امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۲۲:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4550
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۵۵
تعداد بازدید: 274
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایشنامه «قرمز» از نوشته‌های جان لوگن که به تازگی توسط مهرنوش فطرت ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایشنامه «قرمز» از نوشته‌های جان لوگن که به تازگی توسط مهرنوش فطرت ترجمه شده است، به عنوان یکی از نمایشنامه‌های برتر جهان در انتشارات افراز منتشر شده است.
این نمایشنامه برنده جایزه تونی بهترین نمایشنامه سال 2010 و برنده جایزه درامادسک بهترین نمایشنامه سال 2010 بوده است.

جان دیوید لوگن نمایشنامه نویس، فیلمنامه نویس و تهیه کننده آمریکایی است. او پیش از آنکه در فیلمنامه نویسی به شهرت برسد، به عنوان نمایشنامه نویسی موفق مطرح بود. نمایشنامه قرمز او که درباره مارک راتکو، نقاش اکسپرسیونیسم آبستره است، نخستین بار در لندن در سال 2009 و پس از آن در برادوی در سال 201به روی صحنه رفت و توانست شش جایزه تونی را به خود اختصاص دهد. لوگن در سال 2000 به خاطر فیلمنامه گلادیاتور و در سال 2004 به خاطر فیلمنامه هوانورد نامزد جایزه اسکار شد. از دیگر فیلمنامه‌های او می‌توان به ماشین زمان، آخرین سامورایی، انیمیشن رنگو و فیلم اسکای فال از مجموعه‌های جیمزباند اشاره کرد.
  
محوریت این نمایشنامه بر اساس دیالوگ‌های نقاشی به نام راسکو و دستیارش شکل می‌گیرد. راسکو از پیروان مکتب اکسپرسیونیسم انتزاعی است و دستیارش فعال در شاخه پاپ آرت. این نمایشنامه بر مبنای نوع ارتباط و دیالوگ آنها رخ داده است. در پایان نمایش هم راسکو تابلویی با رنگ کاملا قرمز می‌کشد و نوعی استعاره از خودکشی وی است.

دیالوگ‌های برقرار شده میان راسکو و دستیارش در این اثر از جنس بحث‌های آکادمیک علمی در حوزه علمی نقاشی نیست و آنها در واقع درباره ماهیت هنر بحث می‌کنند.

این نمایش در حوالی سال‌های 1958 در استودیو راتکو در شهر نیویورک می گذرد. استودیو راتکو ورزشگاهی قدیمی است که به لکه‌های قرمز پررنگی اغشته شده است. در آنجا پیش‌خوانی به هم ریخته یا میزهایی پر از سطل‌های رنگٰ قوطی‌های تربانتینٰ لوله‌های چسب، جعبه‌های تخم مرغ، بطری‌های اسکاچ، پاکت‌های رنگدانه، قوطی‌های قهوه که با قلم مو پر شده‌، چراغ و یک تلفن وجود دارد.

در صحنه نمایش دری که به دالانی ناپیدا منتهی می‌شود، وجود دارد که در آن شخصیت‌ها لباس‌هایشان را عوض می‌کنند و به استودیو وارد یا از آن خارج می‌شوند.

نمایش بعضی از نقاشی‌های دیواری سیگرام است که روی هم تلنبار شده و در اطراف اتاق نمایش داده شده‌اند. راتکو سیستمی قرقره‌ای دارد که می‌تواند نقاشی‌ها را بالا ببرد  یا پایین بیاورد و چندین نقاشی را به صورت هم‌زمان نشان دهد. نقاشی‌ها می‌توانند در طول نمایش با ترتیب متفاوتی برای هر صحنه جابه جا شوند. همچنین یک نقاشی خیالی درست در جلوی مخاطبان اویزان شده استت که راتکو در طول نمایش آن را بررسی می‌کند.

به گزارش فارس، نمایشنامه قرمز از نوشته‌های فیلم‌نامه‌نویس شهیر هالیوودی در 96 صفحه در سال 1392 منتشر شده است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها