امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۲۲:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45730
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۰۱
تعداد بازدید: 200
به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در گفتگوی زنده تلویزیونی ...

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در گفتگوی زنده تلویزیونی نگاه یک با اشاره به اوضاع منطقه خصوصا سوریه گفت: آمریکایی‌ها پس از سقوط امپراتوری بریتانیای کبیر در نیم قرن گذشته، تلاش مستمری برای اعمال یک هژمونی و یا تسلط سیاسی، نظامی و اقتصادی بر گستره جهان داشته‌اند.

وی افزود:‌ به طور طبیعی در جغرافیای جهان از نظر ژئوپولیتیک و یا ژئو استراتژیک، مناطقی هستند که در اختیار گرفتن آنها تضمین‌ کننده این هژمونی یا سلطه نظامی، اقتصادی و حتی فرهنگی است.

وزیر دفاع، منطقه خاورمیانه را یکی از نقاط مهم برای تضمین این هژمونی دانست و تصریح کرد:‌ سلطه آمریکا در منطقه با هدف تأمین امنیت اسرائیل و تأمین تداوم جریان امن انرژی از منطقه به سایر کشورها دنبال می‌شود و این امری است که از سالیان گذشته مدنظر آمریکایی‌ها بوده است.
* امنیت اسراییل برای آمریکا مهم است

سردار دهقان ادامه داد: هر آنچه که بتواند تهدید اسرائیل یا روند انتقال امن منابع انرژی از منطقه به خارج را به دنبال داشته باشد تهدیدی برای آمریکایی‌ها محسوب می‌شود و در صدد رفع این تهدید برمی‌آیند و خود را جایگزینی برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه می‌کنند.
* حزب‌الله، سوریه، لبنان و ایران مربع مقاومت

وی با تأکید براینکه هر کجا که بحث امنیت اسرائیل مطرح می‌شود، در مقابل محور مقاومت مطرح است، گفت: در گذشته محور مقاومت را کشورهای عربی با اتحاد در مقابل اسرائیل دنبال می‌کردند اما امروز حزب‌الله، سوریه، لبنان و ایران در این مربع مقاومت معنی می‌شوند.

وزیر دفاع تأکید کرد: آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که توان جریان محور مقاومت را تحلیل دهند به گونه‌ای که قادر به پیشبرد اهداف خود در منطقه به معنای جلوگیری از تجاوزگری و سوداجویی آمریکا و اسرائیل نباشند و آن را از بین ببرند.

سردار دهقان خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها همواره سعی بر مشروعیت‌سازی برای اقدامات خود در سطح جهانی و افکار عمومی دارند به گونه‌ای که اقدام آنان توجیه‌پذیر و منطقی جلوه کند.
* چین و روسیه با آمریکا همراهی نمی کنند

وی درخصوص تلاش آمریکا برای حمله نظامی به سوریه نیز گفت: آمریکایی‌ها تلاش بسیاری کردند تا قطعنامه‌ای را از شورای امنیت با اجماع‌سازی بین کشورهای عربی منطقه و کشورهای اروپایی بگیرند تا فضایی را فراهم کنند که بتوانند وارد عرصه اینچنینی شوند که تاکنون اقدام برای آنان میسر نبوده است.

وزیر دفاع به نشست سران گروه 20 اشاره کرد و گفت: آقای اوباما در اجلاس سران کشورهای صنعتی تلاش دارد نوعی وفاق و اجماع را برای اقدام نظامی علیه سوریه به بهانه کاربرد سلاح شیمایی ایجاد کند که موفق به انجام این کار نمی‌شود چرا که قادر نیست چین و روسیه را با خود همراه کند تا در شورای امنیت موفق به کسب قطعنامه شود چرا که در صورت گرفتن قطعنامه می‌تواند یک نوع مشروعیت حقوقی به اقدام خود دهد.
* اشغال سوریه توسط آمریکا منتفی است

سردار دهقان اظهار کرد:‌ امروز آمریکا توان نظامی حمله زمینی برای اشغال سوریه و یا سقوط نظام سیاسی این کشور را ندارد و اگر بخواهد اقدامی انجام دهد می‌تواند حمله هوایی باشد که در این حمله نقاطی را می‌تواند مورد هدف قرار دهد و بزند اما این حمله نمی‌تواند منجر به سقوط یک نظام سیاسی بشود.

وی ادامه داد:‌ آمریکا نمی‌تواند سوریه را اشغال کند اما آنان به دنبال توجیه‌پذیر کردن اقدام نظامی خود علیه نقاطی که آنان تصور می‌کنند که توان شیمیایی، نظامی و یا از این قییل توانمندی‌ها را سوری‌هاست، هستند تا به دنبال آن بتوانند موفقیت‌های اخیر این کشور در مقابله با گروه‌های تروریستی را کم اثر کنند.
* آمریکا به پیامدهای حمله به سوریه بیشتر فکر کند

وزیر دفاع گفت: معتقدم آمریکایی‌ها باید عاقلانه نسبت به پیامد حمله نظامی علیه سوریه بیندیشند و محتاط باشند چون این اقدام نظامی در منطقه به فرمایش مقام معظم رهبری به منزله بشکه باروت را منفجر کردن است و دامنه بحران آن هم قابل کنترل نخواهد بود.

سردار دهقان در پاسخ به این پرسش که چرا سرنوشت سوریه برای ایران اینقدر مهم است، گفت: به علت محور مقاومت و قضیه فلسطین که یک قضیه اسلامی است و امام راحل نیز این را می‌فرمودند.

وی خاطرنشان کرد: مسلمانان نسبت به سرنوشت فلسطین و مردم آن بی‌تفاوت نیستند و از کنار آنچه بر ملت‌های مسلمان می‌گذرد با اغماض نمی‌گذرند.

 وزیر دفاع به نقش سوریه در محور مقاومت اشاره کرد و افزود: سوریه در زمان حال و گذشته یکی از کشورهایی بوده که همواره خود را در سنگر مقاومت و مقابل رژیم صهیونیستی و دفاع از ملت فلسطین قرار داده و در این میدان حضور داشته است.
* حامیان مداخله نظامی در سوریه نگران آینده خود باشند

سردار دهقان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه پس حمایت ایران به دلیل حضور سوریه در محور مقاومت است، اظهار کرد: ما اساساً به دلیل محور مقاومت و قضیه فلسطین با سوریه همراهی می‌کنیم و دلیل دیگری هم ندارد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اگر تهاجمی به سوریه صورت گیرد چه وضعیتی برای منطقه متصورید، گفت: کشورهایی که امروز با مداخله نظامی آمریکا در سوریه از طرق اعزام نیروی انسانی، مالی، تبلیغاتی و سیاسی حمایت می‌کنند بدواً باید نگران آینده خود باشند.

وزیر دفاع ادامه داد: امروز نیروهای تکفیری و تروریست‌ها همه کشورها در سوریه جمع شده‌اند و در آنجا با مردم و نظام سیاسی سوری می‌جنگند و سؤال این است که آیا این گروهها در درون این جغرافیا و مرزها خواهند ماند و یا به صورت ویروسی پراکنده می‌شوند و ایجاد بی‌ثباتی و ناامنی می‌کنند که یقیناً مورد دوم اتفاق خواهد افتاد.
* پای خیلی ها به جنگ کشیده می شود

سردار دهقان افزود:‌ رژیم سوریه و بشار اسد اینگونه نیست که بنشینند تا نظام سیاسی‌شان را سرکوب کنند و یا بمب بر سر مردمشان بریزند و اینها هم هیچ واکنشی نشان ندهند. این واکنش طبیعتاً با تصمیم سیاسی رهبران سوریه می‌تواند صورت گیرد و منجر به ایجاد یک دور جدید حملات متقابل در منطقه شود که احتمال دارد پای دیگران را هم به این عرصه نبرد بکشاند.
وی تصریح کرد: در نظریه‌پردازی جنگ گفته می‌شود کسی که می‌خواهد جنگ را آغاز کند ابتدا باید به خاتمه آن فکر کند و امریکایی ها باید بینند با هزینه برای جنگ و منافعی که به دست می‌آورند می‌شود موازنه برقرار کنند و معادله‌ مثبتی برای اقدام‌کننده صورت گیرد یا خیر؟
وزیر دفاع به آمریکایی‌ها و حامیانش توصیه کرد که این معادله هزینه منعفت را خیلی عاقلانه‌تر بیندیشند و ببینند آیا اقدامی که می‌‌خواهند انجام دهند عاقلانه است یا خیر، چون تصمیم عقلانی، خود هزینه و فایده است.
سردار دهقان افزود: معتقدم مداخله آمریکا به هر کیفتی در منطقه به توسعه بحران، ایجاد خلاء امنیتی و گیر افتادن آمریکایی‌ها در منطقه همچون افغانستان و عراق دامن می‌زند.
وی خاطرنشان کرد: امروز خود مسئولان نظامی آمریکا هم زیاد علاقه‌ای برای تبعیت از تصمیم مسئولان سیاسی خود ندارند.
* واکنش حامیان سوریه در قبال تجاوز آمریکا
وزیر دفاع در پاسخ به این سؤال که واکنش محور مقاومت در صورت حمله آمریکا به سوریه چه خواهد بود، گفت: هر واکنشی در قبال یک کنش اتفاق می‌افتد و باید دید اقدام نظامی در سوریه با چه ابعاد،‌ هدف و منظوری صورت می‌گیرد که به طور طبیعی نظام سوریه و کشورهای حامی آن متناسب با آن، واکنش نشان خواهند داد.
سردار دهقان در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح سیاست دفاعی کشورمان پرداخت و اظهار کرد: سیاست دفاعی ما بر مبنای بازدارندگی مؤثر و در بعد دیگر، دفاع همه جانبه است که در بازدارندگی مؤثر، ما از میزان قدرت، اقتدار، تجهیزات، تسلیحات و سامانه‌های نظامی دفاعی بهره‌مند می‌شویم که دشمن را از اقدام نظامی علیه ما برحذر دارد.
وی با تأکید براینکه ایران اسلامی امروز در سطح منطقه از برتری کامل دفاعی برخوردار است، گفت: برتری ما به گونه‌ای است که اگر کشوری بخواهد در منطقه تهدیدی برای ما باشد، ما اصلاً آن را محصور نمی‌‌کنیم و از آن سو توان دفاعی ما در قبال این تهدیدات به گونه‌ای است که اگر بخواهد رخ دهد ما برتری کامل را داریم.
* تهدیدات ایران فرامنطقه ایست
سردار دهقان افزود: آنچه می‌توان برای جمهوری اسلامی تهدید باشد تهدیدات فرامنطه‌ای است که عمدتاً آمریکا و اسرائیل هستند که توانمندی دفاعی ما، آسیب‌پذیری‌های آنان، اراده ملت ما برای مواجهه و مقابله با هر اقدام از طرف آنان ملزم به پشتوانه عظیم مردمی است که البته نظام سیاسی ما نیز از انسجام و وحدت کامل سیاسی برخودار است و تجربه ۸ ساله دفاع مقدس به فرهنگ ایثار و شهادت ما را تبدیل به یک توان بلامنازع و بازدارنده در مقابل هر نیروی متجاوزی کرده است که بخواهد فراتر از مرزهای ما اقدامی انجام دهد.
* ما صاحب قدرت هستیم

سردار دهقان در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به توان دفاعی نیروهای مسلح کشورمان، مهمترین ویژگی این توانمندی‌ها را بومی سازی تجهیزات و تکیه بر توان و دانش داخلی دانست و افزود: وقتی ما صاحب تکنولوژی می شویم در حقیقت صاحب قدرت شده ایم به گونه ای که امروز در منطقه هیچ کشوری جنین توانمندی و دسترسی به تکنولوژی را ندارد.

وی ادامه داد: ما بجای اینکه دشت وسیعی را روبروی خود ترسیم کنیم، به دنبال فناوری هایی رفتیم که بتواند ما را در میدان نبرد نسبت به رقیب در سطح برتر قرار دهد.
* توان پاسخ به هر تهدیدی را داریم

وزیر دفاع گفت: با ایجاد آمادگی و هوشمندی امنیتی و دفاعی، ما فاکتورهای امنیت خود و تغییرات پیرامونی را احصا کردیم تا بتوانیم بهنگام، به هرگونه تهدیدی پاسخ دهیم. ما قادر به پیش بینی تهدیدات و مقابله با آنها هستم.

دهقان در خصوص اولویت های وزارت دفاع نیز اظهار داشت: اولویت اول ما تحقق سیاستها و تدابیر فرمانده معظم کل قوا و دستیابی به اهداف تعیین شده است که البته در این میان، توسعه دانش و فناوری را هم مد نظر داریم.

وی خاطرنشان کرد: با تجارب سی و پنج سال اخیر، ما امروز می دانیم که در حال ورود به عرصه فناوری های نسل چهارم هستیم و یک جهش راهبردی فناوری در حوزه های تولیدی و تحقیقاتی را دنبال می کنیم تا بتوانیم به ارتقا توان خود بیفزاییم.
* روسها قرارداد S300 را اجرا کنند/ بهانه آنها قابل قبول نیست

وزیر دفاع در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص موضوع قرارداد S300 با روسیه نیز گفت: برای من سوال است که چطور یک ابرقدرت سابق و یک قدرت جهانی، قرارداد حقوقی منعقد شده بین المللی را اجرا نمی‌کند.

دهقان ادامه داد: ما قراردادی بستیم و تعهدات خود را هم نسبت به آن انجام دادیم اما روسها به بهانه قطعنامه 1929 شورای امنیت آن را اجرا نمی کنند در حالی که این قطعنامه شامل حال قرادادهای قبل از آن نمی شود.

وی گفت: ما نیرو فرستادم و آموزش دیدند، در داخل سازمان و یگان ایجاد کردیم، آیا اینها قابل دیدن نیست؟ بهانه های روسها هیچ جنبه حقوقی ندارد و در عرف جهانی نیز قابل قبول نیست.

وزیر دفاع به روسها توصیه کرد که خود را باور کنند و خیلی به دنیال آمریکا نباشند و در عین حال گفت: آنها قراردادی بستند، بیایند و آن را اجرایی کنند.

* کار ساخت زیردریایی فاتح تمام شد

دهقان درخصوص وضعیت ساخت زیردریایی فاتح نیز گفت: کار ساخت این زیردریایی تمام شده و آماده به آب اندازی است و برای رونمایی آن نیز منتظر فرصت مناسب هستیم.
* جبران عقب ماندگی در وضع معیشت کارکنان نیروهای مسلح
دهقان درخصوص رسیدگی به وضع معیشت کارکنان نیروهای مسلح نیز اظهار داشت: ما برای این موضوع دو برنامه کوتاه مدت و بلند مدت داریم که امیدواریم به بهبود وضع زندگی این عزیزان ختم شود چراکه معتقدیم نیروهای مسلح باید از روحیه بالایی برخوردار باشند و ذهن آنها درگیر مسالی روزمره زندگی نشود.

وی ادامه داد: متاسفانه در این خصوص در گذشته قدری کم کاری داشتیم که باید این موضوع جبران شود.
ادامه دارد...
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار