امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۵:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45508
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۴
تعداد بازدید: 114
علی اسماعیلی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره موارد ...

علی اسماعیلی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره موارد مختلف به سوالات پاسخ گفت.

* برپایی نمایشگاه‌های استانی در سال 92 چگونه است؟

نمایشگاه‌های کتاب در استان‌ها در حال برگزاری است و در سال 92 چند نمایشگاه شهرستانی و دو نمایشگاه استانی برپا کردیم، معمولا نمایشگاه استانی ما از نیمه دوم به بعد (هفته کتاب)برگزار می‌شود؛ بر این اساس چند روز پیش نمایشگاه چهارمحال و بختیاری با حضور 35 هزار عنوان و 400 ناشر کار را آغاز کرد.

* از آمادگی خود برای نمایشگاه فرانکفورت بگویید.

نماینده تام‌الاختیار ما برای شصت و پنجمین نمایشگاه بین المللی فرانکفورت آقای امیرزاده است. اطلاعات کامل را از او می‌توانید بگیرید.

* اگر تا مهر و آغاز کار نمایشگاه فرانکفورت معاون فرهنگی نباشید بازهم به فرانکفورت می‌روید؟

(با خنده) خیر ضرورتی ندارد؛ اصلا به طور کلی کارها در حال انجام است، سال گذشته هم به خاطر نفس کار رفتیم، چون اگر معاون فرهنگی هم باشم ضرورتی برای رفتن ندارم، کار اجرایی است. مهم این است سیاستگذاری در راستای اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران باشد.

* اجلاس شابک چطور؟

در انتظار ویزا هستیم، اما بعید می‌دانم در این فرصت محدود ویزا بدهند، اما آقای شجاعی صائین در حال پیگیری هستند.

* امکان دارد در معاونت ابقا شوید؟ صحبتی شده است؟

تغییرات تماماً طبیعی و به نفع سیستم بوده که موجبات رشد را فراهم می‌کند، قطعا نگاه ما که اینگونه است، ما مستخدم نظام جمهوری اسلامی هستیم، آمده‌ایم کار کنیم، فرق نمی‌کند در کجا باشیم.

* جلسه‌ای با آقای وزیر در این راستا داشته‌اید؟

درباره توضیح موارد معاونت جلسه‌ای دو ساعته داشتیم، اما برای انتخاب افراد خیر. ما در جلسه‌ای گزارش کار را ارائه کردیم. 

* آقای حسینی وزیر ارشاد دولت دهم بازه زمانی چند روزه را برای تسریع در امر مجوز و بررسی آثار بلاتکلیف به شما محول کرده بودند چرا به سر انجام نرسید؟

بله، نتوانستیم تمام کتاب‌ها را تعیین تکلیف کنیم. 

* چند درصد تعیین تکلیف شدند؟

خیلی از کتاب‌ها به نتیجه رسیدند و بخش عظیم تعیین تکلیف شد.

* این تعیین تکلیف به چه معناست؟

ما یک خطوط کلی داریم که ضوابط نشر این خطوط را تعیین می‌کند و خارج از آن نمی‌توانیم تصمیم‌گیری کنیم، هر اثری بتواند در چارچوب بنویسد مجوز می‌گیرد؛ البته تعیین تکلیف با مجوز متفاوت است و دو بحث جداگانه هستند، تعیین تکلیف می‌کنیم مثلا می‌گوییم از نظر ما شما نمی‌توانید مجوز دریافت کنید یا می‌توانید دریافت کنید، اما فرد در این موضوع بلاتکلیف نیست، وقتی کتاب به ارشاد می‌آید ثبت شده و مراحلش طی می‌شود، ما هم باید این زمان را کم کنیم و نهایتا بر اساس ضوابط نشر تکلیف ناشر را مشخص کنیم.

* چه تعداد دقیقا؟ می‌دانید؟

در حال حاضر آمار دقیق ندارم، مرتب آثار در حال ورود هستند، باید مراحل در چرخه‌ای طی شود، همه این موارد در این شرح وظایف است.

* دبیر هفته کتاب را چه زمانی معرفی می‌کنید؟

خدمت آقای جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه‌ها و جداول برنامه‌ریزی شده را ارائه کرده‌ام.

گزارش کار و برنامه‌های جاری را به ایشان عرضه کرده‌ایم و در ادامه برنامه‌هایی که در اولویت هستند مانند بحث جایزه جلال، نمایشگاه فرانکفورت و ... ارائه شد تا کسب تکلیف کنیم، اگر ملاحظه‌ای را داشته باشند، ما لحاظ می‌کنیم اگر هم چیزی ارائه نشد ما کار مطابق چارچوب ادامه می‌دهیم. 

* معاون فرهنگی یازدهم نخستین بحث مهم پیش‌رویش چه برنامه‌ای است؟

اگر ماه مهر معرفی شود، بحث نمایشگاه فرانکفورت، جایزه جلال آل احمد، جشنواره ملی صنعت چاپ و هفته کتاب را 24 آبان را خواهیم داشت که معاون فرهنگی در صورت معرفی عهده‌دار این موارد خواهد بود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار