امروز : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۰۲:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45464
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 116
حجت الاسلام و المسلمین عبدالهادی مسعودی، در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره همایش ملی حدیث رضوی گفت: هدف اصلی همایش ملی حدیث رضوی در ...

حجت الاسلام و المسلمین عبدالهادی مسعودی، در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره همایش ملی حدیث رضوی گفت: هدف اصلی همایش ملی حدیث رضوی در تولید آثار علمی و پژوهشی کمک به احیاء تمدن نوین اسلامی است.

دبیر علمی همایش ملی حدیث رضوی افزود: در بخش تمدن همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند ما بخش سخت افزاری را خوب شروع کردیم و ادامه دادیم، اما در بخش نرم افزاری یعنی سبک تعامل در زندگی، زمینه فعالیت وجود دارد.

حجت الاسلام و المسلمین مسعودی، بیان داشت: در زمینه سیره و سبک زندگی رضوی مقالات بسیار خوبی به دبیرخانه همایش ارسال شده است و اگر بتوانیم نتیجه ارزیابی آثار را زیر بنای برنامه های اجتماعی در سطوح آموزش و پرورش، آموزش عالی و هنر قرار دهیم می‌توانیم بگوییم بخشی از اهداف همایش تأمین شده است.

دبیر علمی همایش ملی حدیث رضوی با اشاره به نقش رسانه در اشاعه‌ سبک زندگی دینی گفت: رسانه‌های دیداری و شنیداری، مطبوعات و خبرگزاری‌ها می توانند نتیجه آثار را در عرصه وسیع عرضه کنند و به مخاطب اصلی برسانند تا مخاطبان در برنامه ریزی و کارهای زیربنایی‌شان استفاده نمایند.

حجت الاسلام مسعودی، اظهار داشت: با توجه به سخنان مقام معظم رهبری در سال گذشته که در خراسان شمالی بیان داشتند، از سوی مؤسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث پیشنهاد موضوع همایش ملی حدیث رضوی با رویکرد (سبک زندگی دینی)  مطرح شد. همچنین تقسیم ده گانه محورهای پژوهشی و علمی طی کار کارشناسی در جلسات متعدد بین کارشناسان علوم حدیث صورت گرفت.

وی تصریح کرد: تا کنون تعداد 292 مقاله به دبیرخانه همایش رسیده است، این مقالات از سرتاسر کشور و تقریبا از تمام استانها ارسال شده است. سطح مقالات سطح خوب و علمی و قابل قبول است.

محل دبیرخانه  داخل مؤسسه دارالحدیث قرار گرفته و مقالات سه بار بررسی شده است. بررسی اولیه که آیا داخل موضوع است یا نه و قابلیت راهیابی به مسابقه را دارد ، بررسی دوم، امتیاز دهی توسط شانزده تن از اساتید حوزه و دانشگاه و بررسی سوم، تعیین مقالات برتر در کمیته علمی برای اهدای جایزه صورت گرفته است.

دبیر علمی همایش ملی حدیث رضوی ابراز داشت: در تمامی داوری ها، کارشناسان مؤسسه دارالحدیث همکاری داشتنه اند. همچنین در جلسات هماهنگی و اجرائی همایش مؤسسه با اداره کل ارشاد هماهنگی مطلوبی صورت گرفت که پوشش خبری آن به عهده هر دو مرکز بوده است.

اگر چه این همایش ملی و در سطح کشوری برگزار شده است اما نزدیک به ده مقاله از محققان و اساتید خارجی ساکن در خارج از کشور نظیر عراق، تونس، مصر و کانادا به دبیرخانه همایش رسیده است .

حجت الاسلام مسعودی خاطر نشان کرد: ما در این همایش یک عرصه جدیدی را گشودیم به نام «نوقلمان»و سعی داشتیم زمینه برای کسانی که می‌خواهند برای اولین بار خود را بیازمایند فراهم کنیم.

وی افزود: به حمدالله تعدادی مقالات فرستاده شد اما در حدی نبود که در همایش به صورت مکتوب قابل عرضه باشد. ما علاقه مندیم در سال های آینده این افراد بتوانند با کسب تجربه از این همایش در موضوعات دیگری مثل احیاء نسخ احادیث امام رضا علیه السلام، تفسیر روائی امام رضا (ع)، مناظرات کلامی و دیدگاه‌های متعدد امام رضا درباره سبک زندگی، معارف دینی، یاران امام رضا، آموزه‌های فقهی و کلامی شیعه پژوهش های خود را سامان دهی کنند.

حجت‌الاسلام مسعودی در ارزیابی خودشان از مقالات واصل شده توسط دبیرخانه ادامه داد: در برخی از جلسات داوری، همکاران ما با هیجان از مقاله‌ای نام می‌بردند و موضوع آن را بسیار بدیع می‌دانستند که می‌توانند دستمایه‌ی کارهای پژوهشی گسترده قرار بگیرند. از طرف دیگر برخی از شرکت کنندگان که حوزوی و دانشجویان درس‌های علوم اسلامی نبودند و حتی در رشته‌های مرتبط با علوم انسانی هم تحصیل نکرده بودند و اغلب فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی و مهندسی بودند نیز مقالاتی به دبیرخانه فرستاده بودند که هم از لحاظ ساختاری و هم از لحاظ علمی بسیار محکم و قابل بررسی بود و حتی در ارزیابی‌ها تا مراحل پایانی بالا آمده ‌بودند.

ایشان در پایان برنامه‌های موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث برای همایش حدیث رضوی در سال‌های آینده را بسیار گسترده‌تر از نخستین دوره‌ دانست و اعلام کرد که طی توافق‌نامه‌ی بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) و اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، همایش حدیث رضوی انشالله در سه دوره‌ی متوالی برگزار خواهد شد و در دبیرخانه این آمادگی وجود دارد که حتی فراتر از سه سال برنامه‌ریزی کرده و در حوزه‌های گسترده‌تری ورود پیدا کند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها