امروز : یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 21
۰۵:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45365
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۵
تعداد بازدید: 142
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اخیرا پس از اظهار نظرهای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بحث نظارت بر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اخیرا پس از اظهار نظرهای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بحث نظارت بر کتاب و ممیزی پیش از انتشار، بحث‌های زیادی بین ناشران و مولفان و کلا فعالان فرهنگی به وجود آمده است،‌ که آیا نظارت بر کتاب‌ها پس از انتشار کاری شدنی است و آیا منافاتی با قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره نظارت بر انتشار کتاب ندارد؟

در همین رابطه پرویز بیگی حبیب آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس،‌گفت: خود آقای وزیر هم در این باره گفته‌اند که ممیزی حق حاکمیت است و ما ساز و کار لازم را پس از گفت‌وگوی کارشناسی با ناشران و صاحب قلمان به دست می‌آوریم و اعلام می‌کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که در این میان نظر شما به عنوان یک ناشر و صاحب نظر در این حیطه چیست، اظهار داشت: اگر ممیزی را در اختیار ناشران بگذارند، بین ناشر و مولف تقابل ایجاد می‌شود و این اصلا خوب نیست. اولا اینکه ناشر باید در حوزه تخصصی به انتشار کتاب بپردازد که خیلی از ناشران کار تخصصی انجام نمی‌دهند.

وی افزود: به هر حال باید بین ارشاد و ناشران و نویسندگان فضای تعامل وجود داشته باشد نه فضای تقابل. یک نظارت کلی بر روی انتشار آثار قبل از چاپ لازم است و اگر صرفا اختیار به ناشران داده شود فضای تقابل بین ناشر و ارشاد و تقابل بین مولف و ناشر به وجود می‌آید. چون ممکن است ناشر با توجه به خطوط قرمز حس کند انتشار این کتاب برایش عوارضی دارد و نویسنده مجاب نمی‌شود و این تقابل است و نه تعامل.

مدیر انتشارات فصل پنجم اظهار داشت: به نظرم هر کاری که می‌خواهد انجام شود باید ساز و کار دقیق و حساب شده‌ای داشته باشد و حتی اگر تصمیی گرفته شد، یک دوره آزمایشی و چند ماهه به صورت محدود انجام شود و اگر نتایج خوب بود به اجرای عمومی گذاشته شود و تصمیم‌ها نباید ناگهانی باشد.

وی در پاسخ به این سوال که پس شما معتقد به وجود یک نظارت کلی بر انتشار کتاب‌ها آن هم از جانب ارشاد هستید، گفت: من معتقدم ارشاد هر کاری که می‌کند، نباید نتیجه‌اش این باشد که توپ را به زمین ناشر و مولف بیندازد و فضای تقابل به وجود بیاید. ممکن است از نظر من ناشر انتشار یک غزل هیچ ایرادی نداشته باشد. پس چاپش می‌کنم. چون گفته‌اند نظر ناشر مهم است. بعد در ارشاد و یا خارج از آن بر روی محتوای کتاب ان قلت می‌گذارند. این آسیبی است که هم به ناشر و هم به مولف وارد می‌شود.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها