امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۲۰:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4558
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۵۵
تعداد بازدید: 180
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 20 جلد از ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 20 جلد از مجموعه فهرستگان نسخ خطی ایران را روانه بازار نشر کرد.

این کتابخانه سال گذشته حدود 5 جلد از فهرست مشترک اطلاعات نسخه‌های خطی یا عکسی موجود در ایران از سال 1305تا نیمه اول 1390 را روانه نمایشگاه بین‌المللی کرد که اکنون این آثار به 4 مجموعه 5 جلدی رسیده است.

اطلاعات موجود در «فنخا» که از میان بیش از 500 فهرست معتبر نسخه‌های خطی استخراج شده است، بیش از 320 هزار عنوان نسخه خطی موجود در ایران را در بر می‌گیرد؛ این فهرست با محور قرار دادن هر اثر، از عنوان و مؤلف کتاب به عنوان دو شناسه مهم در بازیابی اطلاعات مربوط به آثار استفاده کرده است.

از جمله اطلاعات کتاب‌شناختی موجود در می‌توان به آوانگاری نام کتاب، نام مستند مؤلف همراه با تاریخ تولد و وفات، آوانگاری نام مؤلف، نام افراد دخیل در شکل‌گیری اثر، تاریخ و محل تألیف، توصیفی کوتاه درباره محتوا، آغاز و انجام اثر، چاپ اثر، منابع و مصادری که حاوی اطلاعاتی درباره اثر و یا مؤلف هستند، معرفی آثاری که پس از اثر مورد نظر تألیف شده‌اند و با آن ارتباط دارند، اشاره کرد.

از نکات بارز در فهرستگان نسخه‌های خطی ایران، وجود 10 نمایه کامل است که امکان استفاده حداکثری در کوتاه‌ترین زمان را برای پژوهشگران فراهم می‌کند؛ نمایه مؤلفان در دو جلد و نمایه موضوعی، کاتبان، واقفان، اهداء شوندگان، محل‌های تألیف، محل‌های کتابت، نسخه‌های به خط مؤلف، اعلام و اماکن از نمایه‌های مورد استفاده برای بازیابی بهتر پژوهشگران است.

بر اساس این گزارش، این مجموعه که با تلاش یک دهه کتاب شناسان، فهرست نگاران و نسخه شناسان ایرانی و با همکاری پژوهشگران مؤسسه فرهنگی - پژوهشی الجواد آماده‌سازی و جمع‌آوری شده، مجموعه‌ای 40 جلدی است که حداکثر تا پایان سال جاری از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتشر و به دوستداران این عرصهٰ ارائه می‌شود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها