امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۰۲:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45457
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 87
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه فعالیت‌های قرآنی: از سال 1390 زمزمه‌هایی برای تبدیل مرکز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه فعالیت‌های قرآنی: از سال 1390 زمزمه‌هایی برای تبدیل مرکز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی کشور به معاونت «امور قرآن و عترت» شنیده می‌شد تا اینکه «سیدمحمد حسینی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم 21 تیرماه 1391 در نشست خبری بیستمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن از مصوبه هیئت دولت برای راه‌اندازی این معاونت در وزارتخانه متبوع خود خبر داد.

حسینی، ادغام دو معاونت در وزارت ارشاد، تبدیل یک معاونت به سازمان سینمایی و گرفتن مصوبه دولت را تمهیدات اجرا شده برای امکان ایجاد معاونت قرآن و عترت اعلام کرد و گفت: طبق قانون برنامه پنجم توسعه، هیچ وزارتخانه‌ای نباید بیش از پنج معاونت داشته باشد، مگر در شرایط خاص که با توجه به اهتمام دولت به مسائل قرآنی، وزارت ارشاد اکنون 6 معاونت دارد.

وی در همان جلسه در پاسخ به خبرنگار فارس درباره هویت اولین معاون «امور قرآن و عترت» وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با توجه به اینکه حجت‌الاسلام «حمید محمدی»، پیش از این، سمت ریاست این مرکز و قائم مقام وزیر در امور قرآنی را داشته است، فعلاً در سمت معاون به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

هدف ما راه‌اندازی سازمان و وزارت قرآن بود

محمدی پس از دریافت حکم معاونت خود درباره این تحول صورت گرفته در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید: از سال 1388 که من به ریاست مرکز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی کشور منصوب شدم؛ این موضوع پیگیری شد و از سازوکار مناسب آن استفاده کردیم که این امر محقق شود که به لطف خدا در سال جاری این موضوع عملیاتی شد و سه ماه قبل در هیئت دولت مصوب و رسماً ابلاغ شد.

وی تیرماه امسال نیز در جمع مدیران مؤسسات قرآن و عترت گفته بود: با رشد فعالیت‌های قرآنی رئیس جمهور و وزیر ارشاد پیگیر تحقق معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد بودند البته ما به دنبال راه‌اندازی سازمان امور قرآنی و یا وزارت قرآن و عترت بودیم.

حکم معاونت محمدی 5 ماه بعد از تصویب راه‌اندازی معاونت داده شد

هر چند به گفته محمدی تصویب راه‌اندازی معاونت قرآن و عترت توسط هیئت دولت هنگامی که وی حکمش را دریافت کرد عمری بیش از سه ماه نداشت اما پنج‌ماه از اعلام این خبر توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گذشت که حسینی طی حکمی، رسماً محمدی را در تاریخ 18 آذرماه 1391 به سمت معاونت خود در «امور قرآن و عترت» برگزید.

آذرماه 1391 ساختار معاونت قرآن معلوم بود

محمدی یک روز پس از دریافت حکم معاونت خود یعنی در تاریخ 19 آذرماه سال جاری می‌گوید: در طول این مدت ما پیگیر سازوکارهای تشکیلاتی این اقدام بودیم و به صورت ماده واحده تصویب شد که معاونت امور قرآن و عترت تشکیل شود، اما اینکه ساختار آن چگونه باشد جای کار داشت و با اهتمامی که آقای عزیزی، معاونت توسعه سرمایه و منابع انسانی ریاست جمهوری به خرج دادند و کارشناسان و معاونان زبده ایشان کار را پیگیری کردند، هفته گذشته نحوه ساختار و تشکیلات این معاونت نهایی شد.

وی با اشاره به اینکه شاید جای این سئوال باشد که چرا بعد از تصویب و ابلاغ هیئت وزیران، صدور حکم ریاست این معاونت، مدتی طول کشید، می‌افزاید: این مسئله به این خاطر بود که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد بودند که وقتی بحث تشکیل یک معاونت پیش می‌آید، چارچوب ساختاری و حدود و ثغور آن نیز باید به صورت رسمی مشخص باشد؛ از این رو وقتی هفته پیش ساختار نهایی شد، وزیر محترم حکم را امضا کردند؛ ما مقدمات زیادی را برای این معاونت از قبل تدارک دیده بودیم و افرادی را که صلاحیت سمت مدیرکل را دارند و می‌تواند به نحوی کار را به صورت جدی دنبال کنند شناسایی کردیم.

وی آن زمان، توسعه ساختار این معاونت در ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور و در نظر گرفتن سازوکارهای مناسب و متناسب با مأموریت‌های آن را به عنوان یکی از اولویت‌های معاونت «امور قرآن و عترت» مطرح کرد و در این باره افزود: هدف از ایجاد این معاونت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسعه مرکز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی به عنوان مجموعه قرآنی این وزارتخانه نبود، بلکه اجرای اقداماتی در سطح ملی، اصلی‌ترین هدف از این تغییر و تحول است.

با اینکه معاون محترم امور قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از شناسایی مدیران کل این معاونت خبر می‌دهد پس از گذشت 9 ماه از دریافت حکم مسئولیتش هنوز دو اداره‌کل این معاونت بدون مسئول است، دو ادار‌ه‌کل به تازگی با سرپرست شده و یک مدیرکل هم منصوب شده است. 

محمدی مجموعه تحت مدیریت خود را نیازمند نیروهای قابل توجهی در ستاد و چه در صف دانسته و افزوده است: میزان حداقلی این نیروها بیش از 600 نفر در سراسر کشور تخمین زده می‌شود.

ارتقای فعالیت‌ها انتظاری است که ارتقای جایگاه ایجاد می‌کند

سال گذشته وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه تقدیر از دست‌اندرکاران بیستمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با اشاره به رشد در بخش‌های مختلف این نمایشگاه گفت: امروز توقعات و مطالبات مردم بیش از گذشته است و باید رشد کارها نیز افزایش یابد، همچنین باید ارتقای مرکزهماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی به معاونت «قرآن و عترت»، ارتقای در کارها نیز باشد نه فقط ارتقای در نام.

 برگزاری آزمون حفظ و مفاهیم، جشنواره «آیات»، طرح ملی «تلاوت»، طرح ملی «حفظ» قرآن کریم، برگزاری 34 دوره آموزشی قرآن کریم، حمایت از مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت و برگزاری نمایشگاه قرآن کریم همواره از سوی مسئولان این معاونت به عنوان بارزترین فعالیت‌های آن یاد می‌شود که البته از مراحل اجرایی هیچیک از آنها اخبار چندانی در دست نیست.  

حسینی سال گذشته همچنین در حاشیه نشست خبری جشنواره قرآنی جوانان کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، انتظارات ایجادشده از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نسبت به گذشته فزاینده توصیف کرد و در این باره گفت: از مؤسسات قرآنی که مجوز آنها صادر شده است، در آغاز فعالیت باید حمایت کرد تا به سمتی پیش برویم که مؤسسات در اداره خودشان توانمند شوند.

پیش از این نیز محمدی در گفت‌وگو با فارس تأسیس «بنیاد بین‌المللی هنرهای قرآنی»، فعال‌سازی کمیسیون «تبلیغ و ترویج» شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور، رسمی‌سازی مجموعه‌های قرآنی، نظیر جلسات قرآن کریم، مکاتب قرآنی و مهدکودک‌های قرآنی و معرفی مکاتب چهارده‌گانه عترت به نام چهارده معصوم(ع) را که از «مکتب نبوی» آغاز و به «مکتب مهدوی» ختم می‌شود؛ مهم‌ترین اولویت کاری معاونت امور قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرده بود.

وی در این رابطه گفته بود: با فعال‌سازی کارگروه‌های تابعه کمیسیون تبلیغ و ترویج به زودی سند راهبردی تبلیغ و ترویج در امور قرآنی کشور را نهایی خواهیم کرد.

راهبری مجموعه فعالیت‌های قرآنی کشور وظیفه منشور و شورای توسعه فرهنگ قرآنی یا وزارت ارشاد؟

محمدی همچنین یک روز پس از انتصاب رسمی به سمت معاونت «امور قرآن و عترت» وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظایف مهم دیگری را متوجه مجموعه تحت امر خود کرد و در این باره گفت: این معاونت یک سری وظایف مهم را بر عهده دارد تا بتواند مجموعه فعالیت‌های قرآنی کشور را راهبری کند و هماهنگ‌کننده اجرایی بین دستگاه‌های کشور باشد که بر حسب منشور توسعه فرهنگ قرآنی برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

ماده سه منشور توسعه فرهنگ قرآنی کشور می‌گوید: به منظور پیشبرد و اجرایی شدن اهداف، سیاست‌ها و راهبردهای منشور توسعه فرهنگ قرآنی در داخل و خارج از کشور و تحقق عزم ملی برای توسعه تمسک و اعتصام به قرآن کریم در همه عرصه‌ها، شورای تخصصی توسعه فرهنگ قرآنی، که از این پس در مواد آتی به اختصار شورای تخصصی نامیده می‌شود، زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل می‌شود. 

این ماده صراحتا شورای توسعه فرهنگ قرانی کشور را مسئول پیشبرد و اجرای اهداف، سیاست‌ها و راهبردهای منشور می‌داند و نه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را و این در حالی است که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فقط عضوی از اعضای این شوراست.

همچنین طبق ماده سه و چهار اولین مصوبه جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی که در تاریخ 27 آبان‌ماه 1388 با حضور رئیس جمهور وقت تشکیل و در 26 اسفندماه همان سال ابلاغ شده است؛ به ترتیب مسئولیت حوزه فعالیت‌های «تبلیغی-ترویجی» قرآنی کشور و «هماهنگی، پیگیری و گزارش‌دهی» فعالیت‌های قرآنی تمام دستگاه‌های دولتی و نهادهای مردمی برعهده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گذاشته شده است و سخنی از «راهبری» مجموعه فعالیت‌های قرآنی کشور توسط وزارت ارشاد در خلال آنها مطرح نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سابق نیز در گفت‌وگو با خبرنگار قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در پاسخ به سؤالی مبنی بر چگونگی مناسبات معاونت «امور قرآن و عترت» وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با سایر دستگاه‌های قرآنی کشور، با اشاره به اینکه در شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور، برای هر وزارتخانه و دستگاه قرآنی تکلیفی مشخص شده، گفته است: منشور توسعه فرهنگ قرآنی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در بین دستگاه‌های دولتی، مسئول پیگیری و گزارش‌دهی از فعالیت‌های قرآنی سایر دستگاه‌ها می‌داند.

بالأخره سیاست‌گذاری کار دولت است یا شورای عالی انقلاب فرهنگی؟

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد با اشاره به نقش سیاست‌گذاری دولت در حوزه فعالیت‌های قرآنی می‌گوید: با تأسیس شورای توسعه در دولت دهم یک سیاستگذار واحد در بالاترین سطح سیاسگذاری کشور یعنی شورای عالی انقلاب فرهنگی شکل گرفت.

وی با اشاره به تحقق اهداف توسعه فرهنگ قرآنی در دولت‌های نهم و دهم می‌افزاید: در این دولت اهداف توسعه فرهنگ قرآنی در سه محور آموزش عمومی، تبلیغ و ترویج و آموزش عالی و پژوهش محقق شد.

انتهای پیام/م.خ

      
برچسب ها:
آخرین اخبار