امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۶:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45572
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از رشت، حسین عباس‌نژاد ظهر امروز در جلسه سازمان اسناد ملی گیلان اظهار کرد: روز گذشته از طرف ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از رشت، حسین عباس‌نژاد ظهر امروز در جلسه سازمان اسناد ملی گیلان اظهار کرد: روز گذشته از طرف اشکان صمصام‌بزرگی که از فرزندان خانواده صمصام است تعدادی عکس و سند قدیمی را به این سازمان هدیه کرد.

وی ادامه داد: خانواده صمصام بزرگی سه تا چهار نسل از اجرا کنندگان نمایش آیینی تعزیه حضرت سید‌الشهدا (ع) و اهل بیت بوده‌اند و همچنان نیز این فعالیت هنری در خانواده بزرگ ادامه دارد.

به گفته این مسئول، هدایای خانواده صمصام شامل 73 قطعه عکس از مراسم شبیه‌خوانی در ادوار گذشته و 15 برگ سند با ارزش از دوران قاجار و پهلوی است.

وی خاطرنشان کرد: به‌زودی با همکاری خانواده صمصام و کارشناسان سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان نسخ خطی مربوط به تعزیه موجود در استان را شناسایی و جمع‌آوری می‌کنیم تا از این راه بتوانیم هنر نمایشی تعزیه را که مبرهن آمیختگی حس اسلام دوستی و ارادت مردم ایران اسلامی به خاندان رسول‌الله (ص) بوده و با هنر و فرهنگ غنی این مرزبوم است را از خطر فراموشی حفظ کنیم.

عباس‌نژاد، متذکر شد: با جمع‌آوری این نسخ تا ماه محرم و صفر در مراسمی ویژه با اجرای بخش‌هایی از مراسم تعزیه و با حضور بزرگان تعزیه و هنرهای نمایشی و مدیران فرهنگی استان از این نسخ رونمایی می‌شود.

وی یادآور شد: امیدواریم بتوانیم با حمایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران کتاب نسخه‌های کهن تعزیه در کشور را برای بهره‌برداری علاقه‌مندان منتشر کنیم.
انتهای پیام/2300/صا20
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها