امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۴:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45728
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۳
تعداد بازدید: 64
ابراهیم حسن بیگی نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره ویژگی‌های معاون فرهنگی ارشاد اظهار ...

ابراهیم حسن بیگی نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره ویژگی‌های معاون فرهنگی ارشاد اظهار داشت: معضلات فرهنگی که در حال حاضر داریم اختصاصا از حوزه فرهنگ نیست، بلکه از عوامل تاثیرگذار پیرامونی است که فرهنگ را دچار آسیب کرده است که از آن جمله می‌توان به مسایل اقتصادی سیاسی و اجتماعی اشاره کرد که فرهنگ از آنها آسیب دیده است.

وی با تاکید بر اینکه برخی ضعف حوزه فرهنگ را ناشی از مدیریت می‌دانند، بیان کرد: برخی‌ها همه ضعف‌ها را ناشی از مدیریت فرهنگی می‌دانند، اما من معتقدم تمام مشکلات از مدیریت فرهنگی نیست چرا که در دوره‌هایی مدیریت‌ها موثر بوده‌اند اما اگر الان قوی‌ترین مدیر را هم بیاوریم وقتی بودجه و هزینه‌ای برای فعالیت‌های فرهنگی نداشته باشد مسلما مدیر فرهنگی نخواهد بود، مسئله اقتصاد فرهنگی از نکات مهمی است که وزیر ارشاد و معاون فرهنگی باید به آن توجه کند و در واقع دولت باید به آن بیش از هر چیز دیگر تاکید داشته باشد.

این نویسنده با تاکید بر اینکه عوامل دیگر هم بی تاثیر نیستند، تصریح کرد: بحث دیگر عوامل اجتماعی و سیاسی هستند، جناح‌ها و تشکل‌های سیاسی و اجتماعی به نوعی با دخالت و اظهار نظر در امور فرهنگی عملکردهای فرهنگی را تحت‌الشعاع خودشان قرار می‌دهند، البته برخی معتقدند که تشکل‌ها گروه‌ها و احزاب فرهنگ با دیدگاهی که خودشان دارند می‌خواهند فرهنگ مصادره کنند و در اختیار سیاست قرار دهند، این مباحثی است که اگر در آن وزیر یا معاون فرهنگی محکم عمل کند و زیر بار توقعات بی جای برخی افراد نرود، شاید بتوان سیاست‌های تدوین‌ شده فرهنگی را اعمال کرد.

وی در پایان ابراز داشت: اما بزرگترین مشکلی که در حوزه فرهنگ وجود دارد اعتبارات مالی و بودجه و ساماندهی به مشکلات حوزه فرهنگ از جمله حوزه کتاب است، چراکه مشکلات کاغذ و قیمت کتاب از معضلات اقتصادی مسایل فرهنگی کشور است. باید وزیر نگاه جامعی به ابعاد گسترده فرهنگی داشته باشد و برای رسیدن به سیاست‌های فرهنگی همه این ابعاد را در نظر بگیرد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها