امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۴:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45414
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 140
«حمیدرضا یونسی» دبیر نخستین دوره جشنواره ملی «ملکوت» در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: ...

«حمیدرضا یونسی» دبیر نخستین دوره جشنواره ملی «ملکوت» در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: جشنواره ملی ملکوت ارتقا یافته جشنواره ملی مطالعات قرآنی دانشجویان کشور است که در مسیر رسیدن به یک منظومه معرفت دینی حرکت می‌کند.

وی هدف از برگزاری این جشنواره را ارتقای سطح دانش دینی دانشگاهیان عنوان کرد و افزود: در جشنواره ملی مطالعات قرآنی دانشجویان کشور تنها دانشجویان می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند اما با حمایت بنیاد بین‌المللی وحیانی اسراء نه تنها دانشگاهیان بلکه عموم مردم می‌توانند در جشنواره ملی ملکوت شرکت کنند.

یونسی با بیان اینکه جشنواره ملکوت می‌تواند با نگاهی علمی و فرهنگی در بخش‌های مختلف مبانی قرآنی را نه تنها در دانشگاهیان بلکه در اختیار عموم مردم قرار دهد، اظهار داشت: در جشنواره ملکوت به دنبال این هستیم که با توجه به سیر مطالعاتی در حوزه علمی و دینی این تفکر را در دانشجویان ایجاد کنیم که ورود به مباحث دینی و قرآنی تنها مربوط به دانشجویان علوم اسلامی و انسانی نیست بلکه دانشجویان سایر علوم نیز می‌توانند همسو با دانش خود به علوم دینی تکیه کنند.

وی خاطرنشان کرد: به تعبیر آیت‌الله جوادی آملی اساتیدی که در حوزه علوم اسلامی و انسانی تدریس می‌کنند فهم آیات تشریحی و افرادی که در حوزه علوم تجربی فعالیت می‌کنند مشغول به فهم آیات تکمیلی هستند بنابراین هر کدام به نوعی به تفسیر قرآن می‌پردازند؛ این نگاه موحدانه به مسائل و علوم باعث می‌‌شود که علم رنگ‌وبویی دینی بگیرد.

دبیر نخستین دوره جشنواره ملی «ملکوت» با اشاره به جامعیت آثار آیت‌الله «جوادی آملی» ادامه داد: برای ترویج سیر مطالعات قرآنی باید از شخصیتی جامع‌الاطراف که در این حوزه حرف برای گفتن دارد و آثاری را نیز به نگارش درآورده است استفاده می‌کردیم که در این راستا تفکرات و آثار آیت‌الله جوادی آملی منبع خوبی برای ترویج فرهنگ دینی و قرآنی در بین مردم و به ویژه جوانان بود.

وی افزود: جشنواره ملی ملکوت با محوریت آثار آیت‌الله «جوادی‌آملی» برگزار می‌شود که کتاب «صورت و سیرت انسان در قرآن کریم» محور اصلی اولین دوره این جشنواره است، چرا که در این کتاب به مباحثی همچون خودشناسی و خداشناسی توجه شده است.

یونسی، اصلی‌ترین بخش جشنواره ملکوت را حذف بخش مکتوب یعنی چاپ و توزیع کتاب از فرآیند جشنواره دانست و تصریح کرد: در اختیار قراردادن کتاب برای دانشجویان کشور نیازمند زمان و هزینه بیشتری بود به همین دلیل تصمیم گرفتیم در نرم‌افزاری جامع محتوای اصلی جشنواره را در اختیار عموم قرار دهیم تا علاوه بر کاهش هزینه‌ها بتوانیم دسترسی به منبع بخش‌های مختلف را از طریق سایت جشنواره به نشانی www.malakoot.org برای مخاطبان سهولت بخشیم.

دبیرجشنواره ملی ملکوت با اشاره به بخش‌های این جشنواره خاطرنشان کرد: جشنواره ملی ملکوت شامل بخش‌های اینترنتی، پیامکی، مکاتبه‌ای، خلاصه‌نویسی، مقاله‌نویسی (علمی، پژوهشی و پوستر، مقاله)، وبلاگ‌نویسی، انتشار نشریه الکترونیکی، برگزاری سلسله نشست‌های علمی و گفت‌وگوهای قرآنی است که با توجه به وجود بخش‌های گوناگون مهلت شرکت در این جشنواره متفاوت است.

وی ادامه داد: بخش اینترنتی و مکاتبه‌ای جشنواره ملی ملکوت از ابتدای مهر تا پایان دی‌ماه و بخش فراخوان مقاله از 16 شهریور تا پایان آذرماه برگزار می‌شود و با توجه به گشایش دانشگاه‌ها از ابتدای مهرماه نشست‌های تخصصی در طول ترم اول سال تحصیلی 92- 93 برگزار می‌شود.

یونسی با اشاره به اینکه نحوه شرکت در جشنواره ملکوت از طریق پیامک توسط یکی اپراتورهای تلفن همراه به اطلاع عموم مردم خواهد رسید، گفت: علاقه‌مندان به شرکت در جشنواره ملکوت می‌توانند پس از مراجعه به سایت این جشنواره نام کاربری و پسورد دریافت کنند و به سؤالات مربوط پاسخ دهند.

وی با بیان اینکه اختتامیه جشنواره ملکوت در دهه اول اسفندماه برگزار می‌شود، تصریح کرد: در پایان این جشنواره به 200 نفر از برگزیدگان جوایز ارزنده‌ای اهدا می‌شود که دو خودروی تیبا، 12 سکه بهار آزادی، 50 تبلت و 50 گوشی تلفن همراه، دو کمک هزینه تحصیلات تکمیلی (برای دانشجویان دکتر 10 میلیون تومان و برای دانشجویان کارشناسی ارشد کل هزینه تحصیل)، حمایت از 12 طرح پژوهشی و چاپ دو عنوان پژوهش پایان‌نامه دکترا و کارشناسی ارشد ویژه‌ترین جوایز اولین دوره از جشنواره ملکوت است.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها