امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۵:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4541
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۵۵
تعداد بازدید: 176
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دقایقی پیش با حضور منصور واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسری ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دقایقی پیش با حضور منصور واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسری کشور شبکه تلویزیونی کتاب افتتاح و پخش آزمایشی آن از امروز در فضای مجازی انجام می‌شود.

براساس این گزارش واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسری کشور پیرامون این شبکه اینترنتی تلویزیونی اظهار داشت: موضوع کتاب و کتابخوانی در منظومه فعالیت‌های فرهنگی اهمیت ویژه‌ای دارد برای اینکه امر ارتقای فرهنگ را در نظام جمهوری اسلامی داشته باشیم باید مجموعه‌ای از فعالیت‌ها را انجام دهیم و مجموعه امکانات را سامان بخشیم اگرچه مقوله فرهنگ تحت تأثیر امکانات و فعالیت‌ها نیست.

به گفته این مقام مسئول کتاب در بین امکانات فرهنگی یعنی نشر و ایجاد کتابخانه‌، کتابفروشی و مجموعه امکانات در حوزه مطالعه و امر فعالیت کتاب و مطالعه یعنی نویسندگی، تألیف و خواندن یک جایگاه ویژه در امکانات و فعالیت‌های فرهنگی دارد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسری کشور ضمن اشاره به اینکه سرانه مطالعه مهم است گفت: همیشه این اتهام به مردم وارد می‌شد که ایرانی‌ها اهل مطالعه نیستند و سرانه در کشور ما دو دقیقه است در حالی که طی سال‌های اخیر مشخص شده این اتهامی بیش نیست و سرانه مطالعه در ایران و منطقه در رتبه اول قرار دارد.

به گفته وی طی نظرسنجی انجام شده از 76 میلیون ایرانی مشخص شد 50 درصد اهل خواندن هستند و کمتر از 50 درصد عنوان می‌کنند ما نمی‌خوانیم؛ 15 درصد از این آمار به دلیل نداشتن سواد و سن بالای 50 سال عمدتاً مطالعه نمی‌کنند، از جمعیت ایران 15 درصد اساساً سواد خواندن و نوشتن ندارند و 85 درصد مابقی اهل مطالعه هستند که 25 درصد تحصیلات حداکثر تا راهنمایی دارند.

واعظی در ادامه ضمن اشاره به اینکه باید تلاش کنیم مردم عزیز کشورمان بخشی از زمان خود را به خواندن و مطالعه اختصاص دهند به نقش رسانه‌ها اشاره و اضافه کرد: چند ماه پیش نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور درخواستی را به صداوسیما با محوریت کتاب ارائه کرد تا شبکه تلویزیونی با محوریت کتاب را داشته باشیم، با این امر موافقت شد و قرار شد در مرحله اول این شبکه در فضای مجازی فعالیت کند. شبکه تلویزیونی قرار است برنامه آموزنده در حوزه کتاب و کتابخوانی را در فضای مجازی پخش کند و این اقدام با هدف ترویج فرهنگ مطالعه مفید صورت می‌گیرد.

براساس این گزارش علاقه‌مندان می‌توانند برای مراجعه به این شبکه تلویزیونی کتاب به آدرس http://persiangulf.ir/tv/ مراجعه کنند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها