امروز : شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 February 25
۰۶:۱۸
نمایشگاه رسانه دیجیتال
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45836
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 57
بهرام صناعی در گفت‌‌وگو با خبرنگار جامعه فارس درباره تحلیل تغییرات فراوانی روزهای با گردوخاک در سال‌های زراعی 92-91 و 91-90 اظهار داشت: بدون شک در ...

بهرام صناعی در گفت‌‌وگو با خبرنگار جامعه فارس درباره تحلیل تغییرات فراوانی روزهای با گردوخاک در سال‌های زراعی 92-91 و 91-90 اظهار داشت: بدون شک در سال‌های اخیر ظهور گردوخاک در استان‌های غربی کشور به معضلی چشمگیر تبدیل شده است و در مجموع در دهه اخیر روندی افزایشی داشته است، این در حالی است که در سال زراعی اخیر کاهشی قابل توجه، نسبت به سال گذشته داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی افزود: برای تحلیل این موضوع شرایط جوی به‌ویژه مقایسه مقدار بارش در طول دو سال زراعی اخیر برای برخی ازاستان‌های واقع در نیمه غربی بررسی شد.

وی ادامه داد: در همه استان‌های غربی و جنوبی کشور مقدار بارش امسال از سال گذشته غالباً سبقت گرفته است، به‌طوری‌که برای مثال در خوزستان این افزایش تاکنون به حدود 62 درصد رسیده است.

وی ابراز داشت: بارش رحمت آسمانی علاوه بر تأمین آب مورد نیاز در کشاورزی، صنعت و مصارف عمومی، سبب بهبود پوشش گیاهی می‌شود، ضمن اینکه افزایش رطوبت خاک موجب کنترل چشمه‌های گردوخاک در کشورهای همسایه غربی(خاورمیانه) و همچنین در مناطق مرزی غرب و جنو‌ب‌ غرب ایران می‌شود.

صناعی گفت: باید دانست که سامانه‌های جوی با رطوبت مناسب، بارش‌های بیشتری نسبت به سامانه‌های جوی مشابه ولی با رطوبت کمتر به‌همراه دارند، این در حالی است که بخش عمده انرژی سامانه‌های کم رطوبت صرف تولید باد شدید می‌شود، در واقع سامانه‌های کم رطوبت بارش کمتری به‌همراه دارند و موجب وزش باد شدید می‌شوند که پیامد اصلی آن وقوع پدیده گردوخاک است.

این مقام مسئول اضافه کرد: با اینکه آمار مستند و دقیقی از مقدار بارش‌های نازل شده در کشورهای سوریه ،اردن، عراق، شمال عربستان و کویت در دسترس نیست ولی مشاهده تصاویر دریافتی از ماهواره‌های هواشناسی و فراوانی مشاهده مناسب سامانه‌های بارشی در طول امسال بر روی این کشورها مؤید این امر است که مقدار بارش امسال در این کشورها نیز نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

به گفته صناعی؛ برای تحلیل دقیقتر موضوع و رسیدن به پاسخ خود در جدول زیر آمار مقایسه‌ای از درصد بارش‌ها در برخی ازاستان‌های غربی ارائه شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: اما در سال‌های اخیر، کارشناسان زیادی از حوزه‌های مختلف در مواجهه با این مشکل چه از دیدگاه سلامت، چه از منظر اقتصادی و حتی از بابت سیاسی-اجتماعی ایده و فکر ارائه داده‌اند.

وی متذکر شد: با کمال احترام به تمامی نظرهای منطقی و علمی، ظاهراً طبیعت درکوتاه ترین مدت ممکن، پاسخ همه کارشناسان را ارائه کرده است، پس در این خصوص، در آینده اگر قرار باشد همفکری و همکاری ملی یا منطقه‌ای برای حل این مشکل صورت بپذیرد، پیشنهاد می‌شود به موازات جواب قاطع طبیعت، برای صرفه جویی در وقت و پول، بیشترین تمرکز بر بهبود پوشش گیاهی مناطق مستعد با کانون‌های تولید گردوخاک باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار