فیلم، گفته می‌شد قرار است تبدیل به یک مجموعه فیلم دنباله‌دار شود.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها