امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۲:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4538
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۵۵
تعداد بازدید: 121
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، در حالی این روزها مسلمانان در قلب جهان اسلام، در عراق و سوریه و مصر و بحرین نگران اختلاف شیعه و سنی هستند که روز گذشته ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، در حالی این روزها مسلمانان در قلب جهان اسلام، در عراق و سوریه و مصر و بحرین نگران اختلاف شیعه و سنی هستند که روز گذشته در ادامه درگیری‌های چند ماهه مسلمانان میانماری با بودائیان تندروی این کشور، چند نفر کشته و برخی از مساجد این کشور مورد حمله قرار گرفتند.
 

* حمله به دستکم 100 خانه و مسجد در آخرین اتفاقات
 

گزارشی که خبرگزاری‌ها دیروز منتشر کردند، در میانه میانمار دستکم یک نفر کشته، ده نفر زخمی و دستکم 100 خانه و مسجد مورد حمله قرار گرفتند.

دراین حملات 400 بودایی حضور داشتند و پلیس این کشور مدعی شده این حملات پس از تعرض یک مسلمان به یک راهب بودائی رخ داده است!

در پی این حمله بسیاری از خانواده‌های مسلمانان از ترس مهاجمان به جنگل‌های اطراف منطقه اوکان در 100 کیلومتری شمال یانگون، محل درگیری‌ها فرار کردند.

بنابر این گزارش، این اتفاقات و حملات به مسلمانان میانمار در حالی ادامه دارد که بر اساس آمار رسمی دولت میانمار در ماه مارس گذشته 43 نفر در شهر«میکتیلا» کشته شدند.

این در حالی است که بر اساس آمار غیر رسمی در حوادث اخیر 170 نفر کشته شده، 7 هزار نفر زخمی شده و 40 هزار فعال مسلمان دستگیر و روانه زندان شده‌اند.
 

* حمایت غرب و سکوت مسلمانان
 

فیلم‌های متعدد منتشر شده از این حوادث نیز نشان از سبعیت حوادث علیه مسلمانان این کشور می‌دهد، حوادثی که اینک دیگر در منطقه روهینگا نیست بلکه به میانه این کشور کشانده شده است و ادعاهای مقامات میانماری مبنی بر قومی بودن این درگیری‌ها را زیر سوال می‌برد.

بنابر این گزارش، این حوادث در حالی رخ می‌دهد که غرب و آمریکا اخیرا و پس از اجرای برخی اصلاحات مورد حمایت غرب تحریم‌ها علیه دولت نظامی میانمار را لغو کرده و در برابر حوادث اخیر سکوت نسبی کرده است.

در جهان اسلام نیز اوج گیری حوادث اخیر با سکوت نسبی همراه بوده است و تنها برخی مقامات مذهبی و سیاسی در کشورهای اندونزی و مالزی و بنگلادش دربرابر این اقدامات سخن گفته‌اند.

از میان آخرین اظهار نظرها، مولانا محمد جعفرخان از علمای بنگلادش بود که با انتقاد از اقدامات وحشیانه و غیرانسانی دولت میانمار ضد مسلمانان گفت: باید با اتحاد و همبستگی جلوی تجاوز به مسلمانان میانمار را بگیریم.
 

* توصیه یک گروه دولتی برای کاهش زادوولد مسلمانان در میانمار
 

همچنین دکتر شوقی علام مفتی مصر نیز روز گذشته در دیدار با تیری ریبو رئیس گروه صلیب سرخ بین‌الملل در مصر از او خواست تا اقدامات خود را برای نجات مسلمانان میانمار افزایش دهند

این سکوت نسبی مقامات مذهبی و رسمی کشورهای مسلمانان در حالی است که یک گزارش دولتی در میانمار که روز گذشته منتشر شد علت اصلی درگیری‌ها را افزایش جمعیت مسلمانان دانسته و توصیه کرده است تا زادوولد مسلمانان در این کشور را کنترل کند و افزوده است: نیازی به تغییر قانون شهروندی میانمار نیست.

به گزارش فارس وضعیت حاضر در میانمار و ادامه حملات علیه مسلمانان در این کشور که از ابتدای دهه 90 قرن بیست آغاز شده و پس از 20 سال همچنان ادامه دارد، نیاز حرکت گسترده مسلمانان و استفاده از همه امکانات را بیش از پیش نشان می‌دهد.

فعال شدن بخش‌های مردمی، سازمان همکاری اسلامی(کنفرانس اسلامی) و دیگر سازمان‌های بین‌المللی و به‌ویژه فعال کردن «دیپلماسی وحدت اسلامی» که در یکساله اخیر مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است می‌تواند امیدها برای حل مسئله میانمار را بیش از پیش کند.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها