امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۶:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45721
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۲
تعداد بازدید: 158
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، اغلب آمریکایی‌ها با تجاوز کشورشان به سوریه به رهبری اوباما مخالف هستند. - ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، اغلب آمریکایی‌ها با تجاوز کشورشان به سوریه به رهبری اوباما مخالف هستند.

- شمار زیادی از اعضای کنگره‌ای که اوباما برای حمله به سوریه از آن درخواست مجوز کرده است، نیز با این حمله مخالف است.
 
- همچنین اغلب کشورهای عضو گروه 20 که ابرقدرت‌های جهانی را در برمی‌گیرد، نیز راهکار نظامی برای حل بحران سوریه را رد کردند.
 
- دولت انگلیس بزرگترین هم پیمان آمریکا، نیز با روی آوردن به پارلمان این کشور از زیر بار مشارکت در حمله به سوریه شانه خالی کرد و خواستار راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه شد.
 
- اغلب فرانسوی‌ها با سیاست‌های «فرانسوا اولاند» تنها حامی طرح‌های اوباما در حمله به سوریه، مخالفت کردند.
 
- بیش از یک میلیارد مسیحی در سراسر جهان و میلیون‌ها مسلمان که در روز نماز و روزه به خاطر سوریه به آنها ملحق شدند، با هرگونه تجاوز نظامی آمریکا علیه مهد اول مسیحیت در جهان مخالفت کردند.
 
- روسیه، چین، ایران و جنبش‌های مقاومت در خاورمیانه تجاوز آمریکا به سوریه را رد و تاکید کردند که در صورت تجاوز به سوریه، دست به عملیات دفاعی از سوریه می‌زنند و دشمنی و تجاوز علیه سوریه را به نبرد همه جانبه و مخربی در منطقه و جهان تبدیل می‌کنند.
 
به این ترتیب «باراک اوباما»، رئیس جمهوری آمریکا در راه اجرای طرحی تنها و عاجز مانده که به عنوان بزرگترین قدرت جهان  آن را یک ماه پیش آن را اعلام کرده است. پیش از این هم وی مردد و تنها به نظر می‌رسید و شاید هم به همین دلیل بود که از اجرای تهدیدات خود در آخرین اظهاراتش صرف نظر کرد.

از 20 آگوست گذشته که اوباما از هدف خود درباره دادن «پاسخ کوبنده» به دمشق به خاطر زیر پا گذاشتن خطوط قرمز در استفاده از سلاح شیمیایی سخن سخن گفت، تاکنون مواضع مردد بسیاری از سوی رئیس جمهوری آمریکا مشاهده نشده است. می‌توان این مواضع مردد و غیر ثابت را در موارد زیر ملاحظه کرد:
 
1-  اوباما تنها دو روز پس از تهدید سوریه به حمله گفت، حمله به سوریه ممکن است، یک روز، یک هفته یا یک ماه باشد.
 
2-  ارجاع قضیه حمله به سوریه توسط اوباما به کنگره تا نمایندگان این کشور مجوز حمله به سوریه را به وی بدهند، هر چند قانون اساسی آمریکا این اجازه را به رئیس جمهوری این کشور می‌دهد، بدون رجوع به سنا یا مجلس نمایندگان دست به اقدام نظامی بزند.
 
3-  اوباما بعد از اینکه انگلیس با طرح ها و نقشه های نظامی آمریکا مخالفت کرد و از صف موافقان جنگ خارج شد، به سران گروه 20 گفت که به تنهایی می تواند به سوریه حمله نظامی کند.
 
4-  «جان کری»، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد، رئیس جمهوری آمریکا قبل از اتخاذ هرگونه تصمیمی درباره سوریه منتظر نتایج تحقیقات و گزارش گروه حقیقت‌یاب سازمان ملل متحد خواهد شد.
 
این مواضع تردید آمیز باعث کمرنگ شدن هیبت آمریکا شد حتی قبل از اینکه تهدیدات اوباما به نتیجه نهایی برسد، تهدیدهایی که توسط رئیس جمهور بزرگترین قدرت نظامی و اقتصاد در جهان صورت گرفت پس تصمیم اوباما مبنی بر حمله به سوریه و سقوط آن با موانع و مسائل زیادی مواجه خواهد شد که جایگاه آمریکا را در جهان متزلزل‌تر می‌کند.

اگر اوباما تصمیم گرفته، اهدافی را که در سوریه مشخص کرده با موشک‌های «توماهوک» و «کروز» منهدم کند، باید بداند که با واکنش سوریه روبه رو خواهد شد و این نکته‌ای است که دمشق نیز بر آن تاکید و اعلام کرده که منافع آمریکا را در منطقه خاورمیانه از اردن و ترکیه گرفته تا تل‌آویو دشمن تاریخی سوری‌ها را هدف قرار خواهد داد.

افزون بر اینکه «ولید المعلم»، وزیر خارجه سوریه در سخنانی تاکید کرد که مقاومت سوریه در برابر حمله و تجاوز آمریکا، متجاوزین را غافلگیر کرده و ضربات سهمگینی بر منافع آنها وارد خواهد کرد.

در خصوص پاسخ هم پیمانان دمشق به آمریکا نیز باید گفت، این کشورها و طرف‌ها که روسیه، ایران، حزب الله و جنبش‌های مقاومت در عراق و فلسطین را در برمی‌گیرد، با هدف قرار دادن منافع آمریکا در منطقه، این کشور را در قبال احتمال شعله‌ور شدن جنگی منطقه‌ای قرار خواهند داد و چه بسا ممکن است، ورود مسکو و پکن به این جنگ، به برافروخته شدن آتش جنگی جهانی منتهی شود. این درحالی است که پوتین قاطعانه اعلام کرد، در صورت تجاوز آمریکا به سوریه، از دمشق حمایت نظامی خواهد کرد.

اما از جهت دیگر اگر اوباما از حمله به سوریه چشم پوشی کند، ضعف خود را بیش از پیش آشکار کرده و موجب خواهد شد، دمشق و محور مقاومت به پیروزی بزرگی علیه بزرگترین قدرت استعمارگر جهان نائل شوند.

«اکرم علی الحسن»، تحلیلگر امور سیاسی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تاکید کرد: تجاوز آمریکا به سوریه چه صورت بگیرد، چه صورت نگیرد، شکست اوباما و به تبع آن آمریکا از محور مقاومت حتمی است که کشورهای بریکس نیز حامی آن هستند.

الحسن در ادامه افزود: مقاومت سوریه و عدم پذیرش دیکته‌های آمریکا، قدرت ایران، حزب الله و محور مقاومت و مقابله این محور با خود بزرگ بینی آمریکا و همچنین حمایت روسیه، چین و کشورهای گروه بریکس از سوریه در پیروزی محور جدید جهانی علیه محور دشمن آمریکا سهیم خواهد بود و پای گذاشتن این محور به عرصه بین المللی معادله جدیدی را به آمریکا و هم پیمانانش تحمیل خواهد کرد که شکست و ناکامی بیش از پیش آنها و پایان دادن به یک جانبه گرایی این کشور در عرصه بین المللی را به همراه دارد.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها