امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۱:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45460
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 95
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مهدی صفاری‌نژاد مسئول بخش عکس شانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی سنتی گفت: در بخش ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مهدی صفاری‌نژاد مسئول بخش عکس شانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی سنتی گفت: در بخش عکس این نمایشگاه تعدادی عکس قدیمی مربوط به نمایش‌های ایرانی به نمایش گذشته می‌شود و علاوه بر آن 40 عکس پرتره نیز گردآوری شده تا در معرض دید عموم قرار گیرد.

وی در ادامه افزود: در بخش نمایش‌های سیاه بازی، عکس‌های پرتره هنرمندانی چون افشین یکه، محمود یکتا، مهدی مصری، نعمت‌الله گرجی، منصور ذوالفقاری، ذبیح الله ماهری، حسن شمشاد، خلیل حقیقی، ماشاالله وحیدی، حسن حوله‌ای و سیدحسین یوسفی به همراه اکبر قفقازی، کمدین معروف، قرار دارد. همچنین در بخش تعزیه این نمایشگاه عکس، پرتره هنرمندانی چون تقی عزیزی، علی‌اکبر رزم آرا، مرتضی صفاریان، رحمت اسکندری، حسن خوش ضمیر، خیرالله قدوسیان، هاشم فیاضی، حسین نورانی، مرتضی سلیمانی، ابوالحسن تولکی، حسن ترابی، تقی میرزاعلی، عنایت‌الله سمسام بزرگی، علی محمد حجازی‌مهر، رضا لنکران و پژوهشگر تعزیه، عنایت‌الله شهیدی، به نمایش گذاشته می‌شود. در بخش عکس مرشدها نیز عکس‌های پرتره محمد احمدی، ولی‌الله ترابی، ابوالحسن میرزاعلی سعیدی، ابوالقاسم دهقان و عباس زریری قرار دارد.

صفاری نژاد با اشاره به وجود بخش اسناد در نمایشگاه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی سنتی اذعان کرد: بخش اسناد این جشنواره شامل نسخ قدیمی تعزیه و تخت حوضی است که در آن لباس تعزیه خوانان و شبیه خوانان قدیمی، لباس نقالی مرشد ترابی و لباس سیاه بازی سعدی افشار به نمایش گذاشته خواهد شد.

مسئول بخش نمایشگاه شانزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی خاطرنشان کرد: در این نمایشگاه سه غرفه خواهیم داشت که مربوط به سعدی افشار، مرشد ترابی و محمود استادمحمد است که لباس و وسایل ایشان در آن قرار دارد. همچنین در کنار آن با قرار دادن عکس و اطلاعات هنرمندانی که از دوره قبل جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی تا این دوره، در گذشته‌اند، از آنها یاد خواهیم کرد؛ افرادی چون مجید فروغی راد، صادق همایونی، سعدی افشار، مرشد ترابی، محمود استادمحمد و رحمت اسکندری تعزیه خوان.

صفاری نژاد در ادامه اذعان کرد: نشر افراز و نشر قطره نیز با اهدای چند جلد کتاب مربوط به حوزه نمایش‌های آیینی سنتی با این جشنواره همکاری کرده‌اند. کتاب‌های «تئاتر ایران در گذر زمان شماره 8» مربوط به زندگی و آثار مایل بکتاش، «فرهنگ واژه‌های نمایش‌های ایران» نوشته رسول نظرزاده و «زایش درام ایرانی» نوشته خشاریار مستوفی است که از سوی نشر افراز اهداء شده است. همچنین نشر قطره 6 جلد کتاب اهداء کرده که یکی از آنها با عنوان «تقلید نامه» شامل سه نمایشنامه سیاه بازی مربوط به دو دهه 10 و 20 می‌شود. همچنین کتاب‌های «نظریه نمایش سیاه بازی» نوشته محسن سراجی، کتاب «سیاه بازی نمایش ممنوع» شامل نمایشی با همین عنوان و نمایش‌های «راز عروسک»، «سیاه بازی غروب سمسام میرزا» و «مجلس تقلید عروسی حاکم ملایر با دختر شاه پریان» و «میرزا فرفره» از جمله این آثارند.
وی تصریح کرد: کتاب‌های «قلندر خونه» نوشته ایرج صغیری، «قصه باغ زالزالک و پهلوان کچل و اژدها»، «لاله زارون زار زارون» که شامل سه نمایشنامه از محمود استاد محمد تحت عناوین «چلچراغ»، «سرمه» و «سید دلیر» می‌شود، از کتاب‌های دیگری‌اند که اهدا شده‌اند. کتاب «ای کاش که جای آرامیدن بودی» عنوان کتاب دیگری است که از سوی نشر قطره اهداء شده و شامل نمایشنامه‌های «آسید کاظم»، «سپنج»، «خونیان و خوزیان»، «گل یاس»، «تهرون»، «شب بیست و یکم» و «دیوان تئاترال» می‌شود.

شانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی سنتی، به دبیری داود فتحعلی‌بیگی، شهریور ماه امسال برگزار می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار