امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۶:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45769
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۳
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، اخیرا پس از اظهار نظرهای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بحث نظارت بر کتاب و ممیزی پیش از انتشار، بحث‌های زیادی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، اخیرا پس از اظهار نظرهای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بحث نظارت بر کتاب و ممیزی پیش از انتشار، بحث‌های زیادی بین ناشران و مولفان و کلا فعالان فرهنگی به وجود آمده است،‌ که آیا نظارت بر کتاب‌ها پس از انتشار کاری شدنی است و آیا منافاتی با قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره نظارت بر انتشار کتاب ندارد؟

در همین رابطه ابواقاسم حسینجانی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس،‌گفت: من در این رابطه معتقدم که هم افراط و هم تفریط درباره انتشار کتاب خوب نیست. نتیجه مشکل گرفتن‌های عده‌ای در دوران قبل باعث شده که امروز عده‌ای بیایند و بگویند اصلا ممیزی کتاب نباشد. نتیجه اعمال سلیقه‌های شخصی که مدتی اعمال شد، نظر عده‌ای است که امروز می‌خواهند شلختگی زیاد را در انتشار کتاب جایگزین کنند. باید عقل و منطق و تعادل درباره ممیزی کتاب رعایت شود.

وی افزود: هرچند من معتقد هستم که انسان‌ها باید در جامعه آزادی داشته باشند و اصل بر برائت است. اما هر کس باید مسئولیت کار خودش را بپذیرد. نباید چیزی منتشر شود که فکر جامعه و اخلاق جامعه را به خطر بیندازد و اگر چنین اتفاقی افتاد، ناشر و مولف باید پاسخگو باشند.

حسینجانی اظهار داشت: نظر من این است که کلا آزادی و آزادگی و راستی و درستی بهتر جواب می‌دهد تا جامعه به فضای فرهنگی ایده آل خود برسد و همه استعدادها فرصت ظهور و بروز پیدا کند. به نظرم بنا باید بر اعتماد و اعتماد سازی باشد

این شاعر و نویسنده در پاسخ به این سئوال که به هر حال تصمیم‌ها باید بر اساس واقعیت‌های جامعه باشد نه ایده آل‌هایی که در ذهن داریم و نبود نظارت و ممیزی پیش از انتشار کتاب باعث می‌شود که عده‌ای از این فضا سوء استفاده کنند و کتابی منتشر شود و اثر مخربی بر جامعه بگذارد و اگر واقعی بخواهیم به فضای جامعه نگاه کنیم باید کنترل و نظارت وجود داشته باشد، گفت: حق با شما است و ما در این باره باید واقعی نگاه کنیم. این طور مسائل حساس مثل ممیزی کتاب ، اگر بنا به تغییری در آن باشد باید به شورای فرهنگ عمومی برود، به مجلس برود، از اتاق فکرها بیرون بیاید و خلاصه چکش کاری و پخته شود. این طور نباشد که یک نفر به اسم وزیر یا هر کس دیگر درباره ممیزی کتاب حرفی بزند و بعد کاری انجام شود و پشیمانی به بار آورد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها