امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۱۷:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45710
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۱
تعداد بازدید: 186
محمد ناصری، مدیر کل دفتر انتشارات کمک آموزشی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» در پاسخ به این پرسش که «آیا موسساتی ...

محمد ناصری، مدیر کل دفتر انتشارات کمک آموزشی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» در پاسخ به این پرسش که «آیا موسساتی که کتابهای کمک آموزشی مدارس را در رسانه ملی تبلیغ می‌کنند از آموزش و پرورش مجوز دارند؟»، اظهارداشت: مصوبه 828 شورای عالی آموزش و پرورش به موضوع ساماندهی مواد و منابع آموزشی پرداخته که بخشی از آن هم کتاب‌های کمک آموزشی هستند.

وی افزود: در بحث کتابهای کمک آموزشی، آموزش و پرورش بیش از 10 سال است که استانداردهای لازم هر موضوع از کتابهای درسی را هم به ناشران و هم به مولفان اعلام کرده است؛ به عنوان نمونه اگر کتاب کمک آموزشی علوم تجربی سال دوم منتشر شود باید ویژگی‌ها و استانداردهایی با اهداف آموزش و پرورش داشته باشد.

ناصری تأکید کرد: مصوبه 828 شورای عالی آموزش و پرورش هم در دست ناشران و مولفان بوده و هم در سایت رشد آموزش و پرورش قرار دارد.

*تولید کتب کمک آموزشی با اهداف آموزش و پرورش باشد

مدیر کل دفتر انتشارات کمک آموزشی آموزش و پرورش به روند چاپ کتابهای کمک درسی توسط ناشران اشاره و خاطرنشان کرد: ناشران مطابق با سند مذکور کتابها را تولید می‌کنند و یک نسخه از آن را به آموزش و پرورش ارائه کرده و ارزیابی‌های لازم در این باره انجام می‌شود؛ اگر کتاب مورد نظر با اهداف آموزش متناسب بود، تأیید شده و حتی به دانش‌آموزانی که علاقمند باشند نیز توصیه می‌شود.

وی ادامه داد: کتابی که در این روند مورد تأیید ما قرار نگیرد حتما در جاهایی با اهداف آموزش و پرورش مغایرت داشته است؛ این کتابها از نظر ما استاندارد نیست و مجوز ورود به کتابخانه‌ها و مدارس را ندارد.

ناصری با اشاره به کتابهای کمک آموزشی که در تلویزیون تبلیغ می‌شود، گفت: مصوبه 828 شورای عالی آموزش و پرورش می‌گوید، سازمانها و نهادهای دیگر مانند صداوسیما باید این مجوز لازم را از آموزش و پرورش دریافت کنند؛ با توجه به اینکه رئیس‌جمهور مصوبه 828 را ابلاغ کرده است، باید اجرا شود.

به گفته این مقام مسئول، اگر کتابی که می‌خواهد تبلیغ شود نامه از آموزش و پرورش داشته باشد، بلامانع بوده و اگر این نامه را نداشته باشد، مشکل دارد.

*مجوزی برای تبلیغ کتب سوم دبستان و اول متوسطه صادر نکرده‌ایم

مدیر کل دفتر انتشارات کمک آموزشی آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «آیا شما تاکنون مجوزی برای تبلیغ کتابهای کمک آموزشی در صداوسیما صادر کرده‌اید؟»، گفت: ما دائما مجوزهایی را صادر می‌کنیم، اما درباره کتابهای پایه سوم دبستان و اول متوسطه اول که جدیدالتألیف هستند، مجوزی صادر نکرده‌ایم.

*آموزش و پرورش فقط چهار انتشارات دارد

وی در واکنش به این پرسش که «هم‌اکنون کتابهای کمک آموزشی سوم دبستان و اول متوسطه اول که از سوی آموزش و پرورش مجوزی برای آنها صادر نشده از رسانه ملی تبلیغ می‌شود، درباره این موضوع چه توضیحی دارید؟»، تصریح کرد: بله، اینها مشکل است و باید رسانه‌ها از صداوسیما بپرسند.

ناصری افزود: هنوز کتابهای سوم دبستان و اول متوسطه اول در هیچ کتابفروشی عرضه نشده است، فقط ناشری با عنوان "انتشارات مدرسه" که ارتباط تنگاتنگی با آموزش و پرورش دارد و با توجه به اینکه زیر مجموعه سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی است، مشکلی برای تبلیغ ندارد.

*هیچ مجوزی برای تبلیغ کتب جدیدالتألیف صادر نشده است

وی ادامه داد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، انتشارات مدرسه، انتشارات تربیت و انتشارات اولیاء و مربیان چهار ناشری هستند که به عنوان ناشران آموزش و پرورش شناخته شده و نیازی به مجوز برای انتشار کتابها ندارند؛ برای ناشری غیر از این چهار ناشر هیچ مجوزی در جهت تبلیغ کتابهای جدیدالتألیف صادر نشده است.

مدیر کل دفتر انتشارات کمک آموزشی آموزش و پرورش با بیان اینکه البته کتابهایی هم در بازار متناسب با پایه سوم دبستان وجود داشته است، خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه اگر کتابهای کمک آموزشی علوم اجتماعی تبلیغ شود، مشکلی ندارد؛ اما کتابهای عربی و زبان‌انگلیسی که رویکرد آنها عوض شده و جدیدالتألیف هستند، هیچ گونه مجوزی برای تبلیغ ندارند.

*تبلیغ کتب کمک آموزشی در رسانه ملی نیاز به مجوز از آموزش و پرورش دارد

وی در پاسخ به این پرسش که «سالهاست این تبلیغات بدون مجوز آموزش و پرورش در رسانه ملی انجام می‌شود و هرسال هم ادامه دارد و هیچ کسی از صداوسیما گلایه نمی‌کند؛ به نظر می‌رسد این روند همچنان ادامه هم داشته باشد، آیا نامه‌نگاری از طریق آموزش و پرورش با صداوسیما در این باره انجام شده است؟»، گفت: مصوبه 828 شورای عالی آموزش و پرورش در سالهای گذشته وجود نداشت و در سال گذشته ابلاغ شده است.

وی اضافه کرد: صداوسیما باید این موضوع را بخواهد، زیرا کار پیچیده‌ای نیست؛ کتابی که می‌خواهد تبلیغ شود باید نامه آموزش و پرورش را داشته باشد.

ناصری تأکید کرد: صداوسیما موظف است که پس از دریافت مجوز آموزش و پرورش تبلیغ کتابها را انجام دهد؛ اگر ناشری مجوز از آموزش و پرورش دریافت کند، به همراه کتاب خود نامه دارد و یا نام آن ناشر در کتابنامه‌رشد که مجموعه کتابهای استاندارد معرفی شده است، وجود دارد.

وی به ذکر مثالی در این باره پرداخت و گفت: کتابی که درباره حضرت امام خمینی (ره) در کشور منتشر می‌شود درست است که مجوز مربوطه را از وزارت ارشاد دارد، اما چون راجع به حضرت امام است باید به دفتر حفظ آثار رفته و یک مجوز هم آنها بدهند؛ یعنی کتابی که به حضرت امام مربوط است منتشر نمی‌شود مگر اینکه دفتر حفظ و نشر آثار آن را تأیید کند.

مدیر کل دفتر انتشارات کمک آموزشی آموزش و پرورش، اظهارداشت: در ارتباط با کتابهای درسی که می‌خواهند تبلیغ رسانه‌ای شود، باید مجوز استاندارد وزارت آموزش و پرورش را داشته باشد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها