امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۰۶:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45807
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۳
تعداد بازدید: 137
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین رونمایی از کتاب «شریعتی، دین و جامعه: نقد و ارزیابی دیدگاه های دین ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین رونمایی از کتاب «شریعتی، دین و جامعه: نقد و ارزیابی دیدگاه های دین شناختی دکتر علی شریعتی» عصر روز گذشته (18 شهریور) با حضور مهدی عبداللهی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و مؤلف کتاب، حسن شهرستانی، استاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، سید رضا شاکری استاد دانشگاه هنر و شاگرد دکتر شریعتی در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

در ابتدای این نشست مهدی عبداللهی که مؤلف این کتاب به همراه عبدالحسین خسروپناه است طی سخنانی گفت: این کتاب دارای دوازده مقاله است که در آن به زندگی نامه و اندیشه شریعتی، روش شناسی او، انسان شناسی، دین، تشیع، امامت اجتماعی یا ماوراء الطبیعه، روشنفکری یا پیامبری، اسلام شناسی، بازگشت به خویشتن، مبحث زن و ... پرداخته شده است.

وی با اشاره به اینکه در این اثر تلاش شده تا بدون در نظر گرفتن انتقاداتی که علیه شریعتی می شود، اندیشه های او بازگو شود، افزود: بنابراین برای ارایه مقالات تلاش کردم تا شریعتی را براساس متن آثارش مورد توجه و معرفی قرار دهم. پس از سی سال از فوت شریعتی او در بین انقلابیون زنده است بنابراین دراین اثر تلاش شده تا مباحث روشن و شفاف و پرسش ها کامل پاسخ گفته شود تا اشکالات مختلف درباره روش شناسی او رفع شود.

وی با تأیید این حرف که ما با دو شریعتی مواجه هستیم، گفت: نخست شخصیت شریعتی به عنوان شخصی که سی سال پیش فوت کرده که این دیدگاه به اندیشه های مقام معظم رهبری و شهید بهشتی درباره شخصیت او نزدیک است و دوم شریعتی متن که دیدگاه غالب آیت‌الله مصباح و شهید مطهری بوده است.

عضو هیأت علمی گروه فسلفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تأکید بر تفاوت شرایط جامعه آن دوران شریعتی با امروز گفت: نسخه وی در آن دوران اشکالاتی داشت اما امروز باید بتوانیم شریعتی را بدون حب و بعض بشناسیم چرا که نیاز به این کار داریم که آراء او را بازخوانی کنیم و امروز شریعتی سرایی و شریعتی زدایی باید از بین برود.

وی با بیان اینکه برخی انتقاداتی که به شریعتی می‌شود در این اثر نیز مد نظر قرار گرفته است، گفت: به طور مثال اینکه وی با فلسفه و کلام اسلامی به دلیل اشرافی که بر علوم غرب و تلفیق علوم با یکدیگر داشته، ارتباط خوبی ندارد یا تاثیر وی از مکاتب غربی برای فهم اسلام از اندیشه‌هایی بوده که به اعتقاد ما نادرست مطرح شده و همینطور دیدگاه‌هایش در برخی موارد با آیات قرآن و روایات نیز منافات دارد.

وی در پایان اظهار داشت: شریعتی زبان دین را نمادین به حساب می‌آورد و درباره دنیا و آخرت مباحث مطرح شده در قرآن را نمادین می‌داند به این معنا که تصاویر واقعی نیستند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها