امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۳:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45722
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۲
تعداد بازدید: 153
«علی الفایز»، فعال و نویسنده بحرینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در منامه، هدف از تصمیم اخیر اتحادیه عرب مبنی ...

«علی الفایز»، فعال و نویسنده بحرینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در منامه، هدف از تصمیم اخیر اتحادیه عرب مبنی بر انتخاب بحرین به عنوان مقر دائمی دادگاه حقوق بشر عربی را گمراه سازی و فریب افکار عمومی اعراب و مسلمانان برشمرد و تاکید کرد که بحرین به خاطر جنایت‌های نظام علیه شهروندانش مدفن حقوق بشر است.

این فعال بحرینی گفت: جنایت‌های نظام بحرین چنان گسترده و فزاینده است که تمام حقوقی بشری را زیر پا می‌گذارد. وی در همین زمان اشاره کرد: تصمیم اتحادیه عرب از این حقیقت حکایت دارد که این اتحادیه توسط نظام‌‌ها و افرادی سرکوبگر اداره می‌شود و تصمیمات متخذه در آن نیز در خدمت نظام‌های سرکوبگر است.

این فعال سیاسی و معارض بحرینی دلیل اینکه چرا کشورش به مدفن حقوق بشر تبدیل شده است، تصریح کرد: نظام قبیله‌ای حاکم بر بحرین نه تنها به انسان بودن شهروندان بحرینی اعتراف نمی‌کند، بلکه حقوق آنها را هم به رسمیت نمی‌شناسد.

وی افزود: رژیم بحرین همچنان با تخیلات و تفکرات حمله، هجوم، تاختن و راهزنی سر می‌کند و روز به روز میزان احساس وابستگی خود به بحرین را از دست می‌دهد.

شمار زیادی از مخالفان و معارضان بحرینی با انتقاد از تصمیم اتحادیه عرب مبنی بر تشکیل دادگاه عربی حقوق بشر در منامه اعلام کردند، کشور بحرین مدفن حقوق بشر است.

اتحادیه عرب در نشست اخیر خود به بررسی وضعیت حقوق بشر در بحرین و تعامل نظام حاکم بر آن با اعتراض‌های مسالمت میز مردمی که از اوایل سال 2011 در این کشور آغاز شد، پرداخت و پیشنهاد تشکیل دادگاه عربی حقوق بشر در بحرین را ارائه داد و در حالی‌که مسئولان بحرینی از تصمیم شورای وزیران اتحادیه عرب در این خصوص استقبال کرد و این شورا بحرین را شایسته میزبانی چنین نهاد مهمی دانست.

  آنچه در زیر می‌آید، مشروح این گفت‌وگو است:

فارس: چرا مخالفان رژیم بحرین از تصمیم اتحادیه کشورهای عرب مبنی بر تشکیل دادگاه حقوق بشر در منامه انتقاد کردند؟
 
فایز: هدف اتحادیه عرب از تشکیل دادگاه حقوق بشر در بحرین، گمراه سازی و فریب افکار عمومی عربی و اسلامی است و این تصمیم زمانی اتخاذ شد که کمیته حقیقت‌یاب بحرین به ریاست بسیونی و گزارش ژنو و به دون استثنا تمام سازمان‌های حقوق بشری جنایت‌های رژیم بحرین و نقض حقوق بشر این رژیم را محکوم کردند. در حقیقت این جنایت‌ها چنان متنوع و گسترده هستند که تمام حقوق بشری را در برمی‌گیرند. به عنوان مثال در قضیه آزادی بیان و تظاهرات مشاهده می‌شود، این مسئله تنها آزادی اعتقادات را در برنمی‌گیرد، بلکه رژیم بحرین هویت بحرینی‌ها را هدف قرار داده و تلاش کرده آن این هویت را سلب و اقدام به تغییر بافت جمعیتی کشور کند و این جدای از شکنجه و آزار سازمان یافته معارضان بحرینی چه در داخل و چه در خارج زندان‌هاست و این آزارها و اذیت‌ها چنان افزایش یافته که تمام شهروندان این کشور در همه جای کشور چه در محل کار و چه در خانه و حتی در خواب و بیداری را نیز در برمی‌گیرد. این رژیم دست به قتل می‌زند و برای برائت قاتلان، دادگاه‌ها را اجیر می‌کند تا حکم به حبس ویا اعدام معارضان دهد. همه این اقدامات بیانگر یک حقیقت است، اینکه اتحادیه عرب  توسط نظام‌های سرکوبگر اداره می‌شود و تصمیماتی هم که می‌گیرد، در خدمت این نظام‌هاست. این نهادها به شکل واضح و آشکار مجری طرح‌های نظام‌های سرکوبگر است، از این‌رو این نهادها از نظام‌های دیکتاتوری پترودلار که ناقض تمامی حقوق بشر و معاهده‌های بین المللی دفاع می‌کنند، به خصوص رژیم‌های عربی حوزه خلیج فارس که حامیانی همجون رژیم صهیونیستی و آمریکا دارد.
 
فارس: گفته می‌شود بحرین مدفن حقوق بشر است، این جمله را چگونه تشریح و تفسیر می‌کنید؟
 
فایز: بحرین مدفن حقوق بشر است برای اینکه حق اصلی و طبیعی هر انسانی در این کشور مورد هدف قرار گرفته است و حق هر فرد بحرینی چه مرد، چه زن و چه کودک نقض و همچنین حق آزادی بیان، عبادت و موجودیت هر شخصی زیرپا گذاشته می‌شود. بله بحرین مدفن حقوق بشر است، برای اینکه هیچ آزادی در این کشور وجود ندارد، برای اینکه حکومتی که این کشور را اداره می‌کند، حکومتی قبیله‌ای است و هیچ‌گاه خواهان این نیست که شهروندان بحرینی شریک حکومت در اداره کشور و دارای حقوق مساوی و برابر با آن باشند. حکومت بحرین حتی بحرینی‌ها را به عنوان یک انسان به رسمیت نمی‌شناسد و آنها اعتراف نمی‌کند. رژیم بحرین همچنان اندیشه حمله، تاختن و غارت و چپاول کشور را در ذهن می‌پروراند و هر روز بیش از گذشته وابستگی و علقه‌اش به بحرین کمتر می‌شود. پس این نظام تا امروز به شرافت بحرینی بودن نائل نشده و مشروعیت خود را از استعمارگران دهه هفتاد به دست آورده است.
 
فارس: بنابر اطلاعاتی که دارید، اختیار این دادگاه چیست و قضات آن چگونه انتخاب خواهند شد؟
 
فایز: نمی‌دانم اما بدون تردید این دادگاه ابزاری به دست مستبدان و سرکوبگران است.
 
فارس: نشست‌های گفت‌وگو و مذاکره معارضان و سران رژیم لغو شده است، آیا این مسئله حاکی از آن است که طرفین برای حل بحران در این کشور به هیچ توافقی دست نیافته‌اند؟
 
فایر: هیچ راهکاری وجود ندارد، مگر تا زمانی‌که تمامی ناقضان حقوق بشر مجازات شوند و ملت اصیل بحرین حکومت و قدرت را در کشور در دست گیرد. در اینجا این سوال مطرح می‌شود که آیا حاکم می‌پذیرد که بعد از تحویل قدرت به مردم، در دادگاه حاضر شود.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها