امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۰:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45551
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۴
تعداد بازدید: 174
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس سیداحمد میرعلایی در بخش پایانی نشست امروز خود که در تشریح روند ساخت فیلم‌سینمایی درناهای کاغذی میزبان برخی از اهالی ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس سیداحمد میرعلایی در بخش پایانی نشست امروز خود که در تشریح روند ساخت فیلم‌سینمایی درناهای کاغذی میزبان برخی از اهالی رسانه بود در خصوص حواشی اخیر تغییر اساسنامه فارابی گفت: فارابی پول حمایت از دولت می‌گیرد و برای حمایت از کشور آن را هزینه می‌کنند اگر قرار باشد بخش زیادی از آن را بابت مالیات بپردازد دیگر چیزی باقی نمی‌ماند تا از سینمای ایران حمایت کنیم.

وی افزود: بحث اصلاح اساسنامه از دو سال قبل مطرح بود و آن زمان نماینده‌ای از اداره مالیات به فارابی آمد و صحبت کردیم که اگر نخواهیم مالیات بدهیم باید چه کار کنیم که به ما گفته شد بنیادها باید مالیات بدهند و به همین دلیل قرار شد تنها کلمه بنیاد حذف شود و به جای آن مؤسسه نوشته شود.

میرعلایی خاطرنشان کرد: دو سال قبل این موضوع مطرح شد و آقای شمقدری هم با اکراه آن را قبول کردند در نهایت قرار شد که سه نفر برای تشکیل مؤسسه مشخص و برای تغییر اسم اقدام کنند که یک نفر از معاونین وزیر ارشاد، یک نفر رئیس سازمان سینمایی و نفر سوم از بنیاد سینمایی فارابی باشد که یا مدیرعامل و یا قائم مقام فارابی باید برای این کار نامشان درج می‌شد که از طرف فارابی آقای نجاریان معرفی می‌شد که این موضوع به هیچ عنوان مسئله شخصی نبود و افرادی که نامشان عنوان می شد شخصیت‌های حقوقی بودند.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی تأکید کرد: در طی این دو سال تمام تلاش ما این بود که نام فارابی اصلا عوض نشود و در سوی مقابل دوستان مقاومت می‌کردند و به ما عنوان می‌کردند به جهت اینکه مؤسسه‌ای قبلا با نام فارابی ثبت شده است باید تغییر نام بدهد که باید در این زمینه شخص وزیر ارشاد نیز مقاومت کردند و این مسیر تصادفا به چند ماه اخیر منجر شد و یک شیر پاک خورده‌ای صورتجلسه اساسنامه را که به دستش رسیده بود با این عنوان که می‌تواند عوام فریبی کند رسانه‌ای کند.

وی با گلایه از برخی مدیران پیشین فارابی به جهت اظهارنظر‌های نادرست گفت: زمانی که این اتفاق پیش آمد من همراه با آقای حسن‌پور برای پیگیری ساخت درناهای کاغذی در ژاپن بودم و وقتی این اظهارنظرها را از سوی برخی از مدیران ارشد که در همین فارابی مسئول بودند خواندم متأثر شدم به این جهت که در تمام دو سال گذشته ما تلاش کردیم تا اسم فارابی برای سینمای ایران باقی بماند چرا که در تمام کشورها اسم فارابی را می‌شناسند و همه برای این عنوان زحمت کشیده‌اند و ما باید تلاش می‌کردیم تا این عنوان را بتوانیم نگه داریم.

میرعلایی با اشاره به اینکه برخی از انتقادهای امروز از حسادت ناشی می‌شود گفت: در مورد مسئله فارابی تنها حسادت دارد به ما لطمه می‌زند وگرنه به هیچ وجه بحث فروش فارابی مطرح نیست و اگر اسمی هم به عنوان مؤسس برای ثبت معرفی شده تنها اسامی حقیقی هستند و نه اشخاص حقوقی و ما هم برای آنکه بتوانیم مالیات پرداخت نکنیم و حمایت بیشتری از سینمای ایران کنیم نام آن را از بنیاد به مؤسسه تغییر دهیم.

وی همچنین اظهار داشت: اصلا قرار نبود این موضوع قبل از نهایی شدن رسانه‌ای شود و توضیح درباره آن بدهیم چرا که احتمال می‌دادیم تا دارایی در مورد آن حساس شود و برخورد دیگری کند و این مسائل از سوی کسانی مطرح می شود که در گذشته بحث اتحادیه یک و دو را مطرح کردند و امروز هم بحث خانه سینمای یک و دو را مطرح می‌کنند.

میرعلایی در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهار داشت: سینماگری در سینمای ایران خواهد ماند و 10 سال بعد مردم افتخار خواهند کرد که انصاف را رعایت و خودش را فراموش نکند و معتقدم این مسائل تنها به قصد ضربه زدن به شمقدری مطرح شد.

مدیرعامل بنیاد فارابی سینمایی در خاتمه در پاسخ به این سؤال که آیا حضورش در این بنیاد ادامه‌دار خواهد بود یا خیر گفت: خداوند به من لطف کرد تا 4 سال در فارابی باشم و اگر در آینده در این مکان حضور داشته باشم و یا نباشم علاقمند هستم تا به نفر بعدی نسبت به روز اولی که فارابی را تحویل گرفتم آن را بهتر تحویل دهم و آمادگی هر گونه تصمیمی را دارم و هر کس دیگری که بخواهد به فارابی بیاید آرزو می‌کنم تا کار را بهتر از ما دنبال کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها