امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۰۴:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45789
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 85
علی حمیدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار داشت: با رعایت هنجارهای زیست محیطی به‌ویژه توجه به شعار بنیادین «اخلاق طبیعت‌گردی» گردش در ...

علی حمیدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار داشت: با رعایت هنجارهای زیست محیطی به‌ویژه توجه به شعار بنیادین «اخلاق طبیعت‌گردی» گردش در طبیعت را به فرصتی برای آشتی با طبیعت قرار دهیم و مانع از آتش‌سوزی تخریب و آلودگی طبیعت کشور شویم.

وی عنوان کرد: همه ساله شاهد حضور گسترده گردشگران و مسافرانی هستیم که در عرصه‌های طبیعی استان موج گسترده‌ای از آتش‌سوزی، تخریب و آلودگی را به جای می‌گذارند که جبران پیامدهای ناگوار آن اگر نگوییم ناممکن اما دست کم بسیار دشوار و پرهزینه است.

مدیر‌کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل افزود: این پیامدها بیشتر دامن منابع طبیعی همچون جنگل‌ها و مراتع را می‌گیرد چراکه این عرصه‌ها بسیار گسترده و فراگیر است.

حمیدی ادامه داد: یکی از مهمترین عوامل تخریت و انهدام جنگل‌ها آتش‌سوزی است که علاوه بر نابودی درختان جنگل سبب به هم خوردن اکولوژی شده و حیات جانوران را به مخاطره می‌اندازد.

این مسئول تصریح کرد: این امر ترکیب گونه‌های گیاهی عرصه را مختل کرده و سبب تضعیف پایداری گونه‌های نادر و ذخایر ژنتیکی می‌شود.

مدیر‌کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل یادآور شد: به گونه‌ای که پس از چند سال پس از وقوع یک آتش‌سوزی در منطقه‌ای، گونه‌های مهاجر سطح عرصه را تسخیر کرده و تیپ جامعه گیاهی گذشته را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

حمیدی اظهار داشت: همچنین آتش‌سوزی زمینه به هم خوردن میزان همسالی درختان و نابودی نهال‌های جوان و فقیر شدن خاک و تغییر شکل ظاهری درختان می‌شود.

وی تاکید کرد: می‌توان گفت آتش به سرعت اندوخته قرون و اعصار محیط زیست را در میان شعله‌های بی‌رحم به دود و خاکستر تبدیل می‌کند.

مدیر‌کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: همچنین آتش‌سوزی عرصه زندگی ساکنان جنگل را محدود کرده و با سوختن علوفه و محصولات فرعی برای آنان دستانی تهی، دام‌هایی گرسنه و فقر و فلاکت را نوید می‌دهد.

حمیدی از کلیه گردشگران و عموم مردم خواست تا از برافروختن آتش در جنگل‌ها و مراتع خود‌داری کنند و یا بعد از روشن کردن آن با اطمینان خاطر نسبت به خاموش کردن آتش اقدام به ترک محل کنند و کاه و کلش موجود در گندمزارها و شالیزارها را به آتش نکشند.

این مسئول در پایان از کلیه علاقه‌مندان، شوراهای اسلامی و دهیاران و همیاران عرصه طبیعت و محیط زیست خواست تا در صورت مشاهده هر‌گونه حریق در سطح مراتع و جنگل‌ها مورد را سریعاً با شماره تلفن 1540 به ادارات حفاظت محیط زیست، منابع و آبخیزداری و هلال احمر اطلاع دهند.
انتهای پیام/62003/م30
برچسب ها:
آخرین اخبار