امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۵:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45465
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 171
«حسین اخوان‌اقدم» مدرس هنر تلاوت قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص اولویت‌های ...

«حسین اخوان‌اقدم» مدرس هنر تلاوت قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص اولویت‌های کاری معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد گفت: تشکیل معاونت در وزارت ارشاد کار خوب و پسندیده‌ای بود و این موضوع مطالبه قرآنیان در سه دهه گذشته بود، زیرا پیش از این همواره احساس می‌شد امور قرآنی مانند سازمان تربیت بدنی و میراث فرهنگی، نیازمند تشکیلاتی مستقل باشد و این امر با تشکیل معاونت قرآن و عترت در وزارت ارشاد محقق شد.

معاونت قرآن و عترت باید حلقه وصل دستگاه‌ها و جامعه قرآنی باشد

وی در خصوص انتظارات جامعه قرآنی از معاونت اظهار داشت: آنچه جامعه قرآنی از معاونت انتظار داشت این بود که معاونت اولین هدفش تألیف قلوب، اندیشه‌ها و عملکرد دستگاه‌های قرآنی کشور باشد، به این صورت که معاونت حلقه وصلی برای همه دستگاه‌ها و جامعه قرآنی باشد تا آنها در کنار یکدیگر امور قرآنی کشور را پیش ببرند. من آمار دقیقی ندارم و نمی‌دانم در این راستا کاری شده یا نه و یا کمیته‌ای برای این امر شکل گرفته است یا نه؟ البته اخیراً بحثی مبنی بر ادغام اتحادیه مؤسسات و اتحادیه تشکلات قرآنی مطرح شده است اما این بحث هم هنوز به نتیجه نرسیده است.

معاونت قرآن و عترت در تألیف قلوب قرآنیان و ایجاد هم‌افزایی موفق نبوده است

این استاد قرآن کریم با اشاره به اینکه به نظر من این معاونت در این راستا توفیق نداشته است گفت: آنچه از عملکرد و شاخصه‌های چند سال گذشته معاونت قرآن و عترت و دفتر هماهنگی توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی دیده می‌شود این است که رنگ و بوی تألیف قلوب و هم‌افزایی را نمی‌توان استشمام کرد، البته ممکن است این موضوع از دید من مغفول مانده باشد، اما آنچه من به عنوان یک معلم و یک فرد اجرایی می‌بینم این است که معاونت، توفیق لازم را در این راستا نداشته است.

انتقاد از بزرگنمایی و ارائه آمار‌های عجیب و غریب

اخوان‌اقدم با انتقاد از ارائه برخی آمارهای عجیب و غریب از سوی مسئولان معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد اظهار داشت: بعضاً مشاهده می‌شود برخی آمارهای عجیب و غریب و تعجب‌برانگیز از سوی معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد ارائه می‌شود، به عنوان مثال پس از واقعه قرآن‌سوزی که در آمریکا اتفاق افتاد، جامعه قرآنی به منظور هتک حرمت به ساحت قرآن کریم، گردهمایی در مسجد «امام‌صادق(ع)» برپا کردند که در آن جلسه، معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد از طراحی و اجرای 114 طرح قرآنی در راستای محکومیت اهانت به ساحت قرآن کریم خبر داد و گفت: این طرح‌ها به زودی رونمایی می‌شود، اما دریغ از 14 و یا 4 طرح، حال سؤال اینجاست، آیا بیان غلوآمیز برخی فعالیت‌ها و چشم‌اندازها برای آرام کردن بدنه جامعه است؟ آیا این کار یک سیاست است؟ آیا نباید واقعیت‌ها مطابق آنچه رخ داده از باب آیه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکُونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ؛ اى کسانى که ایمان آورده‏اید از خدا پروا کنید و با راستان باشید(سوره توبه آیه 119)» اعلام شود؟ این یک نمونه است و ممکن است کسی این صحبت‌ها را پیگیری نکند، اما آنچه مهم است این است که در حوزه قرآن کریم نباید آمارهای عجیب و غریب داد، بلکه باید آنچه اتفاق افتاده به صورت شفاف بیان شود.

ساماندهی بودجه و فعالیت‌های قرآنی اولویت معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد

این مدرس فنون تلاوت قرآن کریم، ساماندهی بودجه و فعالیت‌های قرآنی را از دیگر اولویت‌های کاری معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد دانست و گفت: یکی از موضوعات مهم این است که باید بودجه‌های مصوب دولتی توسط این معاونت ساماندهی شود، همچنین باید در این معاونت شاهد یک برنامه‌ریزی دقیق توأم با حضور همه اندیشه‌ها و تفکرات به دور از در نظر گرفتن اندیشه‌های سیاسی باشیم. در این صورت فرهنگ قرآنی در جامعه نمود پیدا می‌کند.

حمایت از مؤسسات قرآنی فارغ از اینکه از کجا مجوز گرفته‌اند

اخوان‌اقدم با اشاره به ضرورت حمایت از جلسات سنتی و مؤسسات قرآنی گفت: یکی از اولویت‌های مهم کاری در معاونت قرآن و عترت حمایت از جلسات سنتی و مؤسسات قرآنی است و این حمایت‌ها باید فارغ از این باشد که این مؤسسه از کجا مجوز گرفته است.

باید از همه ظرفیت‌ها، اندیشه‌ها و مدیریت جامعه قرآنی استفاده کرد

وی در خصوص سایر برنامه‌ها و اولویت‌های معاونت قرآن و عترت گفت: در بسیاری از زمینه‌ها کارهایی مغفول مانده، به عنوان مثال؛ در حوزه آموزش، فضای مجازی، کارهای تبلیغی ـ ترویجی، مسابقات، سرگرمی‌های قرآنی برای همه اقشار و ایجاد فرصت آموزش برای عموم مردم کارهای زیادی بر روی زمین مانده است، همچنین در زمینه امور پژوهشی باید فعالیت‌ها با قدرت و قوت بهتری انجام شود و این امور ممکن نیست مگر اینکه از همه ظرفیت‌ها، اندیشه‌ها و مدیریت جامعه قرآنی استفاده شود.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها