امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۰:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45625
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۳
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «جک استراو» وزیر خارجه اسبق و عضو پارلمان انگلیس می‌گوید استفاده دولت سوریه از تسلیحات ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «جک استراو» وزیر خارجه اسبق و عضو پارلمان انگلیس می‌گوید استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی «غیرمنطقی» به نظر می‌رسد.

استراو که با شبکه راشاتودی مصاحبه می‌کرد، در پاسخ به این سوال که آیا کنگره به طرح «باراک اوباما» برای اقدام نظامی علیه سوریه رأی مثبت می‌دهد، گفت اینطور فرض می‌کند که چنین اتفاقی می‌افتد، چراکه «باراک اوباما» نظیر «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس با این تصور که این طرح از حمایت لازم از سوی نمایندگان برخوردار است، آن را به کنگره فرستاد.

با این حال، وی تاکید کرد که به عقیده‌اش اگر کنگره به این طرح رأی منفی بدهد، اوباما به هیچ‌وجه دست به اقدام نظامی نمی‌زند، چراکه وی در یک ساختار دموکراتیک نمی‌تواند «اگر رأی دلخواه را به دست نیاورد، آن را نادیده بگیرد» و مجبور است به رأی کنگره احترام بگذارد.

وی در پاسخ به این سوال که ارتش سوریه در حالی که در هفته‌های پیش از حمله به «غوطه» در حال پیشروی بود، به چه دلیل باید از سلاح شیمیایی استفاده کرده باشد، گفت مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد حمله شیمیایی صورت گرفته است، اما اینکه چه کسی این حمله را انجام داده، هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است. به گفته: یکی از دلایلی که هنوز نتیجه‌گیری قطعی انجام نشده، این است که مردم از خود می‌پرسند چرا نظام اسد باید از سلاح شیمیایی استفاده کرده باشد، آن هم در زمانی که در حال پیشروی بوده، نه عقب‌نشینی.

استراو سپس اشاره کرد که ممکن است نظام اسد دلخواه غرب نباشد، اما وی قطعا «غیرمنطقی نیست. چرا او باید در زمانی که در حال پیشروی است، تصمیم به چنین کاری بگیرد و خود را در معرض ریسک اقدام آمریکا قرار دهد؟».

با این حال وی مدعی شد که مواردی هم وجود دارد که نشان می‌دهد مخالفان توان و ظرفیت انجام چنین حمله‌ای را نداشته‌اند.

وی در ادامه با اشاره به تبعات احتمالی اقدام نظامی علیه سوریه هم گفت آنچه که مشخص است این است که آمریکا توان اینکه تمام ذخایر تسلیحات شیمیایی سوریه را از بین ببرد، ندارد. وزیر خارجه اسبق انگلیس همچنین از تبعاتی که چنین حمله‌ای می‌تواند داشته باشد، ابراز نگرانی کرد.

استراو در پاسخ به این سوال که آیا اگر جای نخست‌وزیر بود، اقدام نظامی علیه سوریه را انتخاب می‌کرد، پاسخ منفی داد و گفت برای اتخاذ چنین تصمیمی به جمع‌آوری اطلاعات بیشتری نیاز است. همچنین تبعات چنین اقدامی هنوز به درستی مشخص نیست.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار