امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۰:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45411
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 199
حجت‌الاسلام «مرتضی واعظ‍ جوادی» رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی «اسراء» در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از ...

حجت‌الاسلام «مرتضی واعظ‍ جوادی» رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی «اسراء» در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: نگاه آیت‌الله جوادی آملی به بحث علم این است که علم یا تفسیر قول خدا یا تفسیر فعل خدا است و از این دو حالت نیز بیرون نیست.

وی با اشاره به وحدت حوزه و دانشگاه در جشنواره ملی ملکوت اظهار داشت: حوزه متصدی تفسیر «قول خدا» است یعنی در حوزه به طور تخصصی به مباحث دینی پرداخته می‌شود، در دانشگاه نیز تفسیر «فعل خدا» به این معنی که خداوند در نظام تکوین چگونه حقایقی را ایجاد کرده تا اسرار و عجایب نظام تکوین تفسیر شود و چگونه از آیات الهی در زندگی استفاده کند تدریس می‌شود و چون آیت‌الله جوادی آملی هر دو را در فضای تفسیر آنچه که از خدا صادر شده می‌دانند، بنابراین همواره نگاه این عالم بزرگوار به حوزه و دانشگاه یک نگاه یکسان است و آثار ایشان نیز بر اساس این نکته به رشته تحریر در آمده است.

درس اخلاق آیت الله جوادی آملی نماد وحدت حوزه و دانشگاه است

رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی «اسراء» با بیان اینکه اساتید حوزه و دانشگاه و همچنین طلاب و دانشجویان همواره اصلی‌ترین مخاطبان آیت‌الله جوادی آملی هستند، خاطرنشان کرد: درس اخلاق این عالم برجسته در روزهای پنج‌شنبه نماد روشنی از وحدت حوزه و دانشگاه است چرا که توجه به وحدت این دو نهاد تأثیرگذار در جامعه نقش مهمی در ترویج فرهنگی دینی و قرآنی دارد.

حجت‌الاسلام واعظ جوادی برگزاری جشنواره ملکوت را در جهت ترویج نگاه‌ها آیت‌الله جوادی آملی به حوزه و دانشگاه دانست و افزود: حوزویان به دلیل آشنایی بیشتر با این شخصیت بزرگوار از آثارشان استفاده می‌کنند اما لازم دانستیم برای دانشجویان فعالیت‌هایی در این سطح شکل دهیم تا آنها نیز با مباحث دینی و قرآنی انس بیشتری داشته باشند و ارتباط عمیق‌تری با آثار و اندیشه‌های دینی و قرآنی پیدا کنند که در این راستا جشنواره ملی ملکوت می‌تواند وحدت حوزه و دانشگاه و همچنین توجه دانشجویان تمامی رشته‌ها به مباحث دینی را تقویت کند.

وی با اشاره به اینکه نشر اسراء این افتخار را دارد که همراه با مرکز قرآنی سازمان جهاد دانشگاهی جشنواره ملکوت را برگزار کند، گفت: در این جشنواره که در بخش‌های مختلف برگزار می‌شود به آثار آیت‌الله جوادی آملی که علاوه بر جامعیت در مباحث دینی، همسو با نگرش‌های علمی و منظومه‌ای و مصالح اسلام است توجه می‌شود.

هیچ کتابی به گَرد قرآن نخواهد رسید

رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء اظهار داشت: کتاب‌ها و آثار آیت‌الله جوادی آملی نظام‌مندتر و فنی‌تر به مباحث دینی پرداخته است اما هیچ کتابی به گَرد قرآن نخواهد رسید، زیرا قرآن نور است که باید آن را به دل بسپاریم در حالی که سایر کتاب‌ها علم هستند بنابراین کتاب‌های فلسفه و حکمت را می‌توان سایه نور دانست که باید خواند تا بهره‌ای از نور الهی ببریم.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که جشنواره ملی ملکوت بتواند گامی در جهت انس بیشتر با مباحث دینی و قرآنی برای مردم و به ویژه جوانان ایجاد کند تا با بهره‌گیری از کلام بزرگان قله‌های پیشرفت را همگام با مطالح نظام اسلامی طی کنند.

انتهای پیام/م.خ
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها