امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۲۳:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45620
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۳
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به عراق، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پایان سفرش به عراق و در جمع ...

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به عراق، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پایان سفرش به عراق و در جمع خبرنگاران اعزامی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره محول شدن مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای به وزارت امور خارجه و اینکه آیا تیم مذبور را مشخص کرده‌اید، گفت: تیم مذاکره کننده مجموعه‌ای از همکاران وزارت امور خارجه و دوستان تخصصی دستگاه‌های ذیربط است که بر اساس پایبندی به رویکرد دولت تدبیر و امید در روابط بین‌الملل و داشتن نگاه کارشناسی به موضوع هسته‌ای انتخاب می‌شود.
رئیس دستگاه دیپلماسی توضیح داد: برای این کار ما از دوستانی که در دو تیم قبلی یعنی زمان روحانی و تیم دولت نهم و دهم مسئول مذاکره بودند استفاده خواهیم کرد و هم از افراد جدیدی که از دستگاه‌های مختلف و از وزارت خارجه توانمندی پیگیری مذاکره را داشته باشند و بتوانند نقش سازنده‌ای برای پیشبرد اهداف مذاکره که حراست از دستاوردهای هسته‌ای دانشمندان ایران و حفظ حقوق مردم در حوزه هسته‌ای و رفع نگرانی‌های جامعه بین‌الملل است ایفا کنند.
ظریف یادآور شد: ما رفع نگرانی‌های جامعه بین‌الملل را برای امنیت ملی و ثبات کشور با حضور فعال و مؤثر در صحنه بین‌الملل ضروری می‌دانیم.
وی با بیان اینکه با کسانی که با این رویکرد آمادگی دارند که با ما همکاری کنند، افرادی را که تخصص کافی داشته باشند را انتخاب می‌کنیم، ‌یادآور شد: برخی از این دوستان انتخاب شده‌اند و برخی باید از سوی دستگاه‌های دیگر معرفی شوند و منتظریم تا با معرفی این افراد تیم منسجم را تشکیل داده و مذاکرات را شروع کنیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص اینکه این افراد چه کسانی هستند، گفت: زمانی که مذاکرات شروع شد آنها را خواهید دید.
ظریف با ذکر این نکته که بسته به سطح مذاکرات افراد نیز تغییر می‌کنند، افزود: اگر مذاکرات در سطحی باشد که بنده مذاکرات را هدایت کنم یک گروه همراه من خواهد بود و اگر مذاکرات در سطح دیگر باشد که نیاز باشد دوستان دیگر آن را هدایت کنند ممکن است برخی افراد فرق کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که مذاکرات در چه سطحی برگزار خواهد شد؟ خاطرنشان کرد: ما خیلی دنبال شکل نیستیم. ترجیح ما این است که مذاکرات در سطحی برگزار شود که اراده سیاسی لازم برای رسیدن به راه حل در آن سطح متبلور شود.
رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه احساس می‌کنیم چنین اراده سیاسی از طرف مقابل نشان داده نشده، گفت: البته ممکن است آنها ادعا کنند که ایران چنین اراده سیاسی را نداشته، به هر حال شرایط جدیدی به وجود آمده که البته به معنای کوتاه آمدن از اصول جمهوری اسلامی نیست بلکه به معنای تلاش برای رسیدن به تفاهم بر اساس منافع و اهداف مشترک است.
ظریف اضافه کرد: ‌این اهداف از یک سو باید شامل دسترسی ایران و اعمال حقش برای برخورداری از تکنولوژی و فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای منجمله غنی‌سازی باشد و از سوی دیگر تضمین صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران و این دو هدف مکمل هم هستند.
وی توضیح داد: تضمین صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران بدون دسترسی شفاف و قانونمند جمهوری اسلامی به فناوری هسته‌ای که توسط دانشمندان پرافتخار کشور بومی شده و این فناوری در مغزهای دانشمندان ما وجود دارد و در صنایع کشور بومی شده، امکان ندارد.
به گفته وی آنهایی که در خصوص صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران تشکیک می‌کنند برای اینکه بتوانند اطمینان حاصل کنند که برنامه صلح‌آمیز است، تنها راهش این است که این دو هدف توامان دنبال شود.
وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی هر دو هدف را در جهت مصالح و منافع خود می‌بیند و آمادگی دارد در این زمینه اقدام کند.
وزارت خارجه روش‌های مذاکره را تعیین اما هدایت پرونده هسته‌ای تحت نظر شورای عالی امنیت ملی است
یکی از خبرنگاران از ظریف پرسید که پس از این تصمیم‌گیری درباره پرونده هسته‌ای به چه صورتی است، که وی پاسخ داد: وزارت امور خارجه روش‌ها و سطح مذاکره را بر اساس نیاز مذاکره تعیین می‌کند که می‌تواند وزیر یا دوستان دیگری از وزارت خارجه باشد اما هدایت پرونده هسته‌ای همان طور که در خبر ریاست جمهوری اعلام شد کماکان تحت نظر شورای عالی امنیت ملی است که تحت ریاست رئیس‌جمهور تشکیل می‌شود و این سیاست‌گذاری‌ها شکل می‌گیرد و هماهنگی‌های پرونده هسته‌ای در آنجا انجام می‌شود.
رئیس دستگاه دیپلماسی یادآور شد: مذاکرات بین‌المللی در زمینه هسته‌ای توسط وزارت خارجه خواهد بود که بر اساس ضرورت مذاکرات، استراتژی و تاکتیک‌های مذاکره هم در اختیار این وزاتخانه است و وزارت خارجه آنها را تعیین خواهد کرد.
ادامه دارد...
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها