امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۴:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45554
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۴
تعداد بازدید: 126
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، عبد المنعم بن منصور الحسنی، وزیر اطلاع‌رسانی کشور عمان به همراه هیأت همراه امروز از بخش‌های ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، عبد المنعم بن منصور الحسنی، وزیر اطلاع‌رسانی کشور عمان به همراه هیأت همراه امروز از بخش‌های مختلف سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بازدید و با اسحاق صلاحی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دیدار کرد.

صلاحی در این نشست با اشاره به عبد المنعم بن منصور الحسنی، بیان داشت: از گذشته رابطه وسیع تاریخی میان دو ملت ایران و عمان وجود داشته و دارد که ارتباط فرهنگی این دو کشور طی سالیان گذشته، هشت سال دفاع مقدس و انقلاب اسلامی نقش بسیار مهمی را در منطقه ایفا کرده‌ است.

وی اضافه کرد: معتقدیم در قرن 21 آنچه که دشمنان اسلام طرح‌ریزی کرده‌اند، تقابل با دین الهی و اسلام است، بنابراین بیش از گذشته اتحاد امت اسلامی را می‌طلبد و ما از رابطه گرم و صمیمی دولت و ملت عمان با ایران تشکر می‌کنیم، همچنین مشترکات فرهنگی فی ما بین این دو ملت می‌تواند باعث ایجاد برنامه و رابطه‌های مشترک فرهنگی تأثیرگذار میان کشور عمان و ایران باشد.

صلاحی ادامه داد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران زیر نظر شخص رئیس جمهور اداره می‌شود که این مهم نشانگر اهمیت دولت ایران به آرشیو و کتابخانه ملی است.

وی افزود: کتابخانه ملی در حوزه کتابداری، مرمت و نسخ خطی از تجربه بسیار خوبی برخوردار بوده و تاکنون در حوزه دیجیتال‌سازی کارهای قابل قبولی را انجام داده است و حتی در این راستا آموزش‌هایی را برای کارشناسان و کتابداران منطقه برگزار کرده است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: کشورهای اقیانوسیه،‌ اروپا، آفریقا و آسیا طی بازدیدهایی که از کتابخانه ملی ایران داشتند، اذعان به ارتقای کیفی این سازمان داشته و حتی مقامات کشور عمان نیز طی دیداری به صحت این مطلب اشاراتی داشتند.

وی بیان کرد: یک دوره آموزشی مرمت و نسخ خطی از سوی کتابخانه ملی برای کارشناسان آرشیو ملی عمان برگزار شد که درخواست آموزش دوره دوم نیز به این کتابخانه ارائه شده است و به زودی نیز آموزش لازم آغاز می‌شود، اما باید گفت علی‌رغم مشترکات فرهنگی میان این دو کشور تاکنون هیچ تفاهم‌نامه‌ای میان کشور ایران و عمان امضاء نشده که امیدوارم این مهم تسری یابد.

صلاحی، کتابخانه ملی ایران را نخستین کتابخانه شبانه‌روزی در جهان معرفی کرد و ادامه داد: این کتابخانه در حوزه استاندارد سازی و cip رکوردار در جهان است، چراکه در سایر کشورهای جهان این مهم طی یک تا دو هفته صورت می‌گیرد، اما در کتابخانه ملی cip طی یک تا 3 روز به ناشران ارائه می‌شود به همین منظور نیز همه ناشران به عضویت cip کتابخانه ملی درآمده‌اند.

وی افزود: در طول یک سال و نیم گذشته 18 میلیون برگ نشریه قدیمی و نسخ خطی در کتابخانه ملی ایران اسکن و در کتابخانه دیجیتال در دسترس عموم مردم قرار گرفته است.

*عبدالمنعم: کتابخانه ملی ایران، مرکزی بزرگ برای گسترش تمدن و فرهنگ اسلامی در جهان است 

در ادامه این مراسم عبدالمنعم، وزیر اطلاع‌رسانی کشور عمان بر عمق و گسترش تاریخی بین دو دولت ایران و عمان تأکید کرد و بیان داشت: کتابخانه ملی ایران به عنوان یک مرکز بزرگ و عظیم برای گسترش تمدن و فرهنگ اسلامی به شمار می‌رود و معرفت اسلامی را به جهان می‌رساند.

وی اضافه کرد: معتقدیم تمدن و پیشرفت علمی و فرهنگی هر کشوری تنها از طریق علم و فرهنگ به دست می‌آید و همیشه تأکید امت‌ها و ملت‌های تاریخی و بزرگ بر تمدن، علم و فرهنگ بوده است چراکه این تمدن‌ها در طول تاریخ جاوید می‌ماند.

عبدالمنعم ادامه داد: نقش اساسی کتابخانه‌های ملی در همه کشورهای اسلام این است که پیام و تمدن اسلامی را به ملت‌ها برساند و به نوعی ما از طریق علم و معرفت می‌توانیم چهره واقعی اسلام را به دیگران ارائه کنیم.

وی افزود: کشور عمان از هر نوع همکاری با کشور ایران استقبال می‌کند و از رئیس کتابخانه ملی تقاضا دارم که در نمایشگاه کتاب عمان نیز حضور به عمل آورند.

* صلاحی: حضور کتابخانه ملی ایران در نمایشگاه کتاب عمان

صلاحی در جواب عبدالمنعم بیان کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با همه آثار چاپ شده خود در نمایشگاه کتاب عمان شرکت خواهد کرد، همچنین فهرست و اسکن همه منابع موجود کشور عمان در کتابخانه ملی درنرم‌افزاری جمع‌آوری و به این کشور اهداء خواهد شد که امیدواریم کشور عمان نیز فهرست و اسکن منابع کتابی، نسخ خطی، پایان‌نامه با موضوع ایران و اسلام را در اختیار این کتابخانه قرار دهند.

* اهداء دیوان مثنوی معنوی به وزیر اطلاع‌رسانی کشور عمان

در پایان این مراسم اسحاق صلاحی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نشان این کتابخانه را به همراه دیوان مثنوی معنوی که 6 دفتر کامل به خط وصال شیرازی است را به وزیر اطلاع‌رسانی کشور عمان و هیأت همراه اهداء کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها