امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۲:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45584
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از روزنامه واشنگتن‌پست، یک برنامه تلویزیونی برزیل به اسناد محرمانه‌ای اشاره کرد که ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از روزنامه واشنگتن‌پست، یک برنامه تلویزیونی برزیل به اسناد محرمانه‌ای اشاره کرد که ادوارد اسنودن، افشاگر اسناد جاسوسی آمریکا منتشر کرده که طبق آن، دولت اوباما از شرکت ملی نفت برزیل تحت عنوان پتروبراس جاسوسی می‌کرده است.

بر اساس این گزارش، باراک اوباما و مقامات دولتی آمریکا علنا تاکید کرده‌اند، آنها هنگام «جمع‌آوری اطلاعات»، بر روی توقف تهدیدات تروریستی و مبارزه با جنایات فرامرزی متمرکز بوده‌اند. اما اسنادی که در برنامه «فنتستیکو»ی شبکه تلویزیونی «گلوبو تی‌وی» افشا شده، نشان داده، آمریکا شرکت‌های چند ملیتی را هدف قرار داده، هر چند اهداف این کشور هنوز شفاف و روشن نیست.

به نوشته این روزنامه، در یکی از این اسناد که «فوق محرمانه» نام گرفته، شرکت ملی نفت پتروبراس یکی از چند شرکتی است که به عنوان «هدف» نام گرفته است. در واقع، بر اساس برنامه شبکه تلویزیونی برزیل، آژانس امنیت ملی آمریکا بر شبکه کامپیوتری این شرکت بزرگ نفتی و نیز شبکه‌های کامپیوتری گوگل و جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی (سوئیفت) متمرکز شده است.

البته برنامه «فنتستیکو» بیان نکرده چرا پتروبراس یا سایر شرکت‌های دیگر هدف جاسوسی قرار گرفته‌اند. با این حال، در این برنامه گفته شده، این اسناد بخشی از برنامه‌ آموزش نیروهای جدید برای جاسوسی از شبکه‌های کامپیوترهای خصوصی بوده است.

البته به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جیمز کلاپر، مدیر آژانس امنیت ملی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده، اینکه جامعه جاسوسی آمریکا، اطلاعاتی را درباره مسائل مالی و اقتصادی و نیز حمایت مالی از تروریست‌ها جمع‌آوری کند، امر مخفی و سری نیست!

وی افزود: همانطور که بارها اعلام کردیم، آنچه ما انجام نداده‌ایم استفاده از ظرفیت‌های اطلاعات خارجی برای ربودن اسرار تجاری شرکت‌های خارجی است.

در این گزارش آمده: خبر جاسوسی آژانس اطلاعاتی آمریکا از شرکت ملی نفت پتروبراس مطمئنا مقامات برزیلی را عصبانی می‌کند؛ هم به دلیل ادعای دولت اوباما درباره اینکه هدفش ممانعت از تهدیدات تروریست‌ها بوده و هم به دلیل حساسیتی که برزیلی‌ها از دخالت خارجی‌ها دارند مخصوصا زمانی که پای منابع طبیعی در میان است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها